obserwacje sprzątaczki

obserwacje kur, które prowadzono na przestrzeni 20 lat pokazały, że mają one zdolność logicznego myślenia i planowania. w swoim badaniu zatytułowanym „inteligentne kury” prof. nicol tłumaczy, że kury potrafią odróżniać cyfry od 1 do 5 i rozumować logicznie, że jeśli a jest większe od b i b jest większe od c to a jest większe od c.

ludzie mrugają bardzo często, o wiele częściej, niż to konieczne, by nawilżyć gałkę oczną. mrugając ok. 15-20 razy na minutę, aż 10% czasu na jawie spędzamy z zamkniętymi oczami.

do zdarzenia doszło około godziny 13 w gminie nowy żmigród w województwie podkarpackim. 44-latek na prywatnej posesji uruchomił silnik paralotni. śmigło uderzyło w głowę 4-latka. dziecko zostało przewiezione przez dziadków do szpitala. ojciec chłopca odebrał sobie życie.

czas zależy od tego, z jaką prędkością porusza się obserwator względem obserwowanego.

kaligula sypiał ze swoją siostrą, a kiedyś podczas ceremonii zaślubin zgwałcił zarówno pannę młodą jak i pana młodego.

sąd potwierdził, że kapłan wkładał ręce pod bluzki dziewczynek i dotykał ich piersi, wkładał ręce do majtek i dotykał krocza, całował, wkładał palec do pochwy.

oratorska poza foucaulta przywołuje na myśl nie dającą się opanować bandę szympansów triumfatorów, erudycyjnych i zadziornych. jego gestykulacja o małpim zasięgu i swobodzie zwiększa mnogość sfory.

apollinaire opisał sen rousseau w następujący sposób: na sofie śpi całkowicie naga kobieta. wokół niej rosną bujne tropikalne rośliny, wśród których żyją małpy i rajskie ptaki. podczas majestatycznej przechadzki lwa i lwicy czarnoskóry mężczyzna – zagadkowa postać – gra na flecie.

na początku ziemia była całkowicie ciemna. nic nie poruszało się po jej jałowej powierzchni. w głębokiej jaskini pod równiną nullarbor spała piękna pani, słońce. wielki duch – ojciec obudził ją łagodnie i powiedział, by wynurzyła się z jaskini i tchnęła w świat życie. miało to miejsce w altyerrenge.

droga mleczna zawiera setki miliardów gwiazd, co stanowi zaledwie drobny ułamek 100 bln połączeń w mózgu, dzięki którym czujemy, myślimy i działamy.

tworzenie się stad lub ławic poprzez agregację osobników tego samego gatunku jest uniwersalnym mechanizmem przeciw drapieżnikom, który występuje u wszystkich gatunków i taksonów – od ssaków po mikroby (liu i in. 2016). proces agregacji nie zależy zatem od języka ani wzroku, ani od dostępności lidera – chociaż informacje sensoryczne (kimbell i morrell 2015) i przywództwo (andrieu i in. 2016) mogą usprawnić te procesy.

nietoperzom pozwolono obserwować inne nietoperze lawirujące w prostym labiryncie, by dostać się do przysmaku. zadaniem nietoperza–obserwatora było przyglądanie się drodze pokonywanej przez inne nietoperze, by móc skorzystać z tej samej drogi i otrzymać tę samą nagrodę

gdyby chrystus żył dzisiaj też jeździłby mercedesem – oświadczył prałat jankowski.

wiadomo, z jakiem zamiłowaniem oddaje się gołąbka wysiadywaniu swoich jaj: podczas ostatniego oblężenia paryża, w czasie wojny francusko-pruskiej, pękła bomba, obok gołąbki, siedzącej na jajach; pomimo to ta ostatnia nie opuściła swego stanowiska.

zabiłem swojego ojca jadłem ludzkie mięso i jestem szczęśliwy.

gdy kopiesz studnię, zaczynasz robotę nie od głębokiego dna, poruszasz szeroko zrazu górną warstwę, odrzucasz ziemię łopata za łopatą, nie wiedząc, co niżej, ile splątanych korzeni, jakie przeszkody i braki, ile uciążliwych, zakopanych przez innych i przez ciebie, zapomnianych kamieni i różnych twardych przedmiotów.

pośród tego, co jest małe, nie ma najmniejszego, lecz tylko zawsze mniejsze.

ucho jest narządem strachu.

ciemność, a nawet same opowieści o ciemności wzmagają naszą kreatywność – wynika z badań prof. lioby werth z universität hohenheim i dr anny steidle z universität stuttgart.

przede wszystkim należy wiedzieć, że polacy pochodzą z rodu jafeta, syna noego. ów jafet, wśród licznych spłodzonych przez siebie synów, miał również jednego imieniem jawan, którego polacy zwą iwan. jawan zrodził philirę, philira zrodził alana, alan zrodził anchizesa, anchizes zrodził eneasza, eneasz zrodził askaniusza, askaniusz zrodził pamfiliusza, pamfiliusz zrodził reasilwę, reasilwa zrodził alanusa, alanus – który jako pierwszy przybył do europy – zrodził negnona, negnon zaś zrodził czterech synów, z których pierworodnym był wandal, od którego wywodzą się wandalici, zwani obecnie polakami.

uśmiech nie schodzi mu z pyszczka. poznajcie jeża, którego śledzi 1 500 000 internautów.

chmury są fraktalami, a pogoda jest chaotyczna.

studenci julia i marek są rodzeństwem podróżującym po francji podczas letnich wakacji. pewnego razu nocują na odludziu w wynajętym domku nieopodal plaży. dochodzą do wniosku, że przyjemnie i interesująco byłoby uprawiać ze sobą seks – poszerzyłoby to zakres ich doświadczeń. julia już od pewnego czasu zażywała tabletki antykoncepcyjne, ale marek na wszelki wypadek założył prezerwatywę. przygoda ta sprawiła im przyjemność, ale oboje zdecydowali się już tego nie powtarzać i pamiętać o tej nocy jako o czymś, co ich do siebie jeszcze bardziej zbliżyło. co o tym myślisz?

z kontrą wyszedł nika dzalamidze, który świetnie uruchomił rafała grzyba. pomocnikowi jagiellonii w sukurs wyszedł lis pola karnego tomasz frankowski. franek mógł spokojnie strzelać z pierwszej piłki, ale dla pewności położył jeszcze jednego z obrońców polonii i w swoim stylu z najbliższej odległości otworzył wynik spotkania.

konkludując: zasób słownictwa, jakim dysponuje przeciętny człowiek, zdecydowanie wykracza poza jego potrzeby komunikacyjne.

~ 2800 sumerowie grają na lirze.

co 8 sekund rodzi się nowy ktoś. umiera co 14 s. średnio więc człowiek żyje 6 sekund.

dzieci rodzą się najczęściej około 4 rano. śmierć przychodzi o 5.

trudno o bardziej niezwykły proces niż przemiana kijanki w żabę.

amerykańska agencja informacyjna ap obliczyła, że aby zarobić tyle co prezes korporacji, jej pracownik musiałby pracować 244 lata.

w języku dyirbal istnieje rodzajnik balan, który oznacza niebezpieczne rzeczy: kobiety, ptaki i ogień.

aby list zrobił odpowiednie wrażenie na adresatce, zacząć należy od papieru, który musi być piękny. pismo: staranne i równe. najlepiej więc swe wyznania skreślić na brudno, a potem starannie przepisać.

ci, którzy źle się wyrażają o inteligencji śpiewaczek, widać nigdy nie rozmawiali z primabaleriną.

hibiskus jest zazwyczaj atakowany przez mszyce, przędziorki, mączliki i wełnowce. szkodników pozbywamy się preparatem na bazie pyrethrum.

postacie bóstw tantrycznych o wyglądzie łagodnym oraz przerażającym, pojawiające się w medytacji i w bar-do; są one w istocie projekcjami umysłu podmiotu i symbolizują różne tegoż umysłu władze, skażenia i podświadome skłonności.

prawa moralne pochodzą z dupy maryny.

użytkownicy internetu w samej tylko wyszukiwarce google zadają około 40 tysięcy zapytań w ciągu sekundy, co daje około 1,3 biliona zapytań rocznie. w ciągu minuty na facebooku pojawia się 2,5 miliona postów, w tym samym czasie do sieci zostaje wrzuconych 300 tys. tweetów, a na instagramie przybywa 220 000 nowych zdjęć.

geny nie biegają sobie po lasach. one są w osobnikach.

oxfam podkreśla, że każdego dnia na świecie umiera 10 tysięcy ludzi z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej.

statystyczny polak odwiedza filharmonię raz na 134 lata.

problem kategoryzacji jest równie stary co sam język i równie enigmatyczny jak jego początki. kategoryzacja jest nierozerwalnie związana nie tylko z samym językiem, ale również stanowi nieodłączną część myślenia oraz główny sposób pojmowania naszego doświadczenia i nadawania mu sensu.

pragnienie uściślenia kategorii masy jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż oznacza wymuszanie sensu na tym, co jest z niego wyzute.

maurus servius honoratus w swoim komentarzu do eneidy wergiliusza (2,204) wyróżnia trzy słowa na określenie zwierząt pełzających: angues aquarum sunt, serpentes terrarum, dracones templorum – węże będące w wodach, węże na ziemi i węże w świątyniach.

byron – bohater, bożyszcze i męczennik – zwrócił uwagę europy zuchwałymi czynami. jeden z jego najpiękniejszych portretów przedstawia poetę w albańskim stroju ludowym.

błona dziewicza jest niedużym fałdem śluzówki. stanowi mechaniczną barierę ochronną, która zabezpiecza organizm dziewczynki przed drobnoustrojami. jednakże nie jest całkowicie szczelna, ponieważ posiada kilka otworów, którymi wydostaje się krew menstruacyjna. trzeba wiedzieć, że tymi samymi otworami do wnętrza pochwy mogą dostać się ruchliwe plemniki, które z łatwością powędrują jeszcze dalej – w stronę jajeczka – gotowego do zapłodnienia.

zdjęcia lewej strony twarzy są postrzegane i oceniane jako bardziej miłe dla oka od zdjęć prawej strony twarzy.

myślniki stosowane przez heideggera, często w jego rękopisach nie do odróżnienia od kropek i przecinków albo używane zamiast nich, zostały w niektórych miejscach zamienione, aby tekst był bardziej zrozumiały.

po wykarmieniu młodych matka pająków stegodyphus lineatus sama staje się posiłkiem swojego potomstwa. co ciekawe, tkanki uchyłków jelita środkowego zaczynają się rozkładać jeszcze przed wylęgiem. proces ten maksymalizuje „potencjał odżywczy” samicy.

nie ma uniwersalnego leku na wszystkie choroby świata. jeśli jednak mielibyśmy poszukać takiego, który zbliżałby się do tego ideału, byłaby to witamina d.

apple przekracza granicę absurdu. sprzedaje komputery w cenie kawalerki w wałbrzychu.

żebracy w getcie nie dają minuty spokoju – pukają do drzwi, obchodzą podwórza, zaczepiają ludzi na ulicy, starają się wzbudzić litość piszczeniem, lamentowaniem, krzykiem, czy patetycznymi przemówieniami.

ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym, są bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej, mają więcej partnerów seksualnych i częściej uprawiają seks.

ból umarł i życie straciło sens. tak będzie.

o tym, że ciężki grzech masturbacji jest wśród zwierząt powszechny, wiemy nie od dzisiaj. dlaczego się masturbują – to już zupełnie inna kwestia. zwłaszcza, że masturbacja jest zachowaniem, które powinno być, na chłopski rozum, przez ewolucję już dawno wyeliminowane, ponieważ oznacza utratę bezcennej spermy bez możliwości zapłodnienia.

bogusław linda zasłynął takimi filmami jak „gorączka” agnieszki holland, „człowiek z żelaza” andrzeja wajdy oraz „psy” władysława pasikowskiego. w klinice la perla korzysta z zabiegu ulthera, który w nieinwazyjny sposób skutecznie liftinguje skórę.

zupełnie inne podejście proponuje marcel peres, który mówi o zapisie melodii jako o „materia prima”, czyli tworzywie bez form, kształtu, treści. w stosunku do zapisu nutowego użycie tego określenia oznacza, że dopiero przez zaangażowanie duchowe i intelektualne śpiewaka, nabiera on właściwego kształtu i znaczenia. w konsekwencji staje się modlitwą.

pies, którego rasy nie podano, wpadł na leżący na ziemi karabin i zawadził łapą o cyngiel broni. wystrzelona kula śmiertelnie zraniła uczestniczącego w wyprawie znajomego myśliwego. 44-letni właściciel psa wziął całą winę na siebie.

o preparacji fortepianów również decyduje traf.

z kolei żona adolfa dymszy biła go parasolką.

lepszym fortelem posługują się osy szmaragdowe. zamiast wprawiać swe ofiary w całkowite odrętwienie, w określone miejsce głowy swej ofiary precyzyjnie wstrzykują jad, który sprawia, że jest ona bezwolna, ale nie jest sparaliżowana. osa chwyta wtedy karalucha za czułek i prowadzi go jak psa na smyczy do miejsca, gdzie ma być spożyty.

potworny dramat rozegrał się we wsi dominopol. dwaj synowie należący do upa zamierzali zabić matkę – polkę. mąż ukrainiec, ratując jej życie, zastrzelił jednego z synów. po jakimś czasie drugi syn zamordował ojca.

sięgając po jogurt łyżką dopasowaną do niego kolorem, gwarantujemy sobie nasilenie odczuwanej słodyczy. kontrast szkodzi słodyczy, dlatego biały jogurt nie zgra się pod tym względem z czernią, a różowy z błękitem.

dobre i złe humory dosłownie zmieniają tryb działania kory wzrokowej i to, jak widzimy. w pozytywnym nastroju kora odbiera więcej danych, a negatywne emocje skutkują widzeniem tunelowym – podkreśla adam anderson.

istnieje prawdopodobieństwo, że antymateria spada w górę.

pociąg prowadzi grupę wagonów do zakopanego i krynicy.

zadanie twórcy polega na tym, aby ustalać nowe prawa, a nie wedle praw tworzyć.

oprócz pijawek, dobrze działa przykładanie na żylaki liści kapusty.

według najnowszych doniesień naukowców muszki owocówki pocieszają się w podobny sposób, jak ludzie, topiąc smutki i frustracje w alkoholu. osobniki płci męskiej wystawione przez dłuższy czas na działanie podniecających bodźców wybierały pożywienie nasączone alkoholem dużo częściej niż samce much, którym umożliwiono kopulację.

człowiek ma tyle samo wolności co czapla, motyl i gówno w trawie. jeżeli został stworzony na obraz i podobieństwo, to lepiej się stwórcy nie przyglądać.

następnie ujmij członek swoją dłonią i zwilż główkę śliną. potem włóż go do ust tak daleko, jak jest ci wygodnie i poruszaj głową, wkładając i wyjmując członek na przemian. sekret polega na stałym chowaniu zębów.

wyrazy zapisywane z przewagą liter położonych po prawej stronie klawiatury są kojarzone z bardziej pozytywnymi emocjami niż słowa zapisywane głównie za pomocą liter z lewej strony klawiatury. odkrywcy nazwali to zjawisko efektem qwerty.

ma to znaczyć: jedyną siłą, która wprawia w ruch całą energię nowoczesnego człowieka, jedynym bodźcem jego postępowania jest instynkt płciowy i jego zaspokojenie; wszystkie nasze myśli, wszystkie zdolności wytężamy dziś tylko w tym kierunku.

58. splatanie wątków, niekończenie żadnego, przeskakiwanie myśli. bo dobrze jest powiedzieć, co jest doskonałe dwa razy, a nawet trzykrotnie.

w przeciwieństwie do cząsteczek złożonych, cud składa się z bardzo drobnych atomów. każdy człowiek ma w głębi siebie potrzebę zachwytu i zdumienia. dokument odkrywa przeszłość i teraźniejszość, a także bada dzisiejszy wunderkammer, prowadząc nieuchronnie do pytania: jaka przyszłość czeka zdumienie?

nowe dowody potwierdzające istnienie hipotetycznej cząstki x17. zaobserwowaliśmy pary elektron-pozyton z zakazanego elektromagnetycznie przejścia m0 wyludniającego stan 21,01 mev 0 $ ^ – $ w $ ^ 4 $ he. szczyt zaobserwowano w ich korelacjach kątowych $ e ^ + e ^ – $ przy 115 $ ^ \ circ $ z istotnością 7,2 $ \ sigma $, i można go opisać zakładając utworzenie i następnie rozpad cząstki lekkiej o masie $ m_ \ mathrm {x} c ^ 2 $ = 16,84 $ \ pm0.16 (stat) \ pm 0,20 (syst) $ mev i $ \ gamma_ \ mathrm {x} $ = 3,9 $ \ razy 10 ^ {- 5} $ ev . według masy prawdopodobnie jest to ta sama cząstka x17, którą niedawno zasugerowaliśmy opisując anomalię w $ ^ 8 $ be.

~ 1000 zaratustra: bóg najwyższy, ahura mazda, stworzył niegdyś dwa duchy, z których jeden wybrał dobro, prawdę oraz światło – i stał się duchem świętym (spenta mainju), a drugi wybrał zło, kłamstwo oraz mrok – i stał się duchem złym (angra mainju). obaj powołali do istnienia zastępy pomocników, armię anielską z jednej, a diabelską z drugiej strony. świat powstał jako teren walki sił dobra z siłami zła, a ludzie mogą opowiedzieć się po którejś ze stron.

podstawowym problemem polskiego mężczyzny jest to, że nie ma z kim porozmawiać o swoim pierwszym garniturze.

dla ludzi epoki średniowiecza sporym problemem był okres wielkiego postu, gdy przez czterdzieści dni nie jedzono mięsa i ściśle przestrzegano zakazu spożywania alkoholu. podczas śniadania wielkanocnego starano się sobie to powetować – nie inaczej postąpił książę legnicki bolesław iii rozrzutny, który zjadł trzynaście kurczaków, popił je ogromną ilością piwa i wina, a następnie wyzionął ducha.

jobs w swej dwulicowej podłości nie pozwalał własnym dzieciom używać ipada; gates dał swoim telefony, dopiero gdy pokończyły czternaście lat.

ludzie istnieli na długo przed narodzeniem się historii.

dlaczego fizyka kwantowa miałabym zachować monopol na sprzeczności i trudności?

pamiętacie 17-latkę, która na olimpiadzie w pekinie w biegu na 200 metrów dobiegła ostatnia, kilka sekund za resztą? morze śródziemne zabrało wszystkie jej marzenia.

natomiast słuchalność radia maryja wzrosła z 2,1 do 2,3 proc.

rzeczy wielkie wymagają, by o nich milczano lub w wielkim stylu mówiono: w wielkim stylu, to znaczy cynicznie i niewinnie.

samotnik, w swojej glorii bycia samotnym, sądzi czasem, że zdoła powiedzieć, czym jest samotność. ale każdy ma samotność własną.

inne problemy miał stefan jaracz. podczas pobytu w moskwie nawiązał romans z izą ginczanką, a na domiar złego żona i kochanka niemal jednocześnie zaszły w ciążę. jaracz znalazł proste wyjście z sytuacji – postanowił, że zostanie z tą panią, która wcześniej urodzi.

tak jak cząstka elementarna potrafi nie przybierać konkretnego położenia w przestrzeni, tak mikrochwila może być jednocześnie przyszłością i przeszłością. i podobnie jak w przypadku cząstek, tak i tu nieoznaczoność ustępuje miejsca klarownej formie, dopiero przy okazji kontaktu z jakimś układem fizycznym, gdy funkcja falowa ulegnie kolapsowi.

napady kloniczne – to inaczej skórcze mięśni, które mają różny czas trwania oraz natężenie, charakterystyczne jest dla nich przerywanie ich rozluźnieniami. wtedy chory charakterystycznie porusza porażoną częscią ciała („tam i z powrotem”). napady kloniczne mają charakter ograniczony i mogą atakować twarz, palce, kończyny, a w trakcie trwania lubią zmieniać swoją lokalizację.

co ciekawe, głoski odbierane przez ludzi odpowiadają odgłosom łamanych gałęzi, co przemawia za tym, że ludzie kiedyś pędzili swoje życie, przebywając na drzewach.

~900 w chinach powstaje księga przemian – księga wróżb, która w przyszłości da początek chińskiej filozofii.

gdybym miał, broń boże, zaryzykować jedną tylko definicję dekonstrukcji, zwięzłą, eliptyczną i ekonomiczną niczym hasło przewodnie, powiedziałbym po prostu: więcej niż jeden język.

restauracja zatrudni dziewczynę na stanowisko wydawka. do obowiązków będzie należało nakładanie i wydawanie posiłków oraz dbanie o czystość stanowiska pracy.

ludzie używają języka, aby wskazać pewne obiekty lub idee, które w ostatecznym rozrachunku albo nie istnieją, albo też w gruntu są niejasne.

do 2020 roku każdy użytkownik sieci będzie wytwarzać 1,7 mb informacji na sekundę.

biskupice ołoboczne. maszyna wciągnęła kobiecie rękę. lądował helikopter lpr.

wąż szykujący się do ataku leży szyją wypiętą w literę s. w ułamku sekundy wyrzuca głowę prostując szyję. zakrzywione zęby pomagają mu złapać ofiarę, żeby się nie wyrwała. błyskawicznie owijaja się niej i dusi. po uduszeniu połyka ją od strony głowy. potem szuka jakiejś kryjówki gdzie trawi i odpoczywa.

muzyka to po prostu ciąg szkolnych prób, żeby zobaczyć, co wyjdzie. etiudy. łatwość i nieprawda.

warszawa? siedem złotych.

wszyscy żyjemy w przeszłości, a dokładniej mówiąc – z około 80 milisekundowym opóźnieniem w stosunku do czasu teraźniejszego. tyle bowiem mija czasu, zanim nasz mózg uświadomi sobie zaistniałe wydarzenie.

~814 fenicjanie zakładają kartaginę.

w szkole baletowej im. f. parnella projekt termomodernizacji już się zakończył. budynek został kompleksowo docieplony, a okna, grzejniki i zawory wymienione. w ramach projektu wymieniono również źródła światła na energooszczędne, zmodernizowano system wentylacji. dzięki temu zmniejszyły się szkodliwe efekty produktów spalania paliw kopalnych i drewna w kotłowniach i piecach, a budynek osiąga pożądany poziom temperatur bez zużycia dużych ilości energii.

w literaturze są także przypadki orgazmu kolanowego, lecz ciekawszym jest opis kobiety, która doprowadzała się do tego stanu za każdym razem gdy myła zęby. jej neurolog, zainteresowany taką „przypadłością” przeprowadził parę eksperymentów – to nie marka pasty okazała się winowajcą, ni pobudzanie dziąseł. tak zwanym zapalnikiem musiała być cała procedura mycia, razem z charakterystycznymi ruchami ręką.

lwy wyginęły już w mali, na wybrzeżu kości słoniowej, ghanie i kongo. nie ma ich też w większości zachodniej afryki.

świnie w wadze bitej ciepłej potaniały z kolei przeciętnie o 15 groszy.

nowoczesność często szkicowi daje pierwszeństwo przed ukończonym obrazem, a rękopis pełen chaotycznych poprawek wyżej ceni od opublikowanego tekstu.

aberdeen bestiary powstała w anglii około roku 1200. to jeden z najbardziej bogato ilustrowanych manuskryptów. nigdy nie został dokończony, marginesy nie są wykończone i nie usunięto z nich niepotrzebnych rzeczy. na większości stron w dolnym rogu znajdują się brudne odciski palców.

szekspir nigdy nie był w wenecji ani w weronie, a przecież jego wiedza o tych miastach jest tak istotna, że stała się naszym zasobem.

akcentuacja i iloczas w języku połabskim interesują badaczy od połowy xix w.

była też moda, że kobiety wdziewały po kilka spódnic, po 5 i 6, na wierzch najładniejszą, a właściwie najnowszą, i koszulę miały na sobie nie jedną. zaszczytem było, gdy kobieta wyglądała w sobie szeroka i tęga, gdy gospodyni ledwie we drzwi się zmieściła. później nastała moda ściskać się i kobiety starały się być cienkie w pasie.

używając niedominującej ręki do mieszania herbaty, otwierania drzwi czy obsługi myszki, można wyćwiczyć samokontrolę w innych obszarach.

ksiądz jest jednym z najmniej szanowanych zawodów w polsce – wynika z badania opublikowanego przez pracownię cbos. praca księdza zajęła pozycję piątą od dołu w rankingu zawodów szanowanych. gorszym poważaniem badani traktują jedynie polityków, radnych i maklerów giełdowych.

od porządku wyobrażonego nie ma ucieczki.

bo co się właściwie dzieje wraz z aktem pomiaru na cząstce elementarnej? drobina zmaterializuje się losowo przybierając określone właściwości i porzucając inne. zapewne. no chyba, że cząstka przyjmuje konkretny stan dla tego konkretnego obserwatora, ale razem tworzą nowy kwantowy układ pozostający w superpozycji dla całej reszty wszechświata. gdy osoba trzecia otwiera drzwi laboratorium, kwantowa ruletka rozkręca się od nowa.

hegel napisał tylko jeden wiersz, który uznał za wart zachowania; dedykowany był hölderlinowi.

haczyk jest jednym najważniejszych ludzkich wynalazków. dzięki odpowiedniej modyfikacji nieużytecznego kawałka surowego materiału przekształca się w wielofunkcyjne narzędzie.

dlaczego dziwisz chronił maciela, homoseksualistę, mobbera, oszusta? tak samo, jak kluczowe jest pytanie o to, dlaczego to wanda półtawska, przyjaciółka jana pawła ii, musiała zanieść papieżowi dokumenty dotyczące abpa paetza.

mieszkańcy miejscowości gniewków znaleźli psa uwięzionego w związanym worku. sunia miała do szyi przywiązany siedmiokilogramowy obciążnik, co wskazuje a to, że jej właściciel najprawdopodobniej chciał ją utopić. musiał jednak się czegoś wystraszyć i porzucił zwierzę w parku.

na twardej siedzi młodziutka dziewczyna i w niebogłosy krzyczy przeraźliwym, niesamowitym, obłędnym głosem: „mame, mame!!” nic nie widzi, nic jej nie obchodzi, o nic nie prosi. wczoraj umarła jedyna jej opiekunka, nikogo więcej nie ma z rodziny. natychmiast po usunięciu zwłok lokatorzy wyrzucili ją na bruk.

zrobić rzadki klajster z źytnièj mąki, wlać go w garnek żelazny lub gliniany, rozgrzać na ogniu tyle wiele ręka może wytrzymać i polewać nim futro trąc mocno rękami, ile sił starczy, potem czyścić czystą szczotką twardą, albo jeszcze lepiej tak długo trzepać, aż wszystkie cząstki kleju wylecą, futro nabiera dawnego naturalnego połysku i wygląda jak nowe.

pyrronizm jest bardzo prosty – ludzie plotą sobie świat.

w przeszłości ludzie zachodu rozkoszowali się jej głębią i smakiem. uważali ją za warunek skupienia, wsłuchiwania się w siebie, medytacji, modlitwy, marzenia, twórczości, a zwłaszcza za miejsce duchowe, w którym powstaje mowa. malarstwo było dla nich językiem ciszy.

w języku współczesnej humanistyki filozoficznej można zaobserwować różne praktyki intelektualne i stylistyczne, które nadają mu pewną charakterystyczną tonację. roboczo nazwę ją ckliwością.

pewnego razu nadszedł transport z białorusi albo ukrainy. transport ten był 10 albo 12 dni w drodze. żyła tylko jedna dziewczynka – miała może siedem lat – leżała w objęciach swojego martwego ojca. dziewczynka ta razem z ciałami pojechała do krematorium. tam moll rozerwał ją na pół.

w czasie przeszłym człowiek wygląda pełniej.

język jako wytwór zbiorowy dostarcza sposobów pojmowania świata, w skrócie: język kształtuje świat. a ponieważ istnieją różne języki, to trzeba przyjąć, że każdy z nich zawiera inną wizję świata.

niechby ktoś, chcąc się od kogoś dowiedzieć, czy spotkał człowieka, który jechał na koniu i ciągnął za sobą psa, wygłosił takie oto zapytanie: o stworzenie rozumne, śmiertelne, obdarzone umysłem i zdolnością do wiedzy, zali spotkałeś stworzenie zdolne do śmiechu, szerokokopytne i obdarzone zdolnością do wiedzy obywatelskiej, które usadowiło swoje okrągłości na stworzeniu śmiertelnym, zdolnym do rżenia i ciągnęło za sobą śmiertelne, zdolne do szczekania stworzenie?

ale jeśli zapytasz 100 matematyków, czym naprawdę jest wyrażenie matematyczne, otrzymasz 100 różnych odpowiedzi.

chiana to zbyt leniwo płynąca rzeka w toskanii.

tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie na niektórych dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. w zależności od regionu, polonez znany był pod różnymi nazwami: taniec polski, chodzony, pieszy, łażony, wolny, powolny, powolej, okrągły, starodawny, chmielowy. nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych xviiiw jako spolszczenie francuskiego polonaise. tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze chmielowym z przełomu xvi i xvii wieku, z czasem przyjął się na dworach magnackich. na dworach królów polskich polonez, będąc elementem ceremoniału dworskiego, był paradą szlachty przed monarchą. polonez jest tańcem uroczystym w charakterze, charakteryzuje go gracja w ruchach i posuwistość kroków.

według rządowych statystyk co 20 minut w indiach gwałcona jest kobieta. każdego roku w indiach gwałconych jest co najmniej 7,2 tys. dzieci, wśród nich niemowlęta. większość ofiar zna sprawcę, w ponad 30 proc. przypadków jest nim wuj albo sąsiad.

nieporządek jest bardziej prawdopodobny niż porządek.

od wyewakuowanej z warszawy osoby otrzymałem następującą kartkę. kartki te były umieszczane w paczkach z herbatą, zrzucanych przez lotników anglo-amerykańskich w czasie powstania nad warszawą. przyjaźń naszą ukryj w sercu, słowa spamiętaj, a herbatę wypij. resztę niszcz. bez potrzeby życia nie narażaj. potrzebne będzie do zwycięstwa – do budowy nowego świata.

ewolucja jest konserwatywna. kiedy raz znalezione zostanie jakieś rozwiązanie problemu, to przeważnie zostaje na stałe. plan budowy jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie i z gatunku na gatunek. dopóki stare rozwiązanie jeszcze się na coś przydaje, jest stosowane nawet wówczas, gdy nowa konstrukcja okazuję się o wiele bardziej przydatna.

flisacy bardzo często są zapraszani do ulanowskiego gimnazjum, gdzie w ramach lekcji o regionalizmie przekazują uczniom wiedzę o tradycjach flisackich ulanowa oraz dzielą się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z organizowanych flisów. w ten sposób bractwo odwołując się do przeszłości, próbuje tworzyć nową flisacką rzeczywistość.

do ok. 750 mln lat temu lądy ziemi były zbite w jeden, wielki superkontynent zwany rodinią. i choć dziś poszczególne kontynenty są od siebie odległe o tysiące kilometrów, wtedy bezpośrednio się stykały, jak np. indie z madagaskarem. mauritia była wciśnięta między nimi.

jej kariera rozwijała się nie tylko dzięki talentowi, ale też niecodziennej urodzie. zyskała dzięki niej miano „gazeli syjonu”. mężczyznom miękły kolana na widok jej smukłej sylwetki i melancholijnych oczu, z których jedno było zielone, a drugie niebieskie. poeci pisali wiersze o jej biodrach.

istnieją dwie formy poznania, jedna prawdziwa i druga drań. do drania należą wszystkie te: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk.

nic dziwnego, że mało kto pamięta dziś, co powiedział david ben gurion, zapytany, czy zadał sobie trud, by zrozumieć holocaust. odpowiedź ojca założyciela izraela nie spodobałaby się współczesnym: a co tu rozumieć? umarli i tyle.

świat nie mówi. tylko my to robimy. świat może, kiedy już zaprogramujemy się za pomocą jakiegoś języka, sprawić, że będziemy żywić pewne przekonania. nie może on jednak zalecić nam języka, którym mielibyśmy mówić.

teraz wyjmij członek z ust i przejedź po nim językiem, podrażnij także worek mosznowy. większości mężczyzn sprawia to przyjemność, jak też dotykanie i muskanie językiem wędzidełka, małego fałdu skóry na odwrotnej stronie członka.

~627-586 w judzie działa prorok jeremiasz. odradza zbrojną walkę o niepodległość: czcijcie tylko jahwe i jemu ufajcie, a on was wyzwoli.

pojawienie się potencjalnego samobójcy na przęśle mostu – jedynej drogowej przeprawie przez wisłę w toruniu – doprowadziło do zablokowania ruchu i utworzenia się gigantycznych korków. to z kolei wywołało irytację kierowców – niektórzy z nich głośno zachęcali 50-latka, by skoczył do wisły i umożliwił im dalszą jazdę.

dr kubiński przywołuje aforyzm, zgodnie z którym projektowanie gier wideo ma w sobie wszystko, co najtrudniejsze w komponowaniu opery – i wszystko, co najtrudniejsze w budowaniu mostów. gry to opery zbudowane z mostów.

wbrew wszelkim oczekiwaniom kot, który urodził się w amerykańskim stanie massachusetts z dwoma pyszczkami i trojgiem oczu, nie tylko nie zmarł po kilku dniach, ale żyje już 12 lat, jest w doskonałej formie i doczekał się wpisu do księgi rekordów guinnessa.

przed śmiercią feynman chciał również zrealizować jedno ze swoich marzeń – odwiedzić lud zamieszkujący republikę tuwy. tuwiańczycy potrafią posługiwać się tzw. chöömej – gardłową formą śpiewu, której fizyk starał się przez lata nauczyć. w 1977 roku feynman wraz ze swoim przyjacielem perkusistą ralphem leightonem, zaczął planować podróż. jednak republika tuwy leży na terenach rosji, więc oboje potrzebowali wizy. niezbędne formalności ciągnęły się latami. ostatecznie 15 lutego 1988 roku feynman zmarł.

gdy krowa zje trawę, ślina zaczyna trawienie, zanim pokarm dotrze do żołądka. poza tym enzymy śliny usuwają lub neutralizują substancje, za pomocą których rośliny odstraszają swoich amatorów. u mrówek jest podobnie.

~596 żeglarze feniccy opływają afrykę.

przejrzystość to kłamstwo założycielskie ludzkości.

ręka trzymana przed oczami może zasłonić góry, ale góry nie mogą zasłonić naszej ręki.

żylaki – sprawdź, jak zadbać o nogi, by trwale zniknęły.

komunikacja jest procesem nieodwracalnym.

język to część składowa cholewki buta połączona z górnym brzegiem przyszwy, czyli fragmentem buta znajdującego się tuż pod sznurowadłami. zadaniem języka jest zabezpieczanie stóp przed naciskiem krążków na sznurowadła i samych sznurowadeł. język chroni również stopy przed wilgocią i wychładzaniem.

niemiecka umysłowość jest przesycona fascynacją, by nie rzec obsesją wibrującego mroku, w którym dokonuje się poczęcie i sprawianie.

ostatecznie można ukraść coś z ręki jakiemuś turyście. kanapkę na przykład: wystarczy dotknąć brudną, zaślinioną dłonią, a turysta sam odda ci ją albo wyrzuci z niesmakiem. pozbierasz, zjesz. – ci nowi, co siedzą po roku, nie podniosą. brzydzą się. myślą, że honor jest ważny. nie honor, ale zabawa jest ważna. ja się bawię całe życie, szkoda mi czasu na honor.

uprawianie historii literatury po strukturalizmie i dekonstrukcji, w polu oddziaływania uogólnionej koncepcji kryzysu humanistyki, wymaga odwagi, determinacji i konsekwencji.

chcąc kwiaty w bukiecie długo w stanie świeżości zachować, szczególniej w czasie drogi, wziąść świeży równej grubości ogórek, wydrążyć jądra i włożyć bukiet w otwór tym sposobem zrobiony, przez co korzonki kwiatów będą ciągle wilgocią otoczone. jest to wyśmienity sposób ofiarowania bukietu do ręki na podróż.

kiedy dociera do nich dźwięk wydawany przez kruka, z którym łączą je dobre stosunki, odpowiadają przyjaźnie. jeśli jednak usłyszą wroga, ich głos zmienia się na niższy i bardziej szorstki. natomiast słysząc głos nieznanego sobie ptaka, obniżają swoje głosy jeszcze mocniej i czynią je bardziej nieprzyjemnymi, chcąc w ten sposób zmylić zwierzę co do postrzeganych rozmiarów ciała.

dla porównania: motorniczy linii nr 4 zaatakował ludzi w samochodzie, który zablokował mu przejazd. wyskoczył z tramwaju, otworzył drzwi auta i krzyknął: – ty kurwo, ty kutasie! spierdalać stąd!

głośność wyraża się w sonach.

znaki liczbowe egipcjan nie dają żadnego wyobrażenia o odpowiadajacym im konkretnych przedmiotach, na których liczono przed wynalazkiem pisma. dlaczego na przykład liczby 1000 i 100 000 były przedstawiane przez kwiat lotosu i kijankę? czyżby dawniej liczono na kwiatach i żabach? to wydaje się nieprawdopodobne. dlaczego wybrano spiralę i palec ludzki do przedstawiania liczb 100 i 10 000? i dlaczego klęczącemu człowiekowi z rękoma wzniesionymi ku niebu przydano wartość miliona?

przeciętny ludzki mózg waży ok. 1,3 kg. tworzy go blisko 86 mld neuronów.

w skład rady oddziału wojewódzkiego funduszu, wchodzi dziewięciu członków będących ubezpieczonymi zamieszkującymi na obszarze działania podkarpackiego oddziału funduszu, powoływanych przez wojewodę podkarpackiego, w tym po dwóch przedstawicieli sejmiku województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego, po jednym przedstawicielu konwentu powiatów, rady dialogu społecznego, organizacji pacjentów działających na rzecz praw pacjenta, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz jeden wspólny przedstawiciel szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwego komendanta wojewódzkiego policji i właściwego komendanta wojewódzkiego państwowej straży pożarnej.

dziecięce piski przedzierają się przez alty, basy i falsety sprytniejszych żebraków i wywołują ciarki. one o nic nie proszą, nie zatrzymują się, skupione w jedno ciało, wleką swe kostki przez ulicę, idą w bezkres. i tak codziennie. ciągle ten sam szlak, te same słowa piosenki…

poeta zaś wyraża w dyskursie apofatycznym to, czym nie jest bycie, np. bycie bytu cechują: jedyność, nieprzedstawialność, osobliwość i skrywanie się.

większość ludzi, otwierając paczkę cukierków w obecności osoby znajomej oraz nieznajomej, najpierw poczęstuje znajomego. jednak bonobo postępują odmiennie. w pierwszej kolejności podzielą się z nieznajomym, a znane im zwierzę będzie musiało poczekać.

działa na nas siła ciężkości. i sensu – skierowana przeciwnie.

fortuna, grecka bogini trafu i pecha, przynosi pomyślność nie zważając na to, czy obdarowani przez nią rzeczywiście na szczęście zasługują.

– to niemożliwe – przecierają oczy ze zdumienia mieszkańcy barcina w gminie kępice, gdy mówimy im, że do ich parafii trafił zboczeniec. – dlaczego proboszcz nam o tym nie powiedział? w cywilizowanych krajach jest obowiązek informowania, że w pobliżu mieszka pedofil!

polska psychologia nie ma i nie może mieć znaczącego wkładu w rozwój nauki. szczególnie, że jedyny polski psycholog, który potrafił myśleć samodzielnie, już nie żyje.

drogi ser. przepraszam za mój angielski. jestem z communistische kantry. chcę się spotkać z oficerem armii usa. on musi mówić po rosyjsku lub polsku.

do powstania dźwięku potrzebne jest ciało sprężyste (np.: struna, błona, sztabka, słup powietrza), które zostaje pobudzone do drgania w różny sposób: uderzeniem, pocieraniem, szarpnięciem, dmuchnięciem.
ciało drgając wysyła fale dźwiękowe, które poprzez przewodnik (gaz, ciecz, ciało stałe) przekazywane są do ucha słuchacza.

tak, zapewne uznacie mnie za perwersyjnego, bowiem gdyby ktoś zaproponował mi przechadzkę po najpiękniejszym ogrodzie w okolicy, takim, który jest dziełem sztuki ludzkiej, lub po ponurych bagnach, ja wybiorę bagna. obywatele, jakże próżni są w moich oczach wszyscy pracujący!

kanał ostróda-elbląg to miejsce, w którym statki pływają po trawie.

to jest cena, którą się płaci za transformację. bo w nowoczesnym, demokratycznym, kapitalistycznym państwie nie ma już szczególnej roli inteligencji. nie ma tej potrzeby. ludzie się definiują przez różne role, zawód, pozycję społeczną, status ekonomiczny, ale nie przez przynależność do inteligencji definiowanej jako klasa z misją moralną i patriotyczną.

patronka europy zapisała w jednej ze swych notatek: sięgnęłam na chybił trafił i wyciągnęłam grubą książkę. nosiła ona tytuł „życie św. teresy z avila” napisane przez nią samą. zaczęłam czytać, zostałam zaraz pochłonięta lekturą i nie przerwałam, dopóki nie doszłam do końca. gdy zamykałam książkę, powiedziałam do siebie: to jest prawda.

czarna dziura, która znajduje się w centrum naszej galaktyki, w ciągu zaledwie dwóch godzin zwiększyła swoją jasność 75-krotnie. naukowcy sądzą, że sagittarius a* była jeszcze jaśniejsza, nim zaczęli się jej przyglądać. obserwacji dokonał tuan do z keck observatory. to było dziwne. nigdy wcześniej nie widziałem tak jasnej czarnej dziury. może wpada w nią więcej gazu, przez co staje się bardziej jasna niż kiedyś?, zastanawia się uczony.

obraz jest aktem przedstawiającym nagą, rudowłosą kobietę na oszalałym karym koniu stającym dęba. zwierzę odsłania zęby, ma wysunięty język i rozszerzone chrapy, z pyska toczy pianę. kobieta dosiada je na oklep, obejmuje za szyję, ma zamknięte oczy, jej rozwiane włosy splatają się z końską grzywą.

nie wstydzisz się iść ze mną? nie. ale powiedz prawdę, wstydzisz się.

w odniesieniu do pierwotnych pytań o egzystencję, które nurtowały człowieka przez setki i tysiące lat, mitologiczne opowieści nie straciły nic ze swej aktualności.

to jeden z najbardziej wszechstronnych arkuszy leonarda na temat propagacji światła i rzucania cieni. pokazuje, że wiele obrazów może przechodzić przez mały otwór bez interferencji i analizuje cienie rzucane przez kulę oświetloną przez kilka źródeł. w prawym dolnym rogu leonardo bada optykę oka: wiedział, że kiedy światło przechodzi przez źrenicę, obraz musi być odwrócony, ale założył, że obraz na siatkówce jest w pozycji pionowej, i w związku z tym postulował, że soczewka musi korygować orientację oka.

inna sprawa, że właśnie dzięki romansowi z nałkowską świat usłyszał o brunonie schulzu.

doświadczenia udzieliły nam niezwykle ważnej lekcji na temat próżni: niezależnie od naszych starań, zawsze będziemy w niej natykać się na mnóstwo drobin. to tzw. cząstki wirtualne – wytrącające się spontanicznie w przestrzeni tylko po to aby po ułamku sekundy zniknąć. mają charakter chwilowych fluktuacji, będąc swoistymi duchami świata cząstek elementarnych.

jeśli stolec przybiera barwę inną, niż kolor starego złota i utrzymuje się przez jakiś czas, należy potraktować to jako ostrzeżenie i udać się do lekarza, by ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. jedną z sytuacji, która powinna zwrócić uwagę, jest zielona barwa stolca.

miłość jest piękna jak rdzewiejące wiadro w ogrodzie. albo mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich unii europejskiej i spoza ue.

wiadomo, że mikroplastik może przenikać do krwi, układu limfatycznego i wątroby. naukowcy spekulują, że ponad 50% ludzkiej populacji może nieświadomie żywić się plastikiem.

dziwogon żałobny, ptak powszechnie występujący w całej afryce na południe od sahary, zdobywa żywność dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom wokalnym. potrafi naśladować sygnały alarmowe wielu różnych gatunków, skłaniając w ten sposób inne zwierzęta do porzucenia żywności i ucieczki.

nasze badanie sugeruje, że jednym z powodów, dla których nieuczciwość jest tak rozpowszechniona we współczesnym świecie, jest fakt, że zachowując się tak, stajemy się bardziej kreatywni.

„zagraj kalekę, wariata albo skonaj w finale” – radzą kolegom od lat posiadacze statuetek i działa to niezawodnie. nieuleczalnie chorzy, ofiary wojen i kataklizmów, upośledzeni fizycznie lub umysłowo, alkoholicy i narkomani – to najpewniejsi laureaci oscarów.

muchówka składa na ciele świerszcza maleńką larwę, a czasami jest ich więcej – dwie lub nawet trzy. wgryzają się one w niego i zaczynają się nim karmić, stopniowo pożerając wszystkie jego narządy. z czasem wypełniają całe ciało świerszcza, od głowy do odwłoka, zachowana zostaje jedynie powłoka, a środek wypełnia wyłącznie muchówka.

jednak jak zaznaczył, podczas dyskusji interesów strategicznych polski nie brał pod uwagę. – zgodnie z kodeksem etycznym komisarzy, nie przyjmujemy instrukcji od własnych krajów – stwierdził polski komisarz.

wyłaniający się z kokonu trzmiel jest bardzo głodny. jego pierwszym pokarmem są odchody innych trzmieli. dzięki nim owad zdobywa bakterie wspomagające układ odpornościowy w walce z pasożytami.

przy braku bodźca zmuszającego do pośpiechu uwaga od razu się rozprasza.

był pogodnym, otwartym człowiekiem. jednak coś musiało być nie tak – ksiądz ryszard (+53 l.) powiesił się w kuchni na plebani tuż przed lekcjami katechezy.

co więcej, poziom szczęścia ankietowanych rośnie wraz z częstotliwością aktywności seksualnej.

większość polaków nie wie o czym mówią politycy. jak wynika z badań językoznawców przemówień premiera nie rozumie 85 proc. rodaków.

jego zdaniem koncepcja ludzi inteligentniejszych od zwierząt narodziła się przed 10 000 lat, gdy pojawiło się rolnictwo. wzmocniła się w momencie powstania zorganizowanych wierzeń religijnych, które traktują człowieka jako koronę stworzenia.

alfred kinsey miał więc pole do popisu jeśli chodzi o pomysłowość eksperymentalną. jedno jego badanie miało sprawdzić, z jaką mocą wyrzucana jest sperma podczas wytrysku. w końcu mógł to być ważny czynnik przy zapłodnieniu. 300 mężczyzn, miarka i dwa prześcieradła do ochrony perskich dywanów. wyniki były mizerne. miarka okazała się niepotrzebna w 75% przypadków.

zapewne niewielu o tym wie, ale przyjacielem walentego płonki był również mirosław hermaszewski – pierwszy i jedyny, jak do tej pory, polak, który odbył lot w kosmos.

chmura niewiedzy — bo o tym dziele mowa — ukształtowała modlitwę wielu kontemplatyków, autorów pism o życiu wewnętrznym; mnichów i mniszek, zakonników wszelkiej maści, ale także wszystkich pozostałych, którzy szukali wskazówek na drodze do zjednoczenia z bogiem.

we włoszech, głównie na południu, stosowano zaklęcia mające na celu zdobycie uczuć kochanej osoby. aby to osiągnąć, kobiety (ale zdarzało się, że także i mężczyźni) wkładały do ciasta lub napoju, obojętnego na ich uczucia wybranka, swój włos łonowy. zjedzenie lub połknięcie go miało zapewnić odwzajemnioną miłość.

temat strachów na wróble nigdy etnografów nie interesował. muzea nie mają w swoich zbiorach strachów na wróble. dlatego mnie marzy się wielki projekt badawczy, w którym uda się zarejestrować chociaż współczesne strachy – podkreśliła szelągowska.

na remont stadionu miasto poznań wydało 750 milionów złotych. zgodnie z umową klub piłkarski lech poznań co roku płaci miastu 650 tysięcy złotych za dzierżawę budynku. ewentualne koszty naprawy ponosi miasto, klub nie musi też dzielić się dochodami z biletów czy reklam. jeśli traktować to jako poważną inwestycję, to instytucje publiczne odzyskają te 750 milionów złotych po 1154 latach. czyli w 3166 roku.

refleksja paula ricoeura rodzi się z troski o człowieka.

o tym, że marek grechuta jest zastrzeżonym znakiem towarowym, władze jego rodzinnego zamościa dowiedziały się kilka lat po śmierci artysty, przy okazji organizowania trzeciego już zamojskiego festiwalu kultury imienia wykonawcy ocalić od zapomnienia.

w przypadku luksusowych marek im bardziej niegrzeczna obsługa, tym lepiej idzie sprzedaż – twierdzą psycholodzy z uniwersytetu kolumbii brytyjskiej.

potomstwo powstaje zgodnie z fantazją kobiety w momencie poczęcia; często kobiety zakochują się w wizerunkach i posągach, i rodzą potomstwo w ten sposób.

prof. charles ham, nicholas seybert i sean wang z uniwersytetu karoliny północnej (unc) ustalili także, że szefowie z pokaźniejszymi podpisami z większym prawdopodobieństwem doprowadzają firmy do ruiny i mimo kiepskich wyników są często świetnie opłacani.

najnowsze studium psychologów z usa wykazało, że gdy 6-10-letnie dzieci jedzą pokarmy, które trzeba gryźć przednimi zębami, np. udka kurczaka czy całe jabłka, są bardziej niegrzeczne niż wtedy, kiedy podaje im się potrawy pokrojone.

kilka lat temu odkryto, że izraelscy sędziowie zasądzali łagodniejsze kary bezpośrednio po rozpoczęciu pracy. zamiast posyłać przestępców do więzienia, częściej orzekali karę grzywny albo ich wręcz uniewinniali. ale z każdym kolejnym posiedzeniem stawali się coraz bardziej surowi. aż do lunchu. po przerwie na posiłek liczba wyroków skazujących ponownie spadała i orzeczenia były znów łagodniejsze. ten sam cykl powtarzał się do kolejnej przerwy na obiad.

ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje.

a co z pozostałymi 3 proc. ptaków, które zdołały zachować swoje prącia? wiele z nich jest ekstrawaganckimi narządami. ot, chociażby penis kaczki, długi organ w kształcie lewoskrętnego korkociągu, pozwalający zapłodnić samice w mniej niż jedna trzecia sekundy. penis kaczki argentyńskiej w stanie wzwodu dorównuje długością, długości ciała ptaka.

w sobotę w piwnicy jednego z krakowskich domów odnaleziono zwłoki trzydziestokilkuletniego mężczyzny. dzień później na ścieżce prowadzącej na górę chełm w myślenicach zmarzł 58-latek, a we wsi celiny syn znalazł na polu pod lasem ciało 67-letniego ojca.

kronikarz opisał też tragiczną śmierć papieżycy joanny. według niego doszło do niej na ulicach rzymu, między koloseum a kościołem św. klemensa. joanna miała zajść w ciążę ze swoim kochankiem, ale nie była pewna daty porodu. doszło do niego podczas procesji, a kobieta zmarła na oczach tysięcy wiernych.

księżyc oddala się od ziemi w tempie ok. 3 cm na rok.

przy ul. okopowej w lublinie ktoś wyrzucił kota przez okno.

zdaniem ekmana istnieją dwa rodzaje komunikatów, jakie przekazuje nam twarz – to, co nadawca chce ujawnić oraz to, co nadawca chce ukryć. ekspresje stwarzają system komunikacji niewerbalnej posiadający dwa kanały – jeden przekazuje emocje ukazane intencjonalnie, drugi zaś te niekontrolowane. przekonujące, ale fałszywe ekspresje mogą pojawić się jako pierwsze, a zaraz po nich ujawniają się ekspresje ukrywane przez nadawcę.

każdy mężczyzna zabił żonę i dzieci, następnie wylosowano dziesięciu zelotów, którzy zabili pozostałych mężczyzn, z tych wybrano jednego, który zabił pozostałych i wreszcie popełnił samobójstwo.

na dworze henryka było wielu mężczyzn malujących sobie twarze, strojących się w klejnoty i perfumy. podobno niektórzy z nich pełnili funkcję królewskich kochanków. henryk nie znał polskiego, więc udział w życiu publicznym niezmiernie go nudził. wieczory i noce spędzał na rozrywkach, za dnia najchętniej spał. aby uniknąć przyjmowania interesantów potrafił spędzić dwa tygodnie w łóżku, pozorując chorobę. grał w karty i przegrywał olbrzymie sumy, pobierane ze skarbu państwa. na wydawanych przez króla ucztach występowały nagie dziewczęta.

w odpowiedzi na konkurs na dofinansowanie projektów w ramach działania 2.1 wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, ii osi priorytetowej programu operacyjnego polska cyfrowa na lata 2014-2020, w dniu 21 marca 2016 roku o godzinie 12:00 w siedzibie ministerstwa rozwoju, plac trzech krzyży 3/5, 00-507 warszawa odbędzie się publiczna prezentacja założeń projektu, którego realizację zakłada się w partnerstwie pomiędzy ministrem cyfryzacji, ministrem rozwoju oraz instytutem logistyki i magazynowania, pn. „uproszczenie i elektronizacja procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”.

juliane koepcke miała 17 lat, gdy w wigilię bożego narodzenia 1971 roku samolot peruwiańskich linii, którym leciała wraz z matką, rozbił się w amazońskiej dżungli. juliane przeżyła jako jedyna; zanim została uratowana, przez 10 dni szła pośród pełnych krokodyli potoków, zaś jej jedynym pożywieniem była garstka słodyczy.

kto chce być szczęśliwy, ten powinien mieć na oku trzy sprawy. po pierwsze jaką naturę mają rzeczy, po drugie, jak powinniśmy się do nich ustosunkować, a wreszcie, co zyskają ci, którzy tak się ustosunkują. powiada dalej tymon, że według pyrrona te rzeczy są na równi nie do rozróżnienia (adiaphora), nie do ustalenia (astathmeta) i nie do osądzenia (anepikrita).

auschwitz był jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, w którym więźniom tatuowano numery ewidencyjne. początkowo numer tatuowano na lewej piersi jeńca. od wiosny 1942 r. władze obozu zaleciły tatuowanie numeru na przedramieniu lewej ręki.

pieśce, zwane inaczej lisami polarnymi, są znane ze swego zamiłowania do epickich wędrówek po lodzie.

niedawno w albanii ujawniony został podobny przypadek. 26-letniego mężczyznę znaleziono w psiej budzie, przykutego łańcuchem. rodzice twierdzili, że ich syn jest chory psychicznie.

duchowny został również przyłapany w środku nocy w windzie zatrzymanej między piętrami, gdzie uprawiał seks z młodym mężczyzną. obaj zostali ewakuowani przez strażaków.

białko przypomina łańcuch o otwartych końcach, jest trochę jak nasze sznurówki. z życia codziennego wiemy, że wiążą się wszelkie kable, słuchawki do telefonu, a nawet nasze włosy. węzły są czymś powszechnym i zawiązują się spontanicznie – wyjaśnia dr joanna sułkowska.

zakłady mięsne henryk kania zwiększają moce produkcyjne! wiodący producent wyrobów wędliniarskich i mięsa konfekcjonowanego w polsce od kilku lat rozwija współpracę z największymi sieciami handlowymi w kraju i za granicą. firma skupia się na rozwijaniu działalności w oparciu o dynamicznie rosnące nowoczesne kanały dystrybucji.

polscy politycy, którzy uczestniczyli w mszy kanonizacyjnej jana pawła ii i jana xxiii na placu świętego piotra w rzymie, są zgodni, że ogłoszenie papieża polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

najważniejszym elementem obalania mitu jest proces wypełnienia dziury poznawczej. gdy przedstawiamy fakty i jednoznacznie falsyfikujemy czyjeś wcześniejsze przekonanie (zakładając, że udało się to zrobić), w światopoglądzie danej osoby pojawia się dziura. i ta dziura musi zostać jak najszybciej wypełniona nową, prawdziwą treścią.

co godzinę jedna osoba w polsce traci nogę w wyniku amputacji.

rzeczywiście, na ulicach gdańska zrobiło się znacznie spokojniej. ale restauratorzy nie załamują rąk, tylko czekają na powrót kibiców. tym razem w formie turystów.

początkowo zęby rosły na zewnątrz. dopiero później „przeniosły się” do jamy gębowej. naukowcy z university of alberta doszli do takich wniosków, badając ryby z wczesnego dewonu.

demofon, kucharz aleksandra, w cieniu odczuwał gorąco, a w słońcu zimno.

rokia traoré ma jeden z najpiękniejszych głosów w mali.

w wielu teoriach społecznych, zwłaszcza w myśli ponowoczesnej, przyjmuje się zwykle, że osobowa tożsamość i życie społeczne zapośredniczane są przez rozmaitego rodzaju ekrany, obrazy, przedstawienia, fragmenty i konstrukcje.

owady skrupulatnie „przeczesują” przednimi kończynami swoje czułki – nawet wtedy, gdy przebywają w czystym otoczeniu. zdaniem badaczy pozwala im to usunąć naturalnie wydzielane substancje, przeszkadzające w „obwąchiwaniu” otoczenia.

biskup oczywiście może się mylić – ale według wielowiekowego nauczania kościoła – nawet przez jego pomyłki, błędy i grzechy przemawia bóg, który doświadcza swojego kapłana, oczyszczając go z własnej woli i prowadząc do siebie.

kwiaty rozwijają się z pączków kwiatowych, zwykle jako pędy boczne w pachwinie przysadek. rzadko kwiat rozwija się na szczycie pędu.

popyt na pustostany z włamu jest duży. trzeba się spieszyć.

człowiek jest jedynym znanym na świecie gatunkiem zwierzęcia, które biega bez żadnej potrzeby.

wyobraźnia teologów dopuszcza takie możliwości.

za pomocą tańca porozumiewają się pszczoły. zakreślają koła bądź linie podłużne, poprzeczne informując inne osobniki np. odległości, w jakiej znajduje się pokarm. zadziwiające jest to, jak małe stworzenia rozmawiają pomimo braku narządów do komunikacji werbalnej.

synapsy nie dotykają się wzajemnie. szczelina pomiędzy nimi ma od kilku do 20 nanometrów szerokości.

leon był tyranem miasta fliunt na peloponezie w vi w. p. n. e.

mocz o zabarwieniu ciemnożółtym lub ciemnoczerwonym może pojawić się po zjedzeniu buraków, jeżyn lub rabarbaru.

w przeszłości batwa żyli w nieprzeniknionym lesie bwindi, a w 1991 roku zostali przesiedleni na jego obrzeża.

oskarżony we wrześniu 2006 roku zaprzestał działań wobec pokrzywdzonego. nastąpiło to wtedy, gdy pokrzywdzony zaczął uczęszczać do vi klasy i nosić innego rodzaju spodnie, na pasek, co uniemożliwiło piotrowi d. wkładanie ręki do jego spodni.

gdy „arcydziełem mistrzów holenderskich” staje się piwo (co jest zresztą dowcipnym hasłem), trudno się dziwić wstrzemięźliwości języka, który o sztuce chce mówić serio.

gdy się czyta osobiste notatki jańskiego, odnosi się wrażenie, że nic, co ludzkie, nie było mu oszczędzone, że z nizin moralnych wzniósł się do mistycznych wzgórz. zmarł na suchoty.

ze względu na to, że nasza siła zależy od zbiorowych fikcji, nie potrafimy odróżnić fikcji od rzeczywistości.

wyciąga telefon i pokazuje profil lil miqueli. ładna dziewczyna z krótką grzywką, uroczymi piegami, o latynoskim pochodzeniu. mieszka w los angeles, interesuje się modą i muzyką i ma już 1,6 mln obserwujących. tyle że nie istnieje. to robot, czy raczej postać wirtualna. jest już sporo takich wirtualnych influencerów. mają nawet całą agencję, która znajduje im komercyjnych partnerów. nie marudzą, nie są chytrzy, można ich idealnie dopasować do marki i jej klientów.

następny przystanek: biblioteka narodowa.

penisy butlonosów zwyczajnych tursiops truncatus mechanicznie pompowano i utrwalano w formalinie. odmrożone waginy barwiono jodyną. najpierw narządy płciowe samców i samic badano za pomocą tomografu oddzielnie. później penisy wypełniano w pochwie i skanowano łącznie. obrazy zrekonstruowano w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej. stworzono też silikonowe modele wnętrza pochwy. w ten sposób kanadyjczycy chcieli sprawdzić, jak jej kształt koewoluował z kształtem penisa.

aleksander łuria w latach 20. zeszłego wieku przeprowadził i opisał wywiady z chłopami na rosyjskiej prowincji. co wspólnego mają wrony z rybami? – pytał ich łuria. – absolutnie nic – odpowiadali chłopi – wrony latają, a ryby pływają. – czy jedno i drugie nie jest zwierzęciem? – podpowiadał psycholog. – ryba to ryba, a wrona to wrona – odpowiadali chłopi.

244. tam, gdzie wiele głów wyrastało bez szyj, a ręce błąkały się nago, pozbawione ramion, a oczy wędrowały samotnie bez czoła.

jeszcze przed montaign’em moraliści podkreślali, że niemowlę jest już dostatecznie stare, by umrzeć.

tu się człowiek przyzwyczaił, że wszyscy są nago. jak lekarz, normalna sprawa. tylko jak widziałem piękne jak wenus 16-letnie dziewczyny i mężczyzn, takich apollinów, to serce mi biło jak zygmunta dzwon – nie umie ukryć wzruszenia. – odkładaliśmy ich pod drzewa, żeby dłużej leżeli, a pozostałych ciągnęliśmy do palenia w dołach koło krematorium numer 5. najszybciej paliły się ręce, nogi i głowa – mówi. przeciągali ciała do dołów. każdy z nich miał po bokach 80-centymetrowe rowy. to w nich gromadził się ludzki tłuszcz. jak zebrało się trzy czwarte dołku, to garnkami i miskami wybieraliśmy go i oblewali nieboszczyków, żeby się mocniej palili.

i tak sobie człowiek żył aż nastało robactwo – wielkie liczby czegoś bardzo małego.

gronkowce żyją powszechnie na naszej skórze. szczególnie na śluzówce wnętrza nosa. jednak pod wpływem zabiegów chirurgicznych, osłabienia pacjenta mogą podnieść głowę i spowodować zakażenia.

słowo o stalinie – jak sam broniewski wyznawał – napisane zostało w trakcie trzydniowego ciągu alkoholowego, ale sam poeta uważał ten wiersz, w którym krwawy dyktator opisywany jest jako motorniczy dziejów, za literacko bardzo udany.

fritjof capra sformułował następujące wyjaśnienie czasowości na poziomie subatomowym: „jest ruch, ale w ostatecznym wyniku nie ma poruszających się obiektów; jest aktywność, ale nie ma aktorów; przedmiotów; nie ma tancerzy, jest tylko taniec”.

tym razem mamy do czynienia z dziadkiem, który prawdopodobnie molestował swoją wnuczkę w gminie miłakowo.

podczas tej krótkiej wizyty pragnę uścisnąć dłoń wszystkich meksykanów i dotrzeć do wszystkich krajów i narodów latynoamerykańskich, reprezentowanych tu godnie przez wielu biskupów – powiedział benedykt xvi.

o ile klasyczna filozofia (oraz klasyczna sztuka) dążyła do spełnienia idei absolutnej bliskości pierwowzoru i przedstawienia, o tyle merleau-ponty’emu chodzi o pokazanie, że przedstawienie jest tworzeniem różnicy, dystansu, sposobem zabudowania i eksponowania przestrzeni pomiędzy.

orki współpracują ze sobą, by wytworzyć fale, za pomocą których zmyją ofiarę do wody. w ten sposób walenie polują na foki weddella (leptonychotes weddellii).

wszystkie kursy realizowane są pojazdami niskopodłogowymi.

gdyby bukmacherzy przyjmowali zakłady na temat powodów naszej śmierci, to kursy byłyby następujące. choroba serca – 6:1. nowotwór – 7:1. choroba układu oddechowego – 27:1. wypadek samochodowy – 109:1. nieszczęśliwy wypadek – 119:1. wypadek na ulicy w roli pieszego – 561:1. utonięcie – 1086:1. ogień, pożar, dym – 1506:1. zakrztuszenie się jedzeniem – 3138:1. wypadek na rowerze – 4050:1. ugryzienie przez robala – 54.093:1. porażenie piorunem – 114.195:1. wypadek kolejowy – 178.741:1. katastrofa lotnicza – 205.552:1.

jeżeli wybieralibyśmy motylego króla kamuflażu, zostałby nim kalima. w locie kalima jest piękny i bardzo dobrze widoczny – niebieski z pomarańczowymi plamami. kusi w ten sposób partnera lub partnerkę. kiedy jednak usiądzie, do złudzenia przypomina suchy liść. ma nawet ogonek liściowy i żyłki jak na prawdziwej roślinie! nie dojrzy go żaden drapieżnik.

grosseteste pisze, że kolory nie istnieją samoistnie, ale powstają wskutek interakcji światła i materii. ponadto stwierdza, że kolory powstają poprzez zmiany na trzech skalach. jedna z nich rozciąga się od clara (jasna) do obscura (ciemna), druga od multa (liczna) do pauca (nieliczna), a trzecia od purum (czyste) do impurum (zanieczyszczone). biel to, zdaniem duchownego, mieszanina clara, multa i purum.

w siłach zbrojnych iii rzeszy służyło ok. 150 tys. mężczyzn żydowskiego pochodzenia. wśród nich było co najmniej 21 generałów, siedmiu admirałów i jeden feldmarszałek.

inna kochanka karola wojtyły to wanda półtawska, znana ze swych obscenicznie miłosnych listów do karola wojtyły, swojego kochanka.

jest zasadą, że nie możemy znać wszystkich szczegółów.

w autonomicznym okręgu zamieszkanym przez kurdów na północy iraku archeolodzy odkryli pozostałości miasta, którego wiek jest szacowany na 4800 lat. w ruinach znaleziono między innymi 92 tabliczki gliniane, z których udało się odczytać nazwę miasta: mardaman.

kraków proszę. pięć pięćdziesiąt.

z kolei nasiona bobu zawierają lewodopę, z której powstaje dopamina, związana z przyjemnymi doznaniami.

naukowcy zauważyli też, że pobliżu wybrzeży i dużych cieków wodnych języki ewoluują wolniej.

w 1510 roku bartolomé de las casas wybrał się do ameryki, skąd wielokrotnie informował dwór hiszpański o nadużyciach konkwistadorów. jego relacja jest pełna szokujących informacji. mowa w niej o masakrze 20 milionów indian i o barbarzyńskim zwyczaju zabierania na ekspedycje wojskowe niewolników, którzy mieli być karmą dla psów.

ludzie z ręką na sercu nie tylko są spostrzegani przez innych jako uczciwsi, ale kiedy sami wykonują ten gest – na przykład pod pretekstem podtrzymywania ręką aparatury, która sprawdzana jest podczas badania – zaczynają postępować w bardziej uczciwy.

jedno dorosłe drzewo wytwarza przeszło 100 kg tlenu netto rocznie. dwa takie drzewa wystarczą, żeby zapewnić oddech czteroosobowej rodzinie.

asia carrera też może się pochwalić całkiem dobrym wynikiem. aktorka jest członkinią mensy, a jej iloraz inteligencji oscyluje w granicach 156 iq. studiowała, ma dwa dyplomy, a do tego pięknie gra na pianinie.

michał anioł najwięcej uwagi poświęcił postaci potężnego w swym zapale boga, który, wbrew zasadzie decorum, ukazany jest w silnym skrócie perspektywicznym, ostentacyjnie demonstrując oszołomionemu widzowi muskularne ramiona.

z kolei jarosław sarnowski, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa, przypomniał wyniki konkursu na wybór lsr współfinansowanych z efmr wskazując alokację środków na poszczególne lgr i lgd w województwie warmińsko-mazurskim: lokalna grupa działania „mazurskie morze” – 2 220 500,00 eur, lokalna grupa rybacka „wielkie jeziora mazurskie” – 2 200 000 eur, lokalna grupa rybacka „zalew wiślany” – 1 879 500 eur, dodając, że lgd „mazurskie morze” i lgr „wielkie jeziora mazurskie” przy realizacji strategii skorzystają z europejskiego funduszu rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich (efrrow) oraz europejskiego funduszu morskiego i rybackiego (efmr), natomiast lgr „zalew wiślany”, ma do dyspozycji jedynie środki z efmr.

co począć z mickiewiczowskim machismo? zanim w wieku 36 lat wziął w paryżu dziwaczny ślub z celiną szymańską i sprokurował jej szóstkę potomstwa, z upodobaniem wizytował damskie alkowy bez przywiązywania większej wagi do stanu cywilnego ich właścicielek. co więcej, zakochiwał się bez pamięci w coraz to nowej pani, obiecywał serce na dłoni i skarby świata całego, a potem zdecydowanie płynął ku następnej przystani, przypominając sobie wszakże o poprzednich kochankach, gdy w grę wchodziła szybka pożyczka.

mrówki camponotus schmitzi z borneo uprawiają sporty ekstremalne. nurkują w sokach trawiennych dzbaneczników dwuostrogowych nepenthes bicalcarata, na których żyją i wyławiają z nich ofiary gospodarza. bynajmniej nie po to, by je uratować, tylko zjeść.

europejscy liderzy dyskutowali nad cięciami budżetowymi, popijając czerwone winko chateau angelus grand cru rocznik 1992 w cenie £ 120 za butelkę.

społeczeństwo to zakała ludzkości.

obecnie nie ma szczepionki przeciw mycobacterium leprae.

studenci z uniwersytetu w kapsztadzie stworzyli cegły z ludzkiego moczu. niezwykły materiał budowlany powstał dzięki naturalnemu procesowi o nazwie mikrobowe wytrącanie węglanów. jest on podobny do procesu, w którym powstają muszle stworzeń morskich.

rozpraszanie fal to zjawisko o fundamentalnym znaczeniu. dzięki rozpraszaniu światła w ogóle widzimy, a dzięki rozpraszaniu fal akustycznych słyszymy otaczający na świat.

w transformacyjno-generatywna gramatyce chomsky’ego jest więcej junga niż mogłoby się wydawać.

sumienny muzyk przy komponowaniu opery komicznej winien pijać wino szampańskie; znajdzie w niem perlistą wesołość, jakiej wymaga ten rodzaj. do muzyki religijnej nadaje się wino reńskie, lub juransońskie: jak na dnie głębokiej zadumy tkwi w nich upajająca gorycz. lecz muzyka heroiczna nie może się obyć bez burgunda; daje on męzki ogień i polot patrjotyczny.

między przeżyciem rozszczepienia a przeżyciem jedności rozciągają się kolejne etapy alchemicznej procedury: począwszy od melancholii, czyli czerni nigredo, poprzez stan bieli albedo, dalej rubedo i wiele innych barw, aż do otrzymania cauda pavonis (pawiego ogona).

jest to dobrze znane zjawisko fizyki kwantowej polegające na tym, że elektrony nie szanują barier fizycznych.

sondażownie nie pokazują nastrojów i nie mówią, na kogo ludzie chcą głosować? nie, sondaże mają teraz kształtować opinię publiczną, a nie ją badać. są potrzebne do wytwarzania społecznego dowodu słuszności, czyli do przekonywania ludzi, że mają rację, wybierając tę partię. wyborcy nie chcą być odrzuceni, dlatego ostrożnie głosują na małe ugrupowania i przez sondaże zbierają informacje, które pozwolą oddać im bezpieczny głos.

czasem każdemu zabraknie czasu, by rano umyć włosy. co wtedy zrobić? trik anny lewandowskiej polega na… odwróceniu uwagi!

33-letniej safii ahmed dżimale zawiązano oczy i zakopano w ziemi aż po szyję. następnie grupa zamaskowanych mężczyzn zaczęła obrzucać głowę kobiety kamieniami. do egzekucji, na której zgromadziły się setki mieszkańców, doszło wczoraj. sędzia powołanego przez islamistów sądu oświadczył, że kobieta wyszła za mąż za czterech mężczyzn i przyznała się do winy – podała afp. z kolei reuters pisze, że kobieta przyznała się, iż ma trzech mężów.

niesporczaki to najbardziej odporne organizmy na naszej planecie. żyją do 60 lat, mogą przez 30 lat obywać bez wody i pożywienia, są zdolne przetrwać wzrost temperatury do niemal 150 stopni celsjusza i przeżyć zamrażanie niemal do zera absolutnego. naukowcy, analizując kosmiczne katastrofy, które potencjalnie mogłyby zakończyć życie na ziemi, wzięli pod uwagę trzy rodzaje takich zdarzeń: uderzenie wielkiej asteroidy, wybuch supernowej oraz rozbłysk gamma. do wyginięcia niesporczaków konieczne byłoby odparowanie ziemskich oceanów.

w związku z tym równanie intymności argyle’a przyjmuje postać: poziom intymności = ilość uśmiechów + długość spojrzeń wzajemnych + dystans fizyczny + intymność tematu.

nić pajęcza straci prawdopodobnie miano najmocniejszego naturalnego materiału. naukowcy z university of portsmouth odkryli, że zęby skałoczepów mogą być bardziej wytrzymałe od nici pajęczej i mają strukturę, którą można skopiować i na jej podstawie budować wytrzymałe samochody, łodzie czy samoloty.

nawet gdyby tak było, to, co zrobił ignacy karpowicz jest szczytem machystowskiego seksizmu uzbrojonego dodatkowo w ejdżizm, a zastosowanie heteroseksualnej matrycy dodatkowo wali po oczach. niestary mężczyzna w roli maskotki seksualnej – to nie ośmiesza, nie wyklucza, nie pozbawia machismo nawet, zwłaszcza, gdy sam się przedstawia w takiej roli.

federacja komunistycznej partii włoch w pordenone uchwaliła wydalenie z partii doktora piera paolo pasoliniego z cesarei jako człowieka moralnie bezwartościowego. uważamy fakty, które spowodowały dyscyplinarne usunięcie dr. pasoliniego z naszych szeregów za pouczający przykład zgubnych wpływów pewnych ideologicznych i filozoficznych prądów, reprezentowanych m.in. przez gide’a, sartre’a oraz innych poetów i intelektualistów, którzy, pozując na postępowych, w rzeczywistości reprezentują najbardziej szkodliwe aspekty burżuazyjnej dekadencji.

słonie są zabijane dla kłów.

heidegger określał poetę słowem dichter. czyli – odwołując się do sensów czasownika dichten – wskazywał na tego, który zagęszcza i jednocześnie uszczelnia; tego, który pomaga wydobywać człowieka z osamotnienia i izolacji, bo potrafi zapełnić przepastne, puste przestrzenie między nim i światem, ukazać jedność człowieka i świata.

biżuteria jennifer aniston na oscarach była warta dokładnie 10,7 mln dolarów! pod włosami aktorki ukrywały się dwa wielkie unikatowe diamentowe kolczyki słynnej jubilerki, lorraine schwartz, za 9,5 mln dolców. natomiast na palcu gwiazdy lśnił 20-karatowy diamentowy pierścionek marki golconda za 1,2 mln!

niejaka panna serda uwodzi narybek filmowy na sposób lesbijski. führer jednak nie ma doprawdy ochoty, aby zajmować się tą sprawą. jest zdania, że miłości lesbijskiej nie można w ogóle porównywać z homoseksualizmem.

tak naprawdę wszyscy cały czas halucynujemy. tyle, że kiedy zgadzamy się z tymi halucynacjami, nazywamy je rzeczywistością.

wypowiedzenie jednego słowa, nawet jednosylabowego, wymaga skorelowanego użycia 70 mięśni i od 8 do 10 różnych części ciała.

nie przejście, nie ruch, nie miara, ale pojawienie jest źródłem czasu.

kanadyjski fotograf keri wilk uwiecznił rzadki mechanizm obronny kaszalota (physeter macrocephalus). mężczyzna pływał z innymi nurkami u wybrzeży dominiki, gdy całą grupę otoczyła masywna chmura odchodów walenia. obracając się i machając ogonem, ssak utworzył przypominający tornado wir.

aby można było mówić o narracji, dojść musi do współistnienia dwóch czynników: intencji, a więc czegoś, co popycha nas do działania, oraz przeszkody, która utrudnia osiągnięcie celu. jeśli nie ma intencji i problemu z jej urzeczywistnieniem, a także chęci jego przezwyciężenia, to nie ma opowieści.

można też przypomnieć, że w 1311 r. książę władysław łokietek stłumił bunt mieszczan krakowskich, w tym kupców przybyłych z niemiec, ścinając każdego, kto nie umiał poprawnie wymówić słów: soczewica, koło, miele i młyn.

by uniknąć drapieżników, noworodki humbaków i ich matki do siebie szepczą.

prefekt kongregacji ds. kościołów wschodnich kard. leonardo sandri zajmuje obiekt mający 502 m. prefekt kongregacji ds. biskupów kardynał marc oullet ma tylko dla siebie lokum liczące 467 mkw. przewodniczący papieskiej rady ds. nowej ewangelizacji arcybiskup rino fisichella mieszka na 415 mkw. przewodniczący papieskiej rady kultury, kardynał gianfranco ravasi cieszy się obiektem wielkości 366 mkw.

naukowcy odkryli nowy tatuaż na klatce piersiowej ötzi. w sumie na ciele ötzi odkryto 61 znaków. składają się one z linii o długości od 0,7 do 4 cm. większość ma postać grup równoległych odcinków (2, 3 lub 4), występują też jednak dwa krzyże (jeden na lewym ścięgnie achillesa, drugi na prawym kolanie).

chrząszcze wyczuwają pożar z odległości ponad 100 kilometrów.

one health to śmiały interdyscyplinarny sojusz lekarzy, osteopatów, weterynarzy, dentystów, pielęgniarek oraz przedstawicieli innych zorientowanych na zdrowie bądź środowisko dyscyplin, bazujący na prostej hipotezie, jaką jest izomorfizm struktur pomiędzy ludźmi i zwierzętami w immunologii, bakteriologii i opracowywaniu szczepionek. 

nowy typ żebraków – prócz śpiewających i grających (tzw. artyści), pojawili się żebracy wygłaszający wzruszające przemówienia. oto siwy człowiek mówi kwiecistym stylem: „wyczerpany i kulturalny starzec prosi o pomoc. jak wiktor hugo powiedział…”. inna żebraczka mówi, że choć jest bogata z domu, obecnie musi chodzić po prośbie. na ul. solnej na podwórku mały człowiek w okularach śpiewał z werwą: „bin ich mir a klein jidele, ich sing mir a fain lizele” (jestem sobie mały żydek, śpiewam sobie fajna piosnkę).

socjologowie, próbując opisać profil właściciela kota, ustalili (na podstawie 2 tys. ankiet), że osoby chodzące do kościoła więcej niż raz w tygodniu mają średnio 1,4 kota, natomiast niepraktykujące – średnio 2 koty. perry sugeruje, że posiadanie zwierzęcia zastępuje społeczne korzyści płynące z przynależności do wspólnoty religijnej. dla niewierzącego relacja z kotem staje się substytutem relacji międzyludzkich. co więcej, może on postrzegać kota jako… substytut boga. kot wchodzi bowiem w interakcję na własnych warunkach, zmusza do wysiłku, by zdobyć jego uczucia, a człowiekowi „przeszkadza myśl, że kot mógłby być z niego niezadowolony”.

nic nie działa? przyślij sobie kwiaty – naprawdę! dołącz liścik („dziękuję za pomoc”). unikaj jednak przesady, w końcu to nie ma być dowód zdrady – w dodatku nieistniejącej. wyjaśnij, że pomogłaś koledze z pracy w okropnie trudnym projekcie, przez co sama miałaś więcej pracy.

umysł skupiony na tym, co się powtarza, wyłącznie zajęty nawiązywaniem tego samego do tego samego, odwraca się od wizji czasu. ma wstręt do wszystkiego co płynne, i czyni stałym wszystko, czego dotknie. rzeczywistego czasu nie myślimy ale go przeżywamy.

nawet najwięksi bohaterowie bywają czasem zmęczeni.

zdaniem ekspertów łagodne temperatury są prawdziwym problemem dla wirusów.

na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu? – brzmiało drugie pytanie. prawidłowej odpowiedzi: 47 dni, udzieliło 24 proc. badanych. zdecydowana większość 76 proc. wskazała złą odpowiedź, mówiąc, że lilie zarosną połowę stawu w 24 dni.

czy cytując maksymy, sentencje, złote myśli w rodzaju: „apetyt przychodzi w miarę jedzenia” (rabelais), „lecz gdzież są niegdysiejsze śniegi?” (villona), „serce ma swoje racje, których rozum nie zna” (pascal), „obłuda jest hołdem, jaki występek oddaje cnocie” (rochefoucauld), „smak zmoczonej w kwiecie lipowym magdalenki” (proust) czy „niech żyje wesołość! kto wie, czy świat potrwa jeszcze trzy tygodnie” (beaumarchais), pamiętamy, że przytaczamy je właśnie w jego błyskotliwych i sugestywnie oddanych w polszczyźnie przekładach?

całość robi wrażenie czegoś zupełnie bezkształtnego. nie ma w niej żadnych podtytułów ani nagłówków, nie dzieli się tematycznie na żadne części ani rozdziały, zaś wątek myśli często się urywa, by niekiedy – bez widocznego powodu – pojawić się na nowo w innym miejscu. nie ma w tym tekście żadnego zróżnicowania spraw ważniejszych i mniej ważnych; jest za to mnogość sugestii o niejasnym kierunku, dziwnych porównań, pytań bez odpowiedzi i adresu, sarkastycznych uwag, fikcyjnych dialogów z nie zidentyfikowanymi oponentami, dalekich przenośni a nawet uciesznych przypowieści. wszystko to poprzetykane jest z rzadka jakąś sentencją ogólną.

jak mówi kierujący badaniami dr shamik das gupta, mózg gromadzi informacje jak wiadro wodę. gdy osiągną one odpowiedni poziom, podejmowana jest decyzja.

do koloseum prowadziło 76 publicznych (numerowanych) wejść oraz 4 specjalne (nienumerowane): dwa zarezerwowano dla cesarza, senatorów, patrycjuszy czy westalek, jedno przeznaczone do wynoszenia ciał poległych gladiatorów i zwierząt, a ostatniego używali wojownicy paradujący przed walką.

na gdańsk?

w kolejnym badaniu 91 uczestników otrzymało ciastko z dołączoną do niego wiadomością. u połowy badanych była to notatka: zostawiłem je specjalnie dla ciebie. mam nadzieję, że sprawi ci radość!?, u innych: zrób z nim, co chcesz. nie obchodzi mnie to. dostałem je przypadkiem. badacz donosi, że grupie, w której notka dołączona do ciastka była życzliwa, smakowało ono nie tylko lepiej, ale wydawało się też zdecydowanie bardziej słodkie.

romeo – najbardziej samotna żaba świata – będzie mieć swoją julię. do dziś wiadomo było o istnieniu tylko jednego osobnika z gatunku telmatobius yuracare – romeo, który przebywał w muzeum historii naturalnej alcide’a d’orbigny’ego w cochabambie. od 2008 r. na wolności nie spotkano ani jednego płaza. naukowcy, którzy obawiali się, że t. yuracare wyginęły, spędzili aż 10 lat na przeczesywaniu lasu chmurnego boliwii. w końcu natknęli się na minipopulację złożoną z 5 osobników.

ciężko, ciężko żyć, ale tyko, co zrobisz. a połski język już czszeba zapomnieć, bo nie ma z kim rozmawiać.

bhatla i profesor robert horvitz mówią, że ich odkrycie może potwierdzać hipotezę mówiącą, iż ludzie mogą posiadać receptory pozwalające na wykrywanie więcej niż tylko pięciu smaków. niewykluczone też, że potrafimy wykrywać światło w inny sposób niż tylko za pomocą wzroku. myślę, że nie doceniamy naszych możliwości biologicznych. przecież oprócz pięciu smaków podstawowych potrafimy wyczuć też smak przypalonej żywności. w jaki sposób wykrywamy ten smak?

międzynarodowy zespół naukowców, w tym specjaliści z instytutów psycholingwistyki, antropologii ewolucyjnej oraz matematyki stosowanej maxa plancka, badał wpływ wilgotności na ewolucję języków. okazało się, że języki tonalne z dużym zakresem emitowanych dźwięków są bardziej rozpowszechnione w wilgotniejszych rejonach globu, a języki nietonalne na obszarach suchych. dzieje się tak, bo struny głosowe wymagają odpowiedniego środowiska, by wydać właściwy dźwięk.

presje ewolucyjne skutkujące przejściem z poczwórnej na dwunożną lokomocję u ludzi nie są w pełni zrozumiałe (niemitz 2010), ale doprowadziły do ​​powstania ciała, które wygląda raczej jak antena.

kiedy myślimy o kimś, kogo mało znamy i opisujemy go, a jednocześnie trzymamy w ręku kubek gorącej kawy, osoba wydaje się nam bardziej przyjazna niż wtedy, gdy w kubku mamy kawę z lodem.

albert einstein zapytany przez dziennikarzy o dokładną prędkość dźwięku odparł: nie przechowuję w moim umyśle takich informacji, bo łatwo je odnaleźć w książkach.

naukowcy z national oceanography center w southampton odkryli, że płeć małży wraz z wiekiem zmienia się z męskiej na żeńską. okazało się, że małż rozpoczyna życie jako samiec, a samicą staje się dopiero wówczas, gdy osiągnie dostatecznie duże rozmiary, aby móc zająć się dużą liczbą jaj.

idąc tropem lévinasowskiej odpowiedzi na myśl derridy, twierdzę, iż krytyczna rewizja sceptycyzmu w dekonstrukcji pozwala odeprzeć obydwa zarzuty habermasa.

straszną jest rzeczą wpaść w ręce boga żywego.

tak jak mówiłem, kapo mieli dobre buty i lepsze ubrania. jedli przyzwoicie, nie musieli wykonywać wycieńczających prac fizycznych. nie byli zagrożeni biciem. mieli dostęp do opieki lekarskiej. ich szanse przeżycia były więc znacznie większe niż przeciętnego więźnia. a żyć chce przecież każdy.

lekarka z pogotowia stwierdziła zgon mieszkanki żołędowa i odjechała. wtedy kobieta się ocknęła.

w 1892 roku amerykański filozof wiliam james pisał, że całe nasze życie, nie jest niczym więcej niż zbiorem nawyków.

po co nam poczucie humoru? okazuje się, że śmiech jest ważny w relacjach miłosnych! badania opublikowane na łamach personality and individual differences pokazują, że osoby zabawne oceniane są jako ładniejsze.

w rezultacie nocy kryształowej spalono 171 synagog, zniszczono 7,5 tysiąca żydowskich firm, głównie sklepów i zakładów usługowych, zamordowano 91 żydów. do obozów koncentracyjnych wywieziono 26 tys. osób.

brahmarandhra to otwór na ciemieniu, którym kończy się awadhuti.

obracaj językiem wokół członka bez przerywania kontaktu, zgodnie ze wskazówkami zegara i przeciwnie. wkładaj czubek języka do szparki na końcu napletka potem dalej obracaj i poruszaj w przód i w tył. przez cały czas pieść go także dłońmi.

po zaledwie półrocznym treningu 2 owczarki niemieckie thor i nykios potrafią ze 100-proc. trafnością wykryć bandaż stykający się z piersią kobiety z rakiem sutka.

jeśli ludzie wierzą, że oni lub ktoś inny ma na coś wpływ, czas wydaje się płynąć szybciej.

po wojnie władysława wyszła za ajzyka wierzbickiego, a jan poślubił nechę wierzbicką. następnie wszyscy zamieszkali w australii.

neuronauka behawioralna i afektywna, neuroetologia, neuropsychologia i neuropsychoterapia, etnopsychologia i antropologia psychologiczna, neuroteologia i psychologia religii to rozległe i pozornie odległe dziedziny.

wiadomo, że seks dobrze wpływa na nasz organizm. po pierwsze częsty i regularny wpływa na nasza kondycję. po drugie dzięki niemu krew krąży szybciej, mięśnie serca są wzmocnione, a ciśnienie obniżone, to sprawia, że ludzie uprawiający seks minimum dwa razy w tygodniu, są mniej narażone na choroby układu krążenia. po trzecie seks to sprawia, że jesteśmy mniej zestresowani i lepiej radzimy sobie z przeciwnościami losu. po czwarte dzięki niemu szybciej zasypiamy.

śmierć to obecność, której przemilczalność z czasem maleje do zera.

jak przedstawić wzór benzenu? związek ten ma wzór c6h6, węgiel ma możność stworzenia czterech wiązań, wodór tylko jednego. jak wykorzystać trzy nie zużyte możliwości wiązania każdego atomu węgla? odpowiedź przyszła we śnie: kekule zobaczył diabelski krąg: sześciu szatanów trzymających się za ogony! szatany, jak małpy, mogły się chwytać wszystkimi kończynami. każdy diabeł łapał jednego kolegę za ogon dwiema nogami, jednego jedną ręką, a drugą trzymał maleńką ofiarę, którą był wodór. powstał piękny pierścień, w którym naprzemiennie występowały pojedyncze i podwójne wiązania między atomami węgla.

w czasie całego swojego życia człowiek przesypia 20 lat.

mianowicie kiedy mięsień zewnętrzny prawego oka jest sparaliżowany, chory na próżno stara się zwrócić oko ku prawej stronie; pomimo tego ma złudzenie, że przedmioty oddalają się na prawo, co helmholtz stara się objaśnić w następujący sposób: ponieważ ale woli nie odniósł tu żadnego skutku, znaczy, że wysiłek sam woli objawił się świadomości.

paleontolodzy odkryli, że przechowywana w nairobi national museum skamieniała kość szczękowa należała do nieznanego wcześniej gatunku mięsożercy, który żył w afryce 22 mln lat temu. drapieżnik był większy od niedźwiedzia polarnego i miał kły wielkości bananów.

drogi robercie lewandowski, był taki czas, że myślałem o tym, by prawić ci kazania. bo ty marnujesz tak wiele szans na gole. moim zdaniem tych łatwych. takich z dwóch metrów, które były silną stroną gerda muellera. ale od 92. minuty meczu z freiburgiem błagam o przebaczenie. bo jesteś kreatywny jak michał anioł, poruszasz się jak wąż, jesteś przebiegły, jak to czasem mówią kobiety.

największe znaczenie gospodarcze mają kury domowe gallus gallus domesticus – jest ich ok. 8 miliardów i znoszą 562 miliardy jaj rocznie.

ciężarne lemurzyce oczekujące synów pachną inaczej od samic spodziewających się córek. prof. christine drea z duke university podkreśla, że to pierwszy przypadek, kiedy udało się wykazać, że u jakiegoś gatunku zapach przyszłej matki zależy od płci jej dziecka.

dzieci rodziły również niezamężne kobiety. nie cieszyły się we frydmanie szacunkiem, nazywano je przespunkami, a dziecko najduchem. w kościele, w którym obowiązywał podział według wieku, płci i stanu cywilnego, przespunka jeszcze w latach 70. xx w. nie mogła stać razem z innymi kobietami – miała wyznaczone miejsce z boku, za ławkami, gdyż nie kwalifikowała się już do panien, ani nie mogła przebywać w gronie mężatek.

mchy nie cieszą się jakimś szalonym wzięciem. szczególnie kopalne. nie są tak spektakularne jak dinozaury, ani tak popularne jak seks z neandertalczykiem. a jednak, okazuje się, że nie docenialiśmy roli mchu w dziejach ziemi.

oprócz tego, we wrześniu, pracownicy dostają ołówkowe. około 500 zł na dziecko i tak zwane deputaty węglowe, czyli 8 ton węgla rocznie.

niektórzy przedstawiciele plejstoceńskiej megafauny, tacy jak nosorożec włochaty czy mamut, mogli wyginąć przez brak kwiatów. naukowcy, którzy zbadali dna zachowane w arktycznej wiecznej zmarzlinie oraz dna szczątków wspomnianych zwierząt stwierdzili, że ich dieta była w dużej mierze uzależniona od bogatych w białka kwiatów, które niegdyś gęsto pokrywały arktykę.

aerozole są rozproszonymi w powietrzu bardzo drobnymi kropelkami lub cząstkami stałymi. wirusy powodujące infekcje oddechowe przenoszą się drogą kropelkową – poprzez drobne kropelki emitowane przez nas podczas kaszlu, kichania, ale i mowy. podczas zwykłej mowy powstaje znaczna liczba kropelek wydalanych do otoczenia i tworzących aerozol. im głośniej mówimy, tym więcej kropelek emitujemy.

konsumenci przylgną do produktu, by się uspokoić, jeśli oglądają straszne filmy w samotności. ludzie radzą sobie ze strachem, nawiązując więź z innymi. nasze studium wykazało, że gdy brakuje przyjaciół, konsumenci nawiązują silniejszą więź emocjonalną ze znajdującą się na podorędziu marką – wyjaśnia lea dunn.

delfiny uzdeczkowe (stenella frontalis) używają swoich głów i pleców do podtrzymywania ciał zmarłych noworodków. wg portugalskich biologów, zachowanie to można interpretować jako żałobę czy inaczej mówiąc, formę opiekuńczego zachowania w reakcji na śmiertelność okołoporodową.

znali się od siedmiu lat, razem zaczynali służbę w 10 brygadzie kawalerii pancernej w świętoszowie, obaj jeździli na czołgach, byli działonowymi. ostatni raz widzieli się na długo przed wyjazdem huberta do afganistanu. – on ciągle się szkolił i bardzo cieszył, że znów pojedzie na misje. trzy lata temu był w iraku. – dodaje k. kowalski. – jeździł, bo chciał zarobić na mieszkanie. w tym roku miał się żenić.

tymczasem, jak wynika z najnowszych badań, także kawki potrafią się porozumiewać oczami, chcąc przekazać innym ostrzeżenie i skutecznie odstraszyć konkurencję od gniazda. „oczy kawek są dosyć niezwykłe. w przeciwieństwie do ich bliskich krewnych, gawronów i wron, które mają oczy bardzo ciemne, oczy kawek są niemal białe. ich zaskakująco jasne tęczówki na tle ciemnych piór są bardzo wyraziste” – zauważa gabrielle davidson z university of cambridge.

naukowcy z mit-u, którzy przeanalizowali saharyjski pył osadzony u zachodnich wybrzeży afryki w ciągu ostatnich 240 000 lat odkryli, że sahara i cała afryka północna co 20 000 lat zmieniają klimat z suchego na wilgotny.

już wcześniej dowiedziono, że siedzące na drodze wrony rozróżniają, kiedy auto zbliża się po ich pasie (stwarzając zagrożenie), a kiedy po pasie przeciwnym (niegroźnie). ptaki widzą też różnicę pomiędzy szybko jadącym autem, które znajduje się blisko, ale ptakowi nie zagraża – a jadącym nieco szybciej, które może go przejechać.

wywiadowcy zatrzymali wczoraj na ul. zawalnej niejakiego romualda bohdziewicza (wielka 46), u którego pod płaszczem znaleziono dwie wilgotne sukienki pochodzące z kradzieży. właścicielka wypranych sukienek może się zgłosić po ich odbiór do policji.

sampannakrama i utpannakrama to dwa stadia medytacji. utpannakrama polega na tworzeniu w wyobraźni postaci bóstw i utożsamianiu się z nimi, w fazie sampannakramy ma miejsce doświadczenie rozpływania się tych kształtów w świetlistej przestrzeni.

często się zdarza, że kobieta stanie na środku ulicy czy na podwórku, rozkroczy nogi i załatwia się na oczach ludzi. pod drzwiami, na klatce schodowej, na schodach, na podwórzu, wszędzie leżą kupki kału.

od blisko 11 tys. lat ludzie żyjący w san antonio de los cobres (potomkowie ludu atacameños) piją wodę skażoną arsenem. zespół dr karin broberg, specjalistki od medycyny środowiskowej, odkrył, że 7-10.000 lat temu zaszły zmiany genetyczne, które zapewniły większą oporność na as. obecnie tutejsza populacja może spożywać wodę zawierającą ponad 20-krotność poziomu uznawanego za bezpieczny.

dobrze dobrany i wspaniały ubiór dodaje ludziom, jak to potwierdza grecki wiersz, powagi, zaś kobiecy i wyszukany nie ozdabia ciała, ale odsłania umysł.

ssaki morskie i ryby ogonów używają do przemieszczania się. kangurom jest on niezbędny do zachowania równowagi przy skakaniu. gdyby kangur nie miał ogona, przewracałby się przy każdym skoku.

u ludzi oksytocyna odpowiada m.in. za tworzenie więzi matki i dziecka. coraz więcej dowodów świadczy też o tym, że podobnie działa na pary psio-ludzkie. głaskanie i mówienie do psa zaledwie przez 3 min podwyższa poziom oksytocyny zarówno we krwi człowieka, jak i czworonoga. studia pokazały również, że im bliżej człowiek czuje się związany z psem, tym więcej oksytocyny pojawia się w jego moczu.

hipopotam, choć ma bardzo krótki ogonek, to kiedy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, bardzo intensywnie nim wywija. wtedy jego ogon nieco przypomina wiatraczek. dzięki temu hipopotam po prostu oznacza swój teren, rozsiewając wokół odchody. to taki węchowy sygnał dla innych: ten teren jest już zajęty.

ja wróciłam i spytałam, gdzie jest moje dziecko. kierownik powiedział, że poszedł. ja do jednego pokoju, do drugiego, do jednej łazienki, potem do drugiej. tam był, wisiał. zbiegłam na dół, narobiłam krzyku.

klacze wybierają najsilniejsze ogiery, a jeśli muszą kierować się słuchem – ogiery o najniższym głosie. nie tylko klacze, ale i kobiety wolą niskie głosy. podobne preferencje zaobserwowano u rozmaitych zwierząt – od jeleni i bizonów do wielkiej pandy i koali.

to jasne, że nasz głos przekazuje więcej informacji niż słowa, które wypowiadamy.

naukowcy znaleźli mózgową sygnaturę świadomości. nie zależy ona od intensywności, synchronizacji ani czasu trwania aktywności nerwowej. akademicy z princeton zauważyli, że jeśli postrzegamy jakiś obraz świadomie, za każdym razem wzorzec aktywności jest taki sam. jeśli obraz jest przetwarzany na poziomie nieświadomości, pobudzenie jest inne.

samsara, czyli odwieczny kołowrót stawania się i przemijania form bytu, dzieli się w tradycji buddyjskiej na sześć ster: bogów, asurów (nie-bogów), ludzi, pretów (tyb. yi-dag. wygłodniałe upiory), zwierząt i piekieł.

nadprzewodniki to materiały, w których prąd płynie, nie napotykając oporu.

dawniej kobiety prały odzież bezpośrednio w rzekach czy jeziorach, używając do tego celu kijów lub drewnianych przyrządów w kształcie łopatki zwanych kijankami; uderzały nimi w praną rzecz energicznie i zaraz spłukiwały wodą, czynność tę powtarzając wielokrotnie.

człowiek jest wyjątkowy także pod jeszcze jednym względem. atrakcyjność kobiet związana jest z ich wiekiem.

astronomowie pracujący pod kierunkiem naukowców z university of central lancashire odkryli największą znaną strukturę we wszechświecie. zauważona właśnie wielka grupa kwazarów (lqg) rozciąga się na przestrzeni 4 miliardów lat świetlnych. odkrycie podważa jedną z podstaw kosmologii; zasadę mówiącą, że wszechświat, oglądany w wystarczająco dużej skali, wygląda tak samo niezależnie od pozycji obserwatora.

mieszkańcom wsi nie umknął uwadze związek zmiennocieplnych węży ze słońcem. twierdzono, że żmije ślepiami wyciągają z niego moc. gdyby więc patrzyły na nie przez cały czas, mogłoby ono przestać świecić. gdy żmija została zabita, poruszała ogonem w stronę słońca. gdy natomiast słońce patrzyło na zabitą żmiję, przyćmiewało i zachodziło krwawo.

to właśnie znaczy myśleć abstrakcyjnie: w mordercy widzieć tylko tę abstrakcję, że jest mordercą, i za pomocą tej prostej cechy usunąć z jego ludzkiej istoty wszystkie inne właściwości.

dwaj fińscy naukowcy dowodzą, że silny nacisk, jaki się obecnie kładzie w biologii na rolę genów, wynika z błędnej interpretacji wyników genetyki eksperymentalnej. wg nich, zamiast tego powinno się skupić na czymś bardziej podstawowym, czyli zużyciu energii przez komórkę.

niedźwiedzie epoki lodowcowej wyginęły, ponieważ ludzie pozajmowali zamieszkiwane przez nie jaskinie.

jeśli zaś zgadzasz się na przyjęcie nasienia do ust, zamknij gardło w chwili wytrysku. możesz je potem dyskretnie wypluć lub przełknąć, jak wolisz. 

nieświadomość jest radykalnie obojętna na rzeczywistość, całkowicie obca jest jej logika, zasada niesprzeczności czy reguły czasowego następstwa.

problem obrazowania w poezji jest problemem wciąż żywym.

wyraz „harmonia”, główny termin pitagoreizmu, znaczył pierwotnie tyle, co łączenie, dopasowywanie rzeczy, a nawet kołek, przy pomocy którego łączyło się dwie rzeczy, a więc spojenie, klamra; później – przede wszystkim strojenie instrumentu strunowego, struny różnie napięte, wydające różne tony.

jeszcze ciekawsza jest historia wombata, który z natury jest bardzo miłym zwierzęciem, ale czasem budzi się w nim prawdziwy okrutnik. do obrony – jako tarczy – używa on swojej pupy, wyjątkowo twardej, bo zbudowanej głównie z chrząstek. wombat jest dość duży i dobrze się broni, ale jeśli goni go np. pies dingo, to wombat ucieka do swojej nory i zatyka otwór własną pupą.

czyż ten przykład nie oddaje rzeczywistości po stokroć lepiej niż wszystkie fenomenologiczne redukcje razem wzięte? 

5 cech opery narodowej
– jest dużo ludzi
– zjeżdżają się bogaci
– przyjeżdża prezydent 
tyle wiem
dziękuję 

gdy zaczęły odchodzić wody, poszła na drugą stronę szosy i tam w zagajniku, kilometr od domu, urodziła. pępowinę odcięła scyzorykiem, dziecko włożyła do foliowej torby i zostawiła w krzakach. gdy wracała obolała, jeszcze przez kilkadziesiąt metrów słyszała płacz. miała wtedy 16 lat. to samo zrobiła za drugim razem – ponad rok później.

również powszechne, niestety, u młodzieży szkolnej zepsucie moralne (onanizm) wedle opinii lekarzy (burnette, wolf i t. d.) ma swoją przyczynę często w szczepieniu ospy, bo jadowita materia podrażnia narządy płciowe i przyśpiesza płciową dojrzałość.

u trzmieli również mogą występować fałszywe wspomnienia. naukowcy zaczynają podejrzewać, że to zjawisko rozpowszechnione w królestwie zwierząt.

ludzi dużo bardziej przerażają huragany o męskich imionach, a tymczasem te z kobiecymi przydomkami są bardziej katastrofalne – wykazało badanie opisane w magazynie „proceedings of the national academy of sciences”

książka ukazuje się przy wsparciu fundacji im. róży luksemburg.

naukowcy dowiedli, że seks odmładza mózg, ale pod jednym warunkiem – gdy jest uprawiany z nowymi partnerami.

samice rybitw białowąsych opuszczają pisklęta i zrzucają ciężar dalszej opieki na samca. teraz polscy naukowcy chcą dowiedzieć się, gdzie spędzają one czas po pozostawieniu potomstwa. dlatego właśnie założyli geolokatory na nogach ptaków.

łącznie przywileje kleru kosztują nas rocznie około 3,1 mld złotych.

posmarować skórę na głowie i całe włosy olejkiem migdałowym, następnie posypać znowu skórę na głowie otrąbkami migdałowemi tak aby cała głowa była niemi pokryta, i wtedy rękoma mocno głowę i włosy wycierać. w końcu wyczesać z otrąbków włosy rządkiem grzebieniem, a następnie gęstym i szczotką. tym tylko sposobem głowę mającą własność obfitego łupieża można doprowadzić do zupełnej czystości.

dla porównania ludzkie ucho słyszy dźwięki w zakresie od ok. 16 do ok. 20 khz.

twórcy badania przypuszczają, że rola widzenia w czerni i bieli może mieć związek z początkami homo sapiens, którzy nie mieli dostępu do sztucznego światła, a możliwość rozróżniania obiektów tylko na podstawie ich kształtów mogła być kluczowa dla ich przeżycia. w świecie oglądanym w ciemnościach, najważniejsze są formy i funkcje przedmiotów, nie ich szczegóły.

a dlaczego jest do czego?

promieniowanie słoneczne ma szerokie spektrum, długości fali od 0,000 do 0,01 mm i niesie w sobie zróżnicowaną ilość energii. tylko część tego promieniowania 0,35-0,75 µm to zakres światła widzialnego.

biolodzy wykazali, że ślepą rybę jaskiniową phreatichthys andruzzii można nauczyć identyfikowania większego zbioru patyków. przeprowadziwszy serię 4 eksperymentów, christian tagliapietra i inni jako pierwsi wykazali istnienie niewzrokowych zdolności numerycznych u ryb.

kora wzrokowa wykorzystuje również dane pochodzące z uszu. dźwięki tworzą wyobrażenia wzrokowe, mentalne obrazy i automatyczne projekcje, dlatego, jeśli np. jesteś na ulicy i słyszysz odgłos zbliżającego się motocykla, oczekujesz, że zza rogu wyłoni się właśnie motor. gdyby się okazało, że to koń, byłbyś bardzo zaskoczony – podkreśla prof. lars muckli z uniwersytetu w glasgow.

kiedy ludzie niosą coś ciężkiego, np. wypełnione po brzegi torby z zakupami, ich myśli zwracają się ku poważniejszym kwestiom.

tymczasem pismo święte naucza nas zupełnie inaczéj. mówi nam ono, że nietylko apostołowie w ogólności byli żonaci, — ale że i piotr ś-ty żył w stanie małżeńskim: — ten piotr, którego jezus chrystus, wedle nauki kościoła, ustanowił swoim namiestnikiem na ziemi, głową apostołów, naczelnikiem swego kościoła, papieżem. mateusz ś-ty w ewangielii swojéj (roz. 8 w. 14) powiada, że jezus chrystus uzdrowił cudownie świekrę (matkę żony) piotra, a paweł apostoł w liście do koryntczyków (1 kor. roz. 9 w. 5) pisze, że piotr i inni apostołowie w czasie swych missyonarskich podróży mieli ze sobą swe żony, i dodaje paweł ś-ty, że i on i barnabasz mieli również prawo czynić toż samo, to jest — mieli prawo zawierać związki małżeńskie, i żony swoje brać ze sobą podczas swych apostolskich podróży. z tego najwyraźniej przekonać się możemy, że jezus chrystus nie ustanowił celibatu.

specjalista z kraju kwitnącej wiśni stwierdził, że ginosom jest wzwodny. u 3 gatunków częściowo pokrywają go kolce, a u 4. występują drobne włoski. samce są wyposażone w waginopodobną komorę z kieszeniami w ścianach (jak można się domyślić, to w nie wpasowują się kolce). gdy kiedyś yoshizawa spróbował rozdzielić kopulującą parę, rozerwał samca, a samica nadal pozostała zakotwiczona w jego pochwie. ginosom nie umożliwia wytrysku, działa jak odkurzacz zasysający plemniki samca. kopulacja może trwać nawet 70 godzin.

nienormalna reakcja na nienormalną sytuację jest normalnym zachowaniem.

roccamonfina to wygasły stratowulkan o średnicy około 10 kilometrów znajdujący się na północnym wybrzeżu kampanii. jest nieczynny od ponad 50 000 lat.

z duńskiego journal of archeology dowiadujemy się, że mieszkańcy krajów nordyckich produkowali własny alkohol na długo przed narodzeniem chrystusa.

trąbonosy są rybami nocnymi, co oznacza, że podczas polowania nie mogą polegać na oczach. u nasady ogona znajdują się jednak narządy elektryczne, zdolne do wytwarzania napięcia rzędu 10 woltów o częstotliwości 80-90 hz. na skórze, zwłaszcza na wydłużonym otworze gębowym w kształcie trąby, występują zaś liczne elektroreceptory. za pomocą tego wyposażenia g. petersii potrafią oceniać odległość, odróżniać obiekty ożywione i nieożywione, a także formy i materiały. w ciągu ułamka sekundy są też w stanie stwierdzić, czy w żwirze albo w piasku na dnie ukrywa się ich ulubiony pokarm – larwy komarów. 

przecie i mozart w swoim czasie pisał kakofonię i beethoven był głuchym i zwariowanym starcem. jeżeli my teraz upajamy się ich genialnymi dziełami, to tylko dlatego, że siła ich przekonania była wystarczająco mocna, by być posłusznym jedynie swojemu wewnętrznemu głosowi i na głucho zamykać drzwi przed wzniosłościami tych, co im dobrze życzyli.

multifraktale są bardziej zaawansowanymi konstrukcjami matematycznymi: to fraktale fraktali. powstają z fraktali „splecionych” ze sobą w odpowiedni sposób i w odpowiednich proporcjach. multifraktal nie jest zwykłą sumą fraktali i nie można go rozłożyć z powrotem na fraktale składowe, ponieważ już sam sposób splotu ma charakter fraktalny. powoduje to, że aby zobaczyć strukturę podobną do pierwotnej, różne fragmenty multifraktala trzeba powiększać z różną szybkością.

nie miał pracy, często głodował (na bankietach mawiał, że wódki pić nie będzie, ale chętnie będzie zakąszał), ale nie pisał powieści o traktorach zdobywających wiosnę ani wierszy o majorach ub stojących na straży rewolucji. literaci, którzy pisali wiersze o ub, malarze, którzy tworzyli na zamówienie propagandowe obrazy, zaprzeczali jednak, że tyrmand był dla nich wyrzutem sumienia.

majaśarira, zjawa mająca formę naszego ciała, a będąca projekcją naszego umysłu, jego podświadomych skłonności.

a co ze snem? tutaj zdania są podzielone. niektórzy naukowcy sądzą, że jerzyki usypiają w locie na kilka sekund albo wykorzystują w tym czasie tylko połowę mózgu, podczas gdy druga połowa odpoczywa. jednak niektórzy badacze sądzą, że jerzyki mogą w ogóle nie spać.

paliła się pełna dymu trzypiętrowa kamienica. z drugiego piętra ktoś wyrzucał poduszki i materace. po chwili z tego dymem buchającego okna wypada, chyba wyrzucony, mały, może 6-letni chłopiec. wstaje, próbuje odejść od płonącego domu. kuleje; widocznie przy upadku skręcił sobie nogę. jeden z żołnierzy (chyba był to szaulis) podbiega do chłopca z wymierzonym w niego karabinem. mały zatrzymuje się i podnosi ręce do góry. żołdak podchodzi do chłopca i dotyka go lufą. z okna krzyk kobiety: „nie, nie, nicht, nicht!”. a żołdak spogląda w górę na kobietę i patrząc na nią strzela w chłopca.

kiedy się dowiedziałem, że new york times zamieścił w końcu informację o zagładzie żydów na 16. stronie, podczas gdy na pierwszej była informacja o tym, że jakiś polityk oddał swoje trampki do składu gumy, to się wściekłem. fakt, że jestem żydem, że czuję się żydem, pewnie jeszcze tę wściekłość spotęgował. choć ja tej wściekłości nie okazuję, staram się nawet zrozumieć tę drugą stronę. szef nyt też był żydem.

za około 4 miliardy lat dojdzie do zderzenia drogi mlecznej i andromedy. naukowcy z durham university poinformowali właśnie, że wcześniej dojdzie do innego zderzenia, uderzy w nas wielki obłok magellana.

jeśli decydujesz się na nieprzyjmowanie nasienia do ust, musisz w momencie ostatecznego sztywnienia (szybko się nauczysz rozpoznawać bliskość tej chwili) wyjąć go z nich i przejść do masturbacji, aż dojdzie do wytrysku. nie próbuj penetracji pochwowej na tym etapie – rzadko jest skuteczna, gdy mężczyzna jest już bliski orgazmu.

jak mówią badacze, niezwykle trudno jest zabić dorosłą skolopendrę. żmija najprawdopodobniej połknęła ją w całości, po czym ta wyżarła jej wnętrzności. wij próbował wydostać się na zewnątrz, przebijając skórę węża. jednak mimo walki nie udało mu się wydostać.

małe burze elektryczne, wynikające z nieprawidłowości funkcjonowania naszego mózgu mogą powodować obsesje na punkcie religijnym i moralnym. mogą również leżeć u podłoża przeżyć mistycznych, tym samym dając początek pojawiającym się w historii ludzkości postaciom mistyków, szamanów lub innych wybrańców utrzymujących kontakt ze światem ponadnaturalnym.

jaki jest szczyt małżeńskiej intrygi? zdradzić męża, a potem kazać biedakowi nieświadomie wychowywać nie swoje dzieci, a w dodatku z tym dodatkowym partnerem spłodzić samych synów. tak postępuje ponad 90 proc. monogamicznych ptaków.

śnił mi się stalin na inspekcji w kinie. był miły, antystalinowski. odprowadzałem go przez krzaki chyba na kreml. bał się tych swoich.

innym razem gdy jechałem autobusem przez warszawę w myślach pojawiło mi się nagle imię i nazwisko znanej piosenkarki i paręnaście sekund później za zakrętem zobaczyłem ją jak szła przez pasy.

shannon połączył informację z zaskoczeniem.

wydawało mi się, że słyszałem zawołanie, dlatego poszedłem w tym kierunku i zaczekałem. szczęśliwym zrządzeniem losu przypadkowo odsunąłem na bok trawę i okazało się, że żaba siedzi na kłodzie. samce cardioglossa cyaneospila mają w każdej stopie jeden dłuższy palec, który odpowiada ludzkiemu palcowi serdecznemu. nie wiadomo do czego służy.

freud zakwestionował i zdyskredytował utarte przekonanie, że nauka idzie w parze z powagą; obszary życia, które zwykle uznajemy za banalne bądź błahe, mają jego zdaniem zasadnicze znaczenie dla naszego sposobu poznawania i bycia poznawanym, jak również dla przekazywania owej wiedzy.

atak rozpoczyna się, gdy wysłana na zwiad mrówka napotka termitierę. wraca wówczas do własnego gniazda, z którego wyrusza kolumna bojowa licząca 200-500 samic. po przybyciu na miejsce rozdziela się ona na grupy. większe mrówki rozkopują termitierę, a mniejsze wchodzą do środka, zabijają termity i wyciągają na zewnątrz.

poznałem dogłębnie henia jeszcze w seminarium. jest on inteligentny, odważny, niezależny, nie wchodzi w żadne układy i zupełnie mu nie zależy na karierze, służy tylko panu jezusowi a resztę uznaje za plewy.

megabazosowi nie udało się pojmać wszystkich pajonów. dowiedziawszy się
o jego zamiarach, zdołali się przygotować do obrony. podejmując jednak atak od strony, z której pajonowie się go nie spodziewali, schwytał megabazos siriopajonów, pajoplów i ludy aż po jezioro prasias. zostali oni zapędzeni do sardes, skąd skierowano ich następnie do frygii (hdt.v, 98).

okazało się, że w jaśniejszym świetle ludzie chcieli bardziej pikantnego sosu, uważali, że fikcyjny bohater był bardziej agresywny, a kobieta bardziej atrakcyjna, pili więcej lepszego i mniej gorszego soku i czuli się, odpowiednio, lepiej lub gorzej w zetknięciu z pozytywnymi i negatywnymi słowami. większość codziennych decyzji podejmujemy w jasnym oświetleniu. przyciemnienie go może sprawić, że będą one bardziej racjonalne.

bóg stworzył świat dla ciebie. żebyś mógł umrzeć.

firma zajmująca się chwytaniem węży wyciągnęła z ogrodowego basenu w gold coast w queensland pytona dywanowego (morelia spilota), z którego usunięto 511 kleszczy. wąż miał bardzo opuchnięty pysk, cierpiał na paskudną infekcję. tony harrison, pracownik gold coast and brisbane snake catchers, uważa, że leżąc w basenie, pyton próbował utopić kleszcze.

ostatecznie librecista i przyjaciel verdiego francesco piave złagodził obyczajowy wydźwięk oryginału. nadał jej całkiem nowy tytuł (wł. traviata – zabłąkana) pod którym wystawiono ją w wenecji. okazała się skandalem – publiczność nie przywykła jeszcze do oglądania kurtyzan na scenach operowych.

promieniowania reliktowego jest bardzo mało (w każdym centymetrze sześciennym świata jest około 300 tworzących go fotonów), ale za to jest ono wszędzie. otacza nas ze wszystkich stron. w skrócie mówiąc to promieniowanie to nic innego jak resztki światła, które emitował rozgrzany i potwornie ściśnięty młody wszechświat.

zwierzęta owocożerne i owocoliściożerne (i w mniejszym stopniu wszystkożerne) mają znacząco większe mózgi niż liściożerne.

fontanna di trevi jest najsławniejszą fontanną barokową w rzymie. zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez agrypę. zwyczaj wrzucania do niej monet został rozsławiony przez franka sinatrę, a konkretnie przez film pt. „trzy monety w fontannie” z 1954 r. co roku wyławia się niej ok. 1,5 mln euro.

ludzkość jest w fazie, w której nie możemy rozwiązywać problemów, nie tworząc kolejnych.

wrony brodate umieją ocenić wagę obiektu, przyglądając się jego zachowaniu na wietrze.

naukowcy badali berberys, którego znaną cechą jest zdolność do zatrzymania rozwoju własnych nasion w celu zapobieżenia infekcji pasożytem. zdaniem niemieckich uczonych roślina posiada pamięć strukturalną, zna różnicę pomiędzy warunkami zewnętrznymi i wewnętrznymi, jest w stanie rozpoznać oraz ocenić ryzyko i skutki swoich decyzji dla przyszłości.

praca i związany z nią wysiłek w zupełności wystarczą, aby ludzie zaczęli zawyżać wartość przedmiotów, które stworzyli – tłumaczy micheal norton z harvard business school.

jeżeli ludzkość nie poczyni kroków, by mu w tym przeszkodzić, będę zmuszona temu zapobiec i przez to powstrzymać karzące ramię mego syna. wówczas bóg ukarze ludzi inną karą, o wiele surowiej, niż to uczynił za czasów potopu. wielcy i możni zginą w ten sam sposób, co słabi i malutcy.

ojciec wracał pociągiem z przemyśla. pojechał w dodatkową trasę, dorabiał na ten dom, który miał budować. wjeżdżali na stację płaszów, kiedy najechały na nich wagony z węglem, zwrotnica nie była przełożona. kierownik pociągu krzyknął jeszcze: ”ukresu nie ma!” – do dzisiaj nie wiem, co to znaczy. ojciec skoczył do drzwi lokomotywy, ale zgniotło te drzwi i ojca w drzwiach, w całości została właściwie tylko głowa. no i ta głowa była w tej trumnie, i poskładane resztki munduru.

samce engystomops pustulosus nawołują noc w noc z bajorek, by zwabić wybranki serca. nie mają, niestety, pojęcia, jak bardzo ryzykują. okazuje się bowiem, że sygnał dźwiękowy wywołuje drobne falki, które rozchodzą się po wodzie. zwykle są one wykorzystywane przez inne samce do oceny natężenia konkurencji, ale tę samą informację może wychwycić też drapieżnik – nietoperz trachops cirrhosus.

formy osobowe czasowników właściwych wywierają wpływ gramatyczny na podmiot: wymagają, by wystąpił on w mianowniku, i równocześnie ulegają wpływowi gramatycznemu podmiotu: dostosowują do niego wartość osoby, liczby i rodzaju. zjawisko to nazywa się zgodą gramatyczną.

gdy słoń jest zmartwiony czy zestresowany, inne również tak się czują, co wskazuje na empatię. następnie zwierzęta zbliżają się do siebie, dotykają swoich pysków, genitaliów, trąbami dotykają ust i wydają dźwięki.

każdą stworzona przez nas informacja; książka, film czy nawet cała zawartość internetu, blednie w porównaniu z ilością informacji zawartej w świecie przyrody. nawet najmniej istotne wydarzenie niesie ze sobą przytłaczającą ilość informacji.

stópki, łydki, uda, sufit – człowiek z tej perspektywy jest znacznie ciekawszy.

nie da się oddzielić wyglądu od znaczenia.

podsumowując: komórka roślinna ma zdolność przeliczania, przetwarzania informacji kwantowej (zaabsorbowane fotony) na informację analogową (specyficzne odpowiedzi fizjologiczne zależne od pochłoniętej porcji fotonów i ich energii) oraz zdolność zapamiętywania tych informacji. dlatego, moim zdaniem, rośliny działają jak biologiczny komputer kwantowy, którego fizycy poszukują od lat. przyzwyczailiśmy się do myśli, że rośliny są nieruchome, „nierozumne” i martwe. a rośliny nie są głupie!

sen po nauce stymuluje wzrost kolców dendrytycznych, wypustek pokrywających dendryty neuronów i odbierających sygnały od innych komórek nerwowych – wykazały badania naukowców z uniwersytetu nowojorskiego.

kiedy w japonii i tajlandii poluje się na orki, stado jest otaczane siecią. każda z nich mogłaby bez problemu ją przeskoczyć, ale nigdy tego nie robią, nawet kiedy inni członkowie stada właśnie są mordowani – opowiada prof. marino.

połowa wszystkich gatunków mchów może rozmnażać się dzięki procesowi samozapylenia. z poprzednich badań wiadomo, że do wytworzenia nowej populacji potrzeba niewiele.

grupa pijąca i lekko podchmielona okazała się bardziej wyrobiona. rozwiązała o ok. 40 proc. łamigłówek więcej niż trzeźwa. co ważne, znalezienie odpowiedzi zajęło jej średnio 12 sekund w porównaniu z 15,5 sekund w przypadku drugiej grupy.

sekunda – interwał prosty zawarty między dwoma sąsiednimi stopniami skali muzycznej. w szeregu zasadniczym naturalnie występują sekunda wielka i sekunda mała. zastosowanie znaków chromatycznych pozwala zmienić rozmiar sekundy.

ta centymetrowa, słodkowodna rurka kończy się samoprzylepną stopą. uśmiech i odbyt ma w jednym. co 20 dni odradza się z komórek macierzystych. śmierć o niej zapomniała. taka jest hydra.

mózgowe podłoże ślepowidzenia pozostaje wciąż przedmiotem intensywnych badań naukowych, wiele wskazuje jednak na to, że wiodącą rolę w tej niezwykłej zdolności odgrywają wzgórki czworacze górne.

zgodnie z opinią odpowiadających na pytania ankiety najpowszechniejszym polskim określeniem kobiecych narządów płciowych jest „cipa, cipka” — 83,18%, górując w tym aspekcie nad słowem „dupa” — 80,42%.

jadąc na nartach lub lepiąc bałwana, nie zastanawiamy się zwykle, czym jest śnieg.

drogi żółciowe biorą swój początek w wątrobie. z sieci drobniutkich, łączących się z sobą kanalików powstają ostatecznie dwa, które łączą się w jeden przewód wątrobowy wspólny. biegnąc dalej, łączy się on z przewodem pęcherzykowym, który odchodzi od pęcherzyka żółciowego – miejsca magazynowania żółci. z połączenia tych dwóch przewodów powstaje przewód żółciowy wspólny, który uchodzi do dwunastnicy w miejscy zwanym brodawką większą lub brodawką vatera, u której podstawy znajduje się zwieracz, który otwiera się w czasie przechodzenia treści pokarmowej do dwunastnicy, umożliwiając spływ żółci.

hermetyzm, gnoza, kabała, a także innego rodzaju dziedziny związane z wiedzą tajemną cieszą się sporym zainteresowaniem współczesnych uczestników kultury.

badacz podaje przykład ssaków z epoki dinozaurów, czyli z okresu kredy. ówczesne ssaki były bardzo małe, nie większe od dzisiejszych szczurów i myszy. właśnie takie rozmiary sprawdzały się wówczas najlepiej i pozwalały przetrwać wśród rozmaitych gadów. w końcu jednak dinozaurów zabrakło.

w 1945 roku stacjonowała tu armia czerwona, potem przekazano tereny związkowi młodzieży polskiej. w latach 60. urządzono szpital, dzięki któremu miejscowość zyskała przezwisko „trupczynka” ze względu na panujące w nim warunki. od kiedy kilka lat temu przeniesiono szpital, wille stoją puste.

spać, kiedy tylko masz na to ochotę – to jest wolność!

poezje nie są bowiem, jak ludzie sądzą, uczuciami (uczucia miewa się dość wcześnie) – są doświadczeniami. dla jednej strofy trzeba wiele miast zobaczyć, ludzi i rzeczy, trzeba znać zwierzęta, trzeba czuć, jak latają ptaki, i znać gest, z jakim małe kwiaty otwierają się o świcie.

wkrótce po wyginięciu dinozaurów grupa mrówek z ameryki południowej zajęła się uprawą grzybów. przez miliony lat mrówki wypracowały takie metody uprawy grzybów, które przewyższają wydajnością ludzkie rolnictwo.

prawda jest taka, że fakt że w ogóle musimy płacić za podpaski jest w jakimś stopniu dowodem na to jaki straszny jest świat. świat w którym nasza krew jest tabu i musimy płacić by nikt jej nie zauważył. mimo że nie jesteśmy winne temu, że tak działa nasz organizm.

dzikie barwy, wyszczerzone zęby, obwisłe piersi, tępe spojrzenia – wszystko to ukazywało lęki seksualne nowoczesnego mężczyzny i najciemniejsze aspekty teorii freuda. tak właśnie przedstawiały się dzieła „kobieta ii” do „vi”, powstałe w latach 1952-53, „kobieta i rower” (1953) i „dwie kobiety na wsi” (1954).

związki hitlerowców z buddystami były bardzo ścisłe. już w roku 1924 niemiecki lekarz, homeopata urodzony w ostródzie, paul dahlke założył w berlinie dom buddyjski. począwszy od 1929 roku grupy tybetańskich mnichów zaczęły napływać do niemiec. założyli tam lożę znaną jako stowarzyszenie zielonych ludzi, by wraz z japońskim stowarzyszeniem zielonego smoka, używając swych okultystycznych mocy, pomagać nazistom w podboju świata.

w pewnym sensie frankenstein był dziełem bioetyki napisanym półtora wieku przed powstaniem dyscypliny.

w więk­szo­ści przy­pad­ków ruchy roślin są zbyt sub­telne, byśmy mogli je dostrzec gołym okiem.

poręba wielka ma kształt litery „y”. jej prawe skrzydło to przysiółek poręba górna, a lewe koninki. od rozwidlenia do kwatery u knapików, która mieści się w koninkach w osiedlu nowina, jest dokładnie 2 km, w koninkach skręcić w prawo w drugą przecznicę za mostem, jest to pierwszy dom po lewej.

wiele przedstawionych przez boscha rozkoszy ma zdecydowanie cielesny charakter. zgrabni nadzy mężczyźni i kobiety wymieniają pieszczoty, wyginają ciała, ściskają się w chacie z korala, dosiadają dzikich zwierząt lub zabawiają w inny sposób.

podczas wiosennego festiwalu poświęconemu xipe totekowi (tlacaxipehualiztli) składano ofiary z ludzi. zmarłych obdzierano ze skóry, a kapłani oraz inni uczestnicy rytuału nosili je potem przez wiele dni. archeolodzy znaleźli w ndachjian–tehuacán dziury, do których je później prawdopodobnie wyrzucano. na stanowisku znajdowały się też 2 okrągłe ołtarze – na jednym ludzi zabijano, a na drugim obdzierano ze skóry.

wyraz i znaczenie to nie to samo.

barwienie pergaminu purpurowym kolorem było już znanem w starożytnych czasach, służył on za okładkę zwitku pergaminowego dokumentu. barwiono również czasami nagłówek a później, o czem już źródła iv wieku świadczą, pisano złotem i srebrem na pergaminie purpurowym. był to zbytek, szczególniej rozbujały w bizancyum, przeciwko któremu występowali św. hieronim i św. jan chryzostom. 

czasem zdarza się, że proteza spadnie na podłogę lub pogryzie ją pies. jeżeli proteza złamie się lub ukruszy, należy zebrać wszystkie kawałki i przyjść do stomatologa.

siedem najbardziej powszechnych sposobów poruszania się czworonogów to: kłus, inochód, skok, stęp, galop, galop skrócony i cwał.

działalność wód na powierzchni ziemi zaczyna się już w chwili, gdy pada deszcz. jednak intensywne działanie występuje dopiero wówczas, gdy wody płyną stałymi łożyskami. im większy jest spadek terenu, a więc im szybciej wody płyną (i im jest ich więcej), tym większa jest ich siła niszcząca.

co zrobić z ciszą podczas eucharystii? czym tak naprawdę jest ofiara? niewidzialny bóg objawia się człowiekowi za pośrednictwem znaków dostępnych dla zmysłów. by poznać sens mszy świętej, trzeba je wyostrzyć. słuchaj, by usłyszeć; patrz, by zobaczyć.

niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się statkami, rybami czy historią – stralsundzkie muzea oferują więcej, niż tylko ochronę przed nieprzewidzianym deszczem.

dakinie to liczna grupa bóstw żeńskich, symbolizujących energie żeńskie i utożsamianych z inteligencją.

bo jaka jest główna idea? wysyłasz 16-, 17-letnich chłopców i dziewczynki i przez osiem dni każesz im chodzić po obozach śmierci. dla wielu uczniów to pierwszy wyjazd zagraniczny. proszę sobie wyobrazić: wybierasz się na pierwszą podróż zagraniczną ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, masz 16 lat i doświadczasz tego wszystkiego. emocjonalnie taki wyjazd odciska wielkie piętno. 39 tys. dzieci przyjechało do polski tylko w 2017 r. po co? aby popularyzować mentalność ofiary z implikacją, że jesteśmy poza krytyką, ponieważ przeszliśmy przez piekło.

nadzieję i trwoga to najwyższe fikcje, które swą moc zawdzięczają syntaksie.

w swym intelektualnym życiu, można by rzec, francuzi mają skłonność do manii.

przekonaniu temu wielokrotnie dawno wyraz na przestrzeni dziejów – szaleństwo z geniuszem łączyli m.in. starożytni myśliciele arystoteles, platon czy sokrates – ale dotąd nauka nie zdołała stwierdzić, czy tak jest naprawdę.

opowieści, z którymi człowiek ma styczność dzięki kulturze, działają na niego zwrotnie – kultura podsuwa wzorce, które ułatwiają budowanie historii. tak więc osobista historia życia bazuje na kulturze, w której się żyje: narracjach, które nas otaczają, czy bohaterach kulturowych czy rodzinnych, których chcemy naśladować. są to wtedy historie zrozumiałe dla innych i podtrzymywane w społecznych interakcjach.

wyrażenie czerwona linia występuje też w nazwie porozumienia (the red line agreement) zawartego w 1928 roku przez koncerny naftowe z wielkiej brytanii, francji i usa. zawierało ono m.in. klauzulę, że partnerzy nie mogą poszukiwać ropy na terenach byłego imperium osmańskiego. jednak podobno żaden z przedstawicieli państw zachodnich nie potrafił wskazać granic imperium. z pomocą przyszedł im pewien biznesmen ormiański, który nakreślił – czerwoną kredką – linię na mapie ot tak, po prostu, według swojego uznania, i wmówił obecnym, że tak przebiegały granice imperium osmańskiego.

naukowcy twierdzą, że niezależnie od wzrostu czy masy ciała, to właśnie proporcje decydują o kobiecej atrakcyjności.

drukarnia wirzbięty do celniejszych drukarni krakowskich zaliczana, w czasie swego 34 letniego prawdopodobnie istnienia (1556?—1590?) liczne niezawodnie dzieła wydała. dziś wszystkie należą do rzadkości, wiele z nich całkiem zaginęło. przyczyną tego jest, że dzieła z oficyny tej wychodzące, w ogólności słusznie, o protestancką i heretycką tendencyję podejrzane były i jako takie przez katolików niszczone.

w krajach anglojęzycznych, takich jak usa czy wielka brytania, wykres satysfakcji życia przypomina literę u – „dołek” przypada na wiek średni (zwłaszcza pomiędzy 45. a 54. rokiem życia). w afryce wykres ma stały, niski poziom, w ameryce łacińskiej i rejonie karaibów łagodnie opada. w krajach byłego związku sowieckiego oraz europie wschodniej satysfakcja ma od początku poziom wyraźnie niższy niż na zachodzie czy na karaibach i stopniowo opada, osiągając pod koniec życia poziom afrykański, przy czym kobiety czują się jeszcze nieco gorzej niż mężczyźni.

w atenach i w rzymie wolno było zrazu sprzedać niewypłacalnego dłużnika. wielu sprzedawało dzieci, aby spłacić długi.

w okresach, kiedy brakuje owoców, a znalezienie słodkich fig staje się wyjątkowym wyzwaniem, szympansy budzą się wcześniej niż zwykle. świetnie się orientują, że owoców jest mniej, a konkurencja duża jak zwykle. jeśli figi rosną wyjątkowo daleko, małpy zrywają się nawet przed świtem i wyruszają w drogę, choć ryzyko spotkania lamparta jest po ciemku wyjątkowo duże.

badacze z uniwersytetu cornella (usa) dowiedli, że pobudzenie sieci domyślnej (ang. default network) związanej ze wspominaniem, pogrążaniem się w marzeniach, czy błądzeniem myślami pozytywnie wpływa na poziom wykonania złożonego zadania pod warunkiem, że cel owego zadania jest spójny z przywoływanymi treściami.

przez wieki braliśmy w cudzysłów słowa chrystusa o tym, żeby nikogo nie nazywać ojcem, że nie powinniśmy nosić długich sukien i zachowywać się jak faryzeusze. wypracowaliśmy całą kulturę tytułów i nazewnictwa, która przewyższa to, co wymyślili faryzeusze. gdyby jezus usłyszał, że mówimy do kogoś: ”ojcze święty”, wziąłby do ręki bicz i postąpił energiczniej niż wobec kupców ze świątyni.

prof. buszko przyznaje, że nie znamy dokładnie motylich szlaków. „znamy za to kierunki sezonowych wiatrów, z którymi one lecą. podejrzewa się, że motyle dzienne ciągną z afryki do europy przez gibraltar, bo mają tam do pokonania stosunkowo wąski pas morza. wiele wskazuje jednak na to, że nie wszystkie gatunki korzystają z tego szlaku. jak choćby ćmy, lecące na dużych wysokościach. jeśli trafią na korzystne prądy, ciągnące znad afryki do europy, wtedy mogą bez odpoczynku, za jednym zamachem pokonać całe morze śródziemne” – mówi.

na każdą cząsteczkę powietrza znajdującego się w spokoju działają trzy siły: siła ciężkości, która działa ku dołowi, siła parcia, wywierana przez cząsteczki sąsiednie, działająca we wszystkich kierunkach, siły elektryczne, powodujące przyciąganie lub odpychanie się poszczególnych cząsteczek.

solanka ulega zagęszczeniu gdy spływa po tarninie i rozbija się o poszczególne jej gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. odznacza się ona szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

ponadto każdy język, który ma swoich rodzimych użytkowników znajduje się pod wpływem ich kultury. łacina, jako język neutralny, którego rodzimi użytkownicy nie istnieli, była pozbawiona tej wady. łacina była nakładana na obcy język nie zacierając przy tym tego języka i jego struktury – mówi uczony. była więc dobrym neutralnym narzędziem analizy obcego języka.

seks wpływa dodatnio na naszą inteligencję, ponieważ to, czego w jego trakcie doświadczamy, możemy wykorzystywać później w innych sferach naszego życia – twierdzi werner habermehl. naukowiec dodaje, że dawka endorfiny i serotoniny, będąca wynikiem orgazmu, w potężnym stopniu wzmacnia wiarę we własne siły, wzmacniając organizm psychicznie i fizycznie.

inflanty nigdy nie podnosiły buntów przeciw państwu, nie łączyły się ani ze szwedami, ani z moskwą w czasie wojen; stanęły murem przy konstytucji 3 maja, a targowica nie miała tam wcale stronników.

pięknie skrojony garnitur, perfekcyjnie dobrane proporcje, najwyższej jakości tkanina i ogromna ilość pracy ręcznej. dodatki stanowiące klasę same w sobie – poszetka z ręcznie rolowanymi brzegami i krawat bez podszewki wykonany z siedmiokrotnie złożonego kawałka jedwabiu. nieskazitelna biel koszuli i kołnierzyk, idealnie chowający się pod klapy marynarki. czy ten cudowny obraz można czymś zepsuć? 

bogini mądrości minerwa została również poczęta w cudowny sposób w mózgu jowisza, skąd wyszła cała w zbroi, kiedy jowisz pięścią uderzył się w głowę.

historia to uzgodniony zestaw kłamstw – mawiał napoleon bonaparte. trudno się z nim nie zgodzić, studiując historię życia wielkiego odkrywcy, którego dzisiaj nazywamy krzysztofem kolumbem.

artur to świetne imię dla psa.

zjawisko to nazywane jest spontanicznym przeniesieniem cech. jeśli określisz kogoś mianem „autentycznego i życzliwego”, ludzie skojarzą te cechy z tobą. 

także w naszych, pozbawionych złudzeń wyobrażeniach perłowa tarcza księżyca, z jej wklęsłościami i wypukłościami, efektownie grającymi światłocieniami, przypomina słodką, a jednocześnie smutną twarz kobiety.

najbardziej zapalne tematy to: godziny otwarcia parku, możliwość jazdy na rowerze i wprowadzania psów.

najczęściej cytowana w historii okazała się praca poświęcona określeniu ilości białek w roztworze („protein measurement with the folin phenol reagent”) z 1951 r., wydrukowana w „the journal of biological chemistry”. z czasem inni naukowcy odnieśli się do niej w sumie ponad 305 tys. razy!

w czasie dorocznego spotkania society for neuroscience zaprezentowano plakat, który przyciągnął uwagę specjalistów. na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości było bowiem widać bakterię penetrującą i kolonizującą zdrową komórkę mózgową. to coś przekraczającego ludzkie pojęcie, mówi neurolog ronald mcgregor z uniwersytetu kalifornijskiego w los angeles.

co ważniejsze, potrzebujemy nowej definicji naszej podmiotowości, stworzonej zgodnie z perspektywą posthumanistyczną i postantropocentryczną. wszak żyjemy już w posteurocentrycznych stanach przejściowych, cechujących się intensywną mobilnością, w wyemancypowanych (postfeministycznych), wieloetnicznych społeczeństwach o wysokim stopniu technologicznego zapośredniczenia. nie są to ani proste, ani linearne wydarzenia, a raczej wielowarstwowe i wewnętrznie sprzeczne fenomeny.

wielu joginów dąży do tego, by uwolnić umysł od myśli – osoby te uważają, że stan szczęścia to pusty umysł, całkiem wolny od myśli. to by pewnie można było nazwać życiem bez memów. aczkolwiek, szczególnie z perspektywy memetycznej, można powiedzieć, że „pusty umysł” to również pewna idea, która opanowała niektóre umysły.

dantejskie sceny w tyskim tesco. żywe karpie na podłodze. co dokładnie się stało?

kolaż i sklejanie to sposób personifikacji znacznie starszy niż homer.

zaczęło się od znieważenia urzędnika miejskiego ośrodka pomocy społecznej w pułtusku przy okazji korzystania ze świadczeń przez 64 – letniego mężczyzna. następnie agresywny mężczyzna wielokrotnie niszczył mienie należące do towarzystwa budownictwa społecznego. zdemolował ściany w mieszkaniu, które zostało mu udostępnione, a w ubiegłym tygodniu groził podpaleniem i uszkodzeniem ciała swoim sąsiadkom. wobec mężczyzny zainterweniowali policjanci. i tym razem agresja przeniosła się na funkcjonariuszy policji. 64 – letni mężczyzna, używając słów powszechnie używanych za obelżywe, znieważył interweniujących policjantów.

w układzie słuchowym znajduje się największa w organizmie struktura łącząca neurony, olbrzymia synapsa zwana kielichem helda. połączenie to, przypominające kształtem kwiat, umożliwia zamianę odbieranych bodźców dzwiękowych na pobudzenia neuronów; w tym celu kielich helda 800 razy na sekundę uwalnia neuroprzekaźniki – substancje spełniające w układzie nerwowym rolę gońców. w układzie wzrokowym nie ma tak szybkiego połączenia neuronowego podkreśla saab: „w rezultacie różnice w mechanizmach działania powodują, że słuch może z łatwością zarejestrować bodźce, które są niezauważalne dla oczu.”

w 1969 roku szympansica washoe, wskazując na swoje odbicie w lustrze, zasygnalizowała: to ja!. ta jedna z najbardziej przełomowych sytuacji w badaniach nad naczelnymi, dowiodła zdecydowanie więcej niż umiejętności posługiwania się językiem migowym – samoświadomości.

co to jest archiwum?
istnieją inne opisy
w zależności od różnych
celów i funkcji instytucji
ogólnie archiwa są zdefiniowane
w odniesieniu do ich kontekstu
jednak michel foucault stwierdził
że archiwum nie może być opisane
od wewnątrz lub w całości
raczej pojawia się we fragmentach
regionach i poziomach
(foucault 2010, 130)

inny nurt ikonograficzny przedstawia personifikacje astronomii w kokieteryjnych toilettes, ogólnej lub utożsamianej z muzą uranią. do jej obowiązkowych atrybutów należą gwiazdki zdobiące płaszcz, suknię lub na krycie głowy oraz sfera armilarna, trzymana niczym berło królewskie.

24 lutego 1953 r. gen. august emil fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w warszawie przy ul. rakowieckiej. ciało pochowano w nieznanym miejscu.

pamiętać musimy, że zły obraz można zawsze odwrócić do ściany, lichą rzeźbę łatwo oddać na loterię fantową, ale źle zaprojektowane budynek postoi długo i będzie udręką dla kilku pokoleń.

sowa ma większe gałki oczne niż sokół, ponieważ musi polować przy bardzo słabym świetle – ornitolodzy wiedzieli to od dziesięcioleci. dopiero niedawno jednak okazało się, że taka sama reguła dotyczy nas. im bliżej bieguna, tym mniej światła i tym większe oczy mają mieszkający tam ludzie – wykazali profesorowie robin dunbar i eiluned pearce, antropolodzy z university of oxford.

matka arkasa, kallisto wedle jednych autorów była nimfą leśną, wedle innych córką króla arakdii, lykaona;albo jego syna nykteusa. należała do boskiego orszaku artemidy i razem z towarzyszkami pędziła życie w górach, polując. jej imię znaczyło najpiękniejsza. i rzeczywiście była bardzo ładna.

zarówno pustka jak i różnia wskazują, że niczego nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić. słowa nie odnoszą się do rzeczy ani zjawisk, a tylko odsyłają do innych słów. odsyłają do przeszłości, która istnieje wyłącznie w umysłach ludzi, a w każdym z nich w odmienny sposób.

we francji poezja leży blisko patelni.

biolodzy natomiast zaobserwowali, że zady pawianów robią się jeszcze czerwieńsze, kiedy te są w okresie rui. czerwony towarzyszy nam podczas walentynek i miłosnych wyznań, a korporacyjny „dress code” często nie pozwala na używanie czerwonej szminki w pracy.

zdążył jeszcze zdać egzamin ósmoklasisty na dziewięćdziesiąt osiem procent. pochwalił się mamie i prosto ze szkoły pojechał rzucić się pod pociąg metra. tego materiału możesz posłuchać również w formie podcastu!

ciekawostkę pani powiem, że 31 sekund kolorowych materiałów musiałem kupić z niemieckiego archiwum za 5 tys. dol. to jest paradoks, że niemcy po 70 latach od wojny zarabiają na filmach z getta.

na greckich wazach często przedstawiano prostytutki, które zajmują się przędzeniem w oczekiwaniu na klienta.

namalowany tyłem w półprofilu ptolemeusz w ręku trzyma kulę ziemską, na głowie zaś ma koronę, ponieważ pomylono go z królem egiptu o tym samym imieniu.

widzicie więc, że nie możecie się na nikim oprzeć. nie ma przewodnika, nie ma nauczyciela, nie ma autorytetu. jesteście tylko wy – wasz stosunek do innych ludzi i do świata – poza tym nie ma nic.

mieszkamy w zdaniach oznajmujących. zdanie oznajmujące to apartament na najwyższym poziomie. słoneczny, posprzątany, ze wspaniałym widokiem na zatokę, fale i grzęznące w piasku ludziki. każdy z nas ma przynajmniej kilka takich.

jednym z takich organizmów jest śluzorośl (myksameba), która jest jednokomórkowcem żyjącym w ściółce leśnej, porusza się za pomocą nibynóżek, a rozmnaża przez podział. w przypadku, kiedy zabraknie jej pożywienia potrzebnego do życia wysyła specyficzny rodzaj sygnału. odbierają go inne osobniki znajdujące się w pobliżu i „biegną na ratunek” tzn. zmierzają w jej stronę coraz bliżej, aż utworzą spójną całość, która staje się w końcu wielokomórkowym organizmem, który następnie zmierza do miejsca, gdzie znajdzie więcej pokarmu.

stworzona pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku teoria zwana symbolizmem fonetycznym mówi, że głoski same w sobie inicjują skojarzenia. i tak samogłoska „i” przywodzi na myśl lekkość i jasność; zaś „a” wywołuje obrazy cięższe i ciemniejsze, lecz równocześnie stabilniejsze.

otton mieczysław żukowski to niestety wciąż kompozytor, o którym polski świat muzyczny wie zdecydowanie za mało. sytuacji tej dodatkowo nie ułatwiają publikacje słownikowe i encyklopedyczne.

podczas wspomnianego eksperymentu coles wraz z zespołem umieścili kilkaset chlorobakterii pomiędzy dwoma lustrami i stopniowo zmniejszali odległość pomiędzy nimi tak, aż dzieliło je zaledwie kilkaset nanometrów. odbijając białe światło pomiędzy lustrami naukowcy chcieli spowodować, by fotosyntetyczne molekuły w bakteriach weszły w interakcje z dziurą, innymi słowy, bakterie miały ciągle absorbować, emitować i ponownie absorbować odbijające się fotony. eksperyment okazał się sukcesem. sześć bakterii zostało w ten sposób splątanych z dziurą.

poważny problem, który od kilku lat budzi mój niepokój, to twój stosunek do młodych mężczyzn, do chłopców, którzy stale kręcą się po plebanii, chodzili po twoich pokojach, nalewali wino w czasie obiadu czy kolacji. zwracałem ci na to uwagę. kapłani i inni pracujący w św. brygidzie sygnalizowali i tobie, i mnie niebezpieczeństwo złośliwych komentarzy.

nie-miejsca wszędzie są takie same, pozbawione swoistego, lokalnego kolorytu. w nie-miejscach zniwelowaniu ulega różnica pomiędzy tym co bliskie i dalekie a także pomiędzy tym co indywidualne i zbiorowe. osoby przebywające w nie-miejscu znajdują się wszędzie i nigdzie zarazem. przykładem takich nie-miejsc są supermarkety, lotniska, wielkie hotele, autostrady, miejsca przed ekranami telewizorów.

człowiek służy też do podlewania ziemi. to całkiem udany produkt bezimiennych bakterii.

doświadczenie trwało 10 lat i podczas niego badacze w ściśle kontrolowanych warunkach wyhodowali setki tysięcy owadów. na warsztat wzięto niewielkiego chrząszcza, trojszyka gryzącego (tribolium castaneum), który zwykle nie jest zwierzęciem przez ludzi lubianym – to szkodnik spichlerzy i młynów. „bardzo łatwo go hodować – wystarczy go trzymać w słoiku, w którym są mąka i drożdże, w ciepłym, wilgotnym miejscu” – powiedział dr michalczyk.

oprócz tego mogliśmy obserwować sporo wydarzeń jednostkowych (przez wydarzenie rozumiem też człowieka i jego pisanie), które nie miały dalszego ciągu. przykładem może być świetnie zapowiadający się poeta paweł filas. autor wydał jeden tomik grapefruity w naszych domach w pierwszej fioletowej serii „brulionu”, a potem zamilkł.

co więcej, nawet te postaci – takie jak budda, konfucjusz i sokrates – które z pewnością można umieścić w okresie jaspersowym niekoniecznie żyły w tym samym czasie lub w bliskim sąsiedztwie siebie. można spekulować tylko o stopniu, w jakim mogło dojść do krzyżowego zapylenia idei w różnych odległościach geograficznych.

wczoraj byłam na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisku sprzedawca, załamka totalna. zapytano jak wyobrażam sobie rozwój kariery zawodowej na stoisku mięsnym. rozwój, chyba ubój świń na oczach klienta.

praca. lider w dziale warzywa-owoce. doradca klienta z funkcją sprzedaży.

od dawna wiadomo, że nagrody tylko wtedy trzymają nas w nieustannym napięciu, kiedy otrzymujemy je wystarczająco często, ale nie do końca regularnie; przyjemność musi być w dobrej proporcji sprzężona z zaskoczeniem.

sen jest w życiu najważniejszy.

obecnie fizycy uważają, że przestrzeń horyzontu zdarzeń czarnej dziury – czyli miejsca, po przekroczeniu którego nie można z czarnej dziury uciec – jest gładka. osoba, która przekroczyłaby horyzont zdarzeń, nie zauważyłaby tego.

księdza nie trzeba pytać o zgodę na adopcję. osoba adoptująca decyduje, czy powiadomić kapłana o modlitwie i o tym, kto ją podjął. modlić należy się codziennie ale w formie dowolnej. adoptować księdza można na dowolny okres – zarówno na tydzień jak i na zawsze, podejmując tzw. adopcję stałą. adopcję na czas określony można w każdym momencie przedłużyć.

według pieśni xxxiv na księżycu znajdują się wszystkie rzeczy zgubione przez ludzi. astolfo urazie się tam by odzyskać rozum orlanda, ale znajduje niebywałą liczbę flakonów o przedziwnych kształtach, w których przechowywane są umysły szalonych osobników.

warto wspomnieć, że orgazm kobiety według dużej grupy badaczy ma za zadanie zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. skurcze podczas szczytowania pomagają plemnikom przedostać się do jajowodów oraz zapobiegają wyciekaniu spermy tuż po stosunku. najbardziej efektywne damskie orgazmy pod kątem zatrzymania spermy to te, które następują na minutę przed wytryskiem partnera lub do 45 minut po nim.

czas jednej sekundy jest dokładnie ustalony i wynosi 9 192 631 770 okresów promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma poziomami struktury nadsubtelnej stanu podstawowego atomu cezu 133.

znaczenie tego faktu można pokazać na przykładzie kubków papierowych. kiedy sami negocjowaliśmy te kubki z fabryką znajdującą się w polsce, wydawało nam się, że uzgodniliśmy dobrą cenę. kiedy zobaczyłem ceny zakupu nowych kubków papierowych kanałami caffé nero, to pomyślałem, że pomylili się o jeden przecinek – przyznaje prezes sieci kawiarni green caffe nero.

fakty są nieubłagane. dziesiątki badań naukowych z całego świata zgodnie wskazują, że siedzący tryb życia rujnuje nasz organizm. każda godzina siedzenia skraca życie o 21 minut.

człowiek zmierza do ukazania sensu wszystkiego, co istnieje.

mieczysław karłowicz tu zginął porwany śnieżną lawiną dn. 8 lutego 1909. non omnis moriar. lawina miała 80 m szerokości i 50 m długości. widoczny na głazie znak swastyki był ulubionym symbolem tego wybitnego kompozytora, taternika i miłośnika tatr.

ptaki potrząsając orzechem oceniają jego wagę również na podstawie wydawanego dźwięku.

denary mieszka i produkowano prymitywnie. ze sklepanego na cienką blachę srebra wycinano nożycami krążki i odbijano na nich stemple.

adolf hitler był uzależniony od kokainy, cierpiał na wzdęcia i wstrzykiwał sobie byczą spermę, aby poprawić swoje życie seksualne. takie doniesienia pojawiły się po analizie jego dokumentacji medycznej – informuje mirror.co.uk.

jeśli przyjmujemy treści, które są nam znane, wówczas nasz mózg zużywa mniej energii. i dlatego daje to nam poczucie zadowolenia.

adolf hitler uciekł z berlina do ameryki łacińskiej. zamieszkał w małym brazylijskim miasteczku, gdzie żył z czarnoskórą kobietą o imieniu cutinga – twierdzi simoi renee guerreiro dias, autorka książki „hitler w brazylii – jego życie i śmierć”.

dziś dzień dziecka utraconego. święto mojego syna, który zmarł w tajemniczych okolicznościach. po tragedii urodził się syn z autyzmem. walczymy od lat o przyszłość samodzielność. czeka nas długoletni proces leczenia, terapii, edukacji. wesprzyj nas tutaj.

być czy mieć? mieć! mieć czas po nic.

jezus nie urodził się w betlejem. nie było trzech króli, nie było gwiazdy. jezus urodził się w nazarecie i nie mogli pójść na spis, bo takiego spisu w ogóle nie było, nie było nawet ucieczki jezusa do egiptu – zauważa prof. tadeusz bartoś, filozof i były duchowny.

do otworów w muszli sedesowej włóż uszczelki. na element mocujący nałóż podkładki oraz śruby. całość włóż w otwory muszli sedesowej. śrubokrętem przytrzymaj śruby w pozycji i od spodu dokręć nakrętkę. na zamocowany na muszli sedesowej element mocujący nałóż metalową osłonę oraz deskę „villa”.

szukając kochanki, samce paratrechalea ornata przechadzają się, wprawiając w drgania przednie odnóża i nogogłaszczki. w aparacie gębowym trzymają owinięty białą nicią łup – prezent dla wybranki serca.

w iliadzie homera kobieta do tysiąca robót zdolna warta jest 4 woły, zbroja brązowa glaukosa – 9 wołów, a złota zbroja diomedesa, 100 wołów.

9 czerwca 1832 r. papież grzegorz xvi ogłosił encyklikę o posłuszeństwie władzy cywilnej „cum primum”. skierowane do wszystkich arcybiskupów i biskupów królestwa polskiego pismo potępiało powstanie listopadowe jako bunt podjęty przeciwko legalnej władzy cara.

dekolt jest czasem spotykany w błędnej pisowni, z końcowym d. pisownia taka nie znajduje oparcia w etymologii (por. franc. décoletté), a pojawia się pewnie z chęci uniknięcia błędu takiego jak w słowie standard, które – na odwrót – pisane bywa niepoprawnie z końcowym t.

szymon majewski z wykształcenia jest technikiem autoklawów medycznych – sterylizacja gazowa i parowa.

ale to niejedyne kłopoty tego duchownego z wymiarem sprawiedliwości. k. został już skazany przez sąd w otwocku na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za całowanie i lizanie po uchu ministranta. kolejny proces o inne, choć też pedofilskie, przestępstwo czeka jeszcze na rozpoznanie przed tym samym sądem.

wszystkie gatunki ssaków wykształcają czasowo piersi w czasie owulacji czy opieki nad młodymi. służą one do produkcji i podawania młodym mleka, zatem gdy młodych nie ma – nie ma piersi. proste. dlaczego więc u ludzi jest inaczej? u kobiet piersi formują się w czasie dojrzewania, a nie podczas ciąży. w pewnym momencie ewolucja zabrnęła zupełnie nową drogą, której wcześniej i później nie wybierała. dlaczego?

jeśli chodzi o geny, a de facto o przekaz informacji zawartej w genomie, to dwa dojrzałe osobniki mogą przekazać swoje geny dość ograniczonej liczbie osób. to znikoma skala w porównaniu z zapłodnieniem jakąś ideą. tu wystarczy, że wyjdzie na stadion jakiś człowiek z tubą, wygłosi przez nią swoje idee i tysiące krzyczą: „heil!”.

teologia siedzi umalowana w oknie i wdzięczy się, ofiarowując swoje wdzięki filozofii.

niespieszna konsumpcja koreluje z przyjmowaniem mniejszej ilości kalorii i dłużej utrzymującym się uczuciem sytości – zawiadamia „journal of the academy of nutrition and dietetics”.

włoskie media podały, że ofiarami rozbitej przez karabinierów szajki padło około 500 osób, wśród nich chorzy na raka. na czele 39-osobowej grupy przestępczej stała 71-letnia doktor biologii. na „receptach” w swym gabinecie w ankonie doktor zapisywała chorym: „7 kropli wody z fatimy rano”, „7 kropli wody z medjugorje wieczorem”. niewielki flakonik kosztował 200 euro.

na każde 100 tys. osób polskiej populacji przypada 375 zachorowań z powodu nowotworów złośliwych. w 2011 roku wystawiono w polsce 51554 świadectwa zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i 40644 u kobiet, łącznie 92198 aktów zgonu.

karczany mogłyby inspirować superbohaterów, gdyby tylko nie były tak odrażające. niektóre gatunki są zdolne do wstrzymania oddechu nawet na 40 minut. inne mogą przetrwać silne napromieniowanie, utrzymać się na diecie złożonej z papieru i wyschniętego kleju, a nawet żyć tygodniami bez głowy.

zwykłe zamknięcie oczu polepsza efektywność przywoływania zdarzeń, których byliśmy naocznymi świadkami.

smutek wywoływany przez sztukę jest dla nas przyjemny, ponieważ nie stanowi rzeczywistego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i może pomóc radzić sobie z negatywnymi emocjami w codziennym życiu – twierdzi ai kawakami z tokyo university.

kobra wyczuwa zapach językiem.

austriaccy archeolodzy pod kierunkiem manfreda bietaka badający w awaris pozostałości królewskiego pałacu seuserenre chiana, panującego w latach ok. 1610-1580 p.n.e., odkryli 16 odciętych prawych dłoni, pogrzebanych w czterech miejscach. dwie odcięte dłonie znajdowały się w dwóch różnych dołkach naprzeciwko sali tronowej pałacu, a pozostałe ręce w dwóch kolejnych dołach poza obrębem budowli. większość odkrytych dłoni ma duże rozmiary, a niektóre z nich należały do ludzi o wielkiej posturze.

zabawa polega na tym, że dziewczyny układają się na podłodze tworząc okrąg (ich głowy leżą obok siebie), a chłopcy po kolei uprawiają z nimi seks w pozycji od tyłu. zmiana partnerki odbywa się mniej więcej co minutę. z gry odpadał ten chłopak, który dochodził do orgazmu, a wygrywał ten, który najdłużej powstrzymał się od szczytowania.

zapachy rozchodzą się często wskutek ruchu powietrza.

257. wiele stworzeń powstało z podwójnymi twarzami i podwójnymi piersiami, z potomstwem wołów o ludzkich twarzach, i znowu powstały dzieci mężczyzn z głowami wołów; także stworzenia, w których niektóre części zostały wymieszane z mężczyznami, a niektóre z kobiecością, wyposażone w sterylne członki.

by rozpoznać przyjaciela bądź kogoś z rodziny, w ponad 99% przypadków ludziom wystarczy wypowiedź składająca się z zaledwie 2 słów.

samsung wydaje na marketing równowartość pkb islandii.

hadza, buszmeni i tsimané kładą się spać, gdy temperatura spada i przesypiają największe nocne chłody.

pani patrzy co się porobiło na tej ulicy: bank, apteka, bank, apteka, bank, apteka, bank, apteka. a gdyby chciała pani sobie kupić tasiemkę?

nasa opublikowała zdjęcie dryfującej po morzu weddella góry lodowej, która ma niemal idealnie prostokątną powierzchnię i ostro opadające pionowe ściany. kształty góry sugerują, że niedawno wycieliła się z lodowca (w tym przypadku z antarktycznego lodowca larsen c) i nie została jeszcze poddana działaniu żywiołów.

częstowojna imieniny obchodzi 30 sierpnia.

opiekunów zaalarmowało głośne ryczenie z wybiegu lwów. okazało się, że zuri trzyma nyacka za szyję. choć parę próbowano rozdzielić, lwica nie zwolniła uścisku do momentu, aż nyack przestał się ruszać. lwy żyły na jednym wybiegu przez 8 lat. troje ich kociąt urodziło się w 2015 r. na wpisie na facebooku obsługa zoo poinformowała, że dogłębne śledztwo ma ujawnić, co się właściwie stało. nyack był wspaniałym lwem. będzie nam go bardzo brakowało.

prosty i z pozoru pozbawiony znaczenia akt przenoszenia szklanych kulek między dwoma kartonowymi pudłami – jednym postawionym wyżej, a drugim niżej – wpływa na ludzką pamięć emocjonalną. podczas eksperymentu przekładanie obiektów do górnego pudełka sprawiało, że ochotnicy pamiętali więcej pozytywnych doświadczeń, a manipulowanie przy dolnym sprzyjało wybieraniu negatywnych.

otóż okazało się, że plemniki inteligentnych mężczyzn charakteryzują się lepszą jakością niż plemniki mniej inteligentnych panów. wysokiej jakości sperma zwykle uważana jest za taką, jeśli zawiera odpowiednią liczbę plemników, o odpowiedniej ich ruchliwości.

co ciekawe, „rozmyślanie przemyskie”, poza treścią poważną, zawiera wiele fragmentów o charakterze humorystycznym – przytoczono opowieści o tym, jak jezus w dzieciństwie pomagał maryi przyprawiać kapustę i jak ożywił gliniane ptaszki, by nie zostały zdeptane.

pierwotnie to miał być profil. picasso kilkakrotnie zmieniał pomysł na ukazanie twarzy getrudy stein. ostatecznie prawe oko stało się lewym – opowiadała dr grażyna bastek o słynnym portrecie.

opatrzność ślepa jest na potrzeby większości mieszkańców tego świata.

na ścianie kościoła północnego św. jerzego z miasta sobota na pustyni negew znajduje się wizerunek chrystusa sprzed ok. 1500 lat. portret przedstawia zarys twarzy młodego jezusa z krótkimi włosami.

prokuratura umorzyła postępowanie, bo mimo półtorarocznego śledztwa nie udało się jej ustalić, który z mundurowych kierował. po wypadku do którego doszło w cieplicach z leżącego na dachu samochodu wyszedł jeden z policjantów. drugiego zabrało pogotowie. gdy nadbiegli świadkowie nikogo nie było na miejscu kierowcy, ale to nie było dziwne bo policjanci nie zapięli pasów, a samochód wielokrotnie koziołkował. dziwne zaczęło się później. zarówno michał n., jak i mariusz s. zaprzeczyli, że prowadzili pojazd – mówi prokurator violetta niziołek. mimo kosztownych ekspertyz biologicznych, osmologicznych i technicznych, nie udało się wykazać, który z policjantów kłamał.

wszystko co wzniosłe jest równie trudne jak rzadkie.

a tak naprawdę, to najmniejszym owadem, wolno żyjącym jest dicopomorpha echmepterygis (0.139 mm). więc scydosella do miana najmniejszego owada niech nie pretenduje. zresztą są jeszcze inne gatunki od niego mniejsze np megaphragma mymaripenne (0.2 mm).

z oszacowań wynika, że aby mieć pewność schwytania neutrina, na jego drodze trzeba ustawić ścianę z ołowiu o grubości jednego roku świetlnego.

ciało migdałowate pełni funkcje wykrywacza zagrożenia i aktywuje się, gdy dana osoba styka się ze wskazówkami świadczącymi o strachu czy smutku, zaś dmpfc bierze udział w procesach poznawczych dot. kontaktów społecznych. silniejszy związek między tymi rejonami u mężczyzn sugeruje, że w przypadku negatywnych emocji mają oni bardziej analityczne niż emocjonalne podejście. niewykluczone, że kobiety mają tendencje, by koncentrować się na uczuciach generowanych przez te bodźce, podczas gdy mężczyźni pozostają nieco bierni, próbując analizować bodźce i ich wpływ – wyjaśnia prof. stéphane potvin.

pitagoras polecał wstrzymywać się od jedzenia bobu albo dlatego, że bób przypomina z wyglądu części wstydliwe ciała czy też bramy hadesu, albo że jest sam nieurodzajny, albo że niszczeje, albo że jest podobny do natury wszechświata, albo że stał się symbolem oligarchii, używa się go bowiem przy losowaniu urzędów.

współczesne społeczeństwo jest nastawione na spełnianie najróżniejszych pragnień ludzkich, nawet takich, które nie istnieją.

wachlarz dawał ochłodę, w tańcu podkreślał ruchy ręki, odganiał insekty, był wykorzystywany jako karnecik, a także koło ratunkowe w sytuacjach kłopotliwych ze względu na skomplikowaną etykietę dworską. używały go arystokratki i mieszczki, królowe i królewskie faworyty.

– w niedzielę późnym wieczorem, około godziny 22.30, przechodnie zauważyli mężczyznę leżącego w rowie. mężczyzna nie dawał oznak życia, dlatego wezwali na miejsce policję i pogotowie – mówi podinsp. jarosław dryszcz z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w opolu. 39-letni mężczyzna wszedł na drzewo prawdopodobnie po to, by zerwać jemiołę. niestety, spadł wprost do rowu z wodą. nie udało się go uratować.

żywiące się krwią owady żyły na ziemi o wiele wcześniej niż dotąd sądzono, bo ok. 130 mln lat temu we wczesnej kredzie.

tytuł markiza baux posiada aktualny książę monako lub jego następca, o ile takowy żyje. tytuł ten jest przyznawany dla zachowania tradycji i upamiętnienia faktu, że w xvii w. ludwik xiii ofiarował miasto baux herkulesowi grimaldiemu za wygnanie hiszpanów z monako.

szympansy i bonobo już po jednokrotnym obejrzeniu zapamiętują naładowane emocjami filmowe sceny. spodziewają się ich przy późniejszych sesjach kinowych.

57-letni alex laranang, ukrzyżowany po raz 12., obiecał, że będzie to robić co roku, „aż do śmierci”. ten uliczny sprzedawca wyjaśniał, że nie oczekuje niczego w zamian. – robię to dla mojego boga – mówił.

korespondencja z afryki. wirus ebola zabił całą wspólnotę bonifratrów, która opiekowała się chorymi w prowadzonym przez zakon szpitalu św. józefa w stolicy liberii, monrowii.

szacunki odnośnie długości życia gąbek trochę się różnią, ale często długość liczona jest w tysiącach lat. badanie opublikowane w czasopiśmie aging research reviews potwierdza, że pewna gąbka głębinowa z gatunku monorhaphis chuni dożyła 11 tysięcy lat.

nieodzownym elementem romantycznego portretu jest wzrok zagubiony w dalekiej przestrzeni, co oznacza nie tyle odległość w sensie rzeczywistym, ale odmienny wymiary psychiczny. skręt głowy w stosunku do tułowia dowodzi wewnętrznego niepokoju targającego wrażliwą duszą.

mistrz patelni peng fang przygotowywał danie z rzadkiego gatunku kobry. najpierw za pomocą noża i nożyczek odciął głowę żywej kobrze. kiedy chciał wyrzucić głowę gada, ta wbiła mu zęby w rękę. kucharz zmarł, nim udało mu się udzielić pomocy.

dlaczego wola boska nie rozciąga się na perfekcyjne trwanie bytu? czyżby bóg, jako stwórca, był stwórcą ułomnym? z pewnością bóg jest odpowiedzialny za wszelkie zło wynikające z niedopracowania świata przez siebie.

dotychczas myślano, że korelacja pojawia się, jeśli neurony dostają wspólny sygnał od innych neuronów (np. gdy wspólnie odpowiadają na jeden bodziec ). tymczasem badania dr mochol zakładają coś zupełnie przeciwnego. „odpowiedzi neuronów są skorelowane nie dlatego, że neurony wspólnie odpowiadają, ale że wspólnie milczą” – wyjaśnia badaczka.

został sierotą, kiedy miał cztery lata, a jego wychowaniem zajmowała się babcia. russell pisze o niej z czułością, choć nie tai też krytycyzmu wobec jej wiktoriańskich, surowych reguł wychowawczych. jednak najważniejsze – dodaje – że oprócz miłości wpoiła mu też zasadę, którą zapamiętał do końca życia: „nie będziesz podążać za tłumem, by czynić zło”.

onychomys, gdy podczas polowania zostanie ugryziony przez skorpiona, przez chwilę liże łapy, a następnie kontynuuje atak. dzieje się tak gdyż, jak właśnie zauważyli naukowcy, jad skorpiona działa na te zwierzęta jak środek przeciwbólowy.

bliższe badania wykazały, że jeśli mrówce szalonej, spryskanej jadem przez mrówkę ognistą, uniemożliwi się wysmarowanie ciała własnym jadem, to ginie 48% mrówek szalonych. gdy jednak wykorzystają własny jad do neutralizacji substancji mrówki ognistej, odsetek zgonów spada do 2%.

jeżeli popchniesz coś, co ma ujemna masę, zamiast odsunąć się, przyspieszy ku tobie – mówi michael forbes.

buddyjski logik nagarjuna pisał: wszystko jest realne i nie jest realne, zarówno jest realne i nierealne, ani nie jest realne, ani nierealne. tak uczy budda.

ślepota pozauwagowa natomiast (nazywana także ślepotą z braku uwagi lub ślepotą z nieuwagi, ang. inattentional blindness) polega na niedostrzeganiu obiektów lub zdarzeń pojawiających się w polu widzenia, na które nie jest zwrócona nasza uwaga, czyli zwykle takich, których się nie spodziewamy.

nie chciałam zabić. myślałam, że poroniłam. chwyciłam to i wyrzuciłam za okno. nawet nie spojrzałam, co to było. nie było żadnego płaczu – mówiła śledczym. tłumaczyła, że poród wyglądał inaczej niż pierwszy – kobieta ma dwuletnią córkę. – byłam pewna, że są jeszcze z 2-3 miesiące są do terminu – wyjaśniała.

poezja jest swoistą wypowiedzią literacką, która zawiera emocje, myśli i idee w postaci akcentowanego metrum, rymu czy aliteracji, które nakładają na nią pewne wymogi – wyjaśnia prof. guillaume thierry z bangor university, który wraz z zespołem wykazał, że mózg na poziomie podświadomym reaguje na poetycką formę wypowiedzi.

amerykanin ron mcgerity, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat odwiedził na rowerze 60 krajów w intencji pokoju, zginął w rosji pod kołami samochodu, który prowadził pijany kierowca.

zdarzenie zostało zaobserwowane przez świadka, który natychmiast wezwał policję. przekazał funkcjonariuszom, że oddającego mocz do sekwany 30-latka wepchnięto do rzeki. mężczyzna zaczął się topić, jednak nikt mu nie pomógł. kiedy policja przybyła na miejsce, było już za późno.

gdy dźwięk uderza w obiekt, wywołuje jego wibracje. dostarczają one subtelnych informacji wizualnych, które są zwykle niewidoczne dla gołego oka.

wiemy, że mózg nie może funkcjonować, gdy serce przestaje bić. w jego przypadku świadomość trwała co najmniej 3 minuty po tym, jak stanęło serce. należy dodać, że 20-30 sekund po tym, gdy ustaje praca serca, mózg zostaje wyłączony. a mężczyzna dokładnie opisał wszystko, co widział w sali, a co ważniejsze – odnotował także dwa odgłosy maszyn, które są wydawane co 3 minuty. wiemy zatem mniej więcej, ile trwało jego doświadczenie. jego relacje wydały nam się bardzo wiarogodne, a wszystko, co opisał, uznał za realne doświadczenia – powiedział sam parnia, obecnie pracujący w state university of new york.

chociażby sama literka „i” może być pochylona w pięciu różnych kierunkach, a kropka znajdować się w dziewięciu różnych miejscach – ocenił grafolog.

najbogatszy mężczyzna na świecie, jeff bezos, ma olbrzymią fortunę – 112 miliardów dolarów. zaledwie 1 proc. jego majątku to ekwiwalent budżetu na służbę zdrowia w etiopii, w kraju zamieszkałym przez 105 milionów ludzi.

7 822 777 – tyle lizaków dla dzieci sprzedajemy w ciągu roku. to 7 822 777 uśmiechniętych buziek!

celem artykułu jest przedstawienie metodologii oraz wyników badania pilotażowego na temat osłabienia fonemu /s/ w pozycji wygłosowej w mowie spikerów radiowych w guayaquil, przeprowadzonego w styczniu i lutym 2017 roku.

ja bym się nie porywała na sklep rybny. ryby szybko się psują, polacy nie są nauczeni jeść ryby, no i ryby, zwłaszcza te dobre nie są tanie. zdecydowanie wybrałabym branże odzieżową. towar się nie psuje, co najwyżej wyjdzie z mody. jest czysto i ładnie.

nasze ciała również zawierają potas 40, co oznacza, że my też emitujemy pozytony. antymateria jest jednak anihilowana w momencie kontaktu z materią, więc jej cząstki istnieją bardzo krótko.

w lasach deszczowych peru żyje pierwszy znany monogamiczny płaz świata. to drzewołaz ranitomeya, imitator o jaskrawym żółto-czarno-niebieskim ubarwieniu. testy genetyczne potwierdziły, że całkowitą wierność zachowują zarówno samce, jak i samice. stwierdzono jednak, że zdradzie zapobiega tylko jeden czynnik – wielkość sadzawek, w których rozwijają się kijanki.

dotąd wygląd chmur na obrazie „krzyk” edvarda muncha interpretowano albo jako metaforę psychicznego cierpienia, albo jako przestawienie cząstek zanieczyszczających powietrze po wybuchu wulkanu krakatau w 1883 r. najnowsza hipoteza helen muri, badaczki z uniwersytetu w oslo, wskazuje jednak na polarne chmury stratosferyczne, a właściwie jeden z ich rodzajów – tzw. obłoki perłowe.

okazało się, że u ryb i ludzi dieta inaczej wpływała na mikrobiota samców i samic. czasem chodziło o dominację innych gatunków bakterii, niekiedy zaś o większą różnorodność mikroflory u jednej z płci.

z owcami wiąże się unikalna jednostka powierzchni, używana przez farerczyków od średniowiecza. jest nią mork, właściwością tej miary jest to, że nie jest stałą fizyczną wielkością, lecz obszarem pozwalającym na wykarmienie 32 owiec, co jest zależne od żyzności gleby oraz ukształtowania terenu.

naukowcy z johns hopkins university oraz yale university odkryli, że wyspecjalizowany receptor, normalnie występujący w nosie można znaleźć również w naczyniach krwionośnych całego organizmu. receptor ten wyczuwa małe cząsteczki wytwarzane przez bakterie jelitowe. pod ich wpływem rośnie ciśnienie krwi.

bardzo rozpowszechnione były kołtuny, zwijające się zazwyczaj skutkiem jakiejś słabości, bo tak w czasie choroby, jak i po chorobie przestrzegali, żeby się nie czesać, »żeby bolu nie drażnić, boby się mógł sprzeciwić«.

mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co dalej dzieje się z wyrzuconymi do morza foliami. żółwie morskie często mylą je z ulubionymi meduzami.

marek hłasko miał bardzo słabą głowę, a chciał uchodzić za silnego mężczyznę, który nie może pokazać, że nie umie pić. przebywał w środowisku, gdzie się piło i gdzie się kobiety nazywało „dupami”, i próbował się dostosować. ma pan na myśli środowisko szoferów z czasów, gdy pracował jako kierowca? – jakich szoferów! homoseksualistów i alkoholików z ówczesnego związku literatów polskich!

celtycka bogini nantosuelta, której imię oznacza „strumień”, jest jednym z dwóch źródeł życia. drugim jest sucellos, „dobrze uderzający”, bóg siły słońca, który zmiękcza i topi ziemię, by dać początek życia.

mieszkańcy kleszczyńca od pół roku nie mogą doprosić się wstawienia szyby w wiacie przystankowej. teraz, podczas sesji, interweniował w tej sprawie radny. dzieci mokną i marzną – proszę wreszcie poważnie potraktować moją sprawę – apelował radny józef lademann.

uśmiech mona lizy był najprawdopodobniej wymuszony. wg najbardziej uznanych terorii neuropsychologicznych, jeśli uśmiech jest asymetryczny, zazwyczaj jest nieszczery. szczery spontaniczny uśmiech, uśmiech duchenne’a, jest natomiast obustronny i symetryczny. poza tym cechuje go aktywacja górnej części twarzy, a tego na portrecie także nie widać.

niektóre źródła antymaterii znajdują się jednak jeszcze bliżej. na przykład banany uwalniają jeden pozyton – antymaterialny odpowiednik elektronu – co około 75 minut. dzieje się tak dlatego, że banany zawierają niewielkie ilości potasu 40, naturalnie występującego izotopu tego pierwiastka. czasem procesowi rozpadu potasu 40 towarzyszy uwolnienie pozytonu.

pani anna wspomina, że cała rodzina wydrzyckich miała muzyczny talent. ale inaczej niż piszą media, ojciec czesława nie było organistą w miejscowym kościele, jednak umiał naprawić dowolny instrument. i razem z żoną śpiewał w kościelnym chórze. w kościele śpiewał też mały czesiek, dopóki nie umarł ksiądz, a kościół zamknięto.

korporacja mcdonald’s poinformowała, że poczynając od sierpnia ubiegłego roku nie wykorzystuje w produkcji hamburgerów wody amoniakalnej substancji chemicznej, stosowanej w produkcji nawozów, środków czystości i ładunków wybuchowych.

skrajna i totalna negacja bergsonizmu lub sprowadzanie go tylko do wartości literackich prowadzi w ślepy zaułek.

jak mówią mieszkańcy głogusza upośledzony chłopak, który był lubiany przez miejscową ludność, mieszkał w wybudowanej przez siebie szopie, ponieważ matka nie chciała go wpuszczać do domu. był przez nią poniżany i bity. kobieta zabierała mu również rentę. matka tak nie robi. dla niej liczył się tylko alkohol i seks. to było całe jej życie – powiedziała sołtys głogusza krystyna smagło.

człowiek robi 12–14 wdechów na minutę. w ciągu minuty wdycha i wydycha 6 litrów powietrza.

perelman uchodzi za skrytego, niezrozumiałego geniusza, dziwaka zbuntowanego wobec matematycznego establishmentu. nie chciał (i wciąż nie chce) publikować swoich prac w recenzowanych pismach. – jeśli ktoś jest zainteresowany moim dowodem, znajdzie go w internecie – mówi. został nagrodzony „matematycznym noblem” – medalem fieldsa – ale go nie odebrał. nie zgłosił się też po nagrodę miliona dolarów od instytutu claya, mimo że mieszka z matką w małym mieszkaniu w petersburgu, żyje bardziej niż skromnie i od dawna nigdzie nie pracuje.

kwas liponowy, który w największych ilościach występuje w szpinaku, brokułach i podrobach, resetuje i synchronizuje rytmy okołodobowe.

naukowcy z uw prześwietlili życiorysy najbogatszych osób w kraju. z badania wynika, że osoby zakwalifikowane jako agenci sb lub członkowie pzpr mają majątek o 73 proc. wyższy od osób, które agentami lub członkami partii nie byli.

dość wspomnieć, że między 1978 a 1989 rokiem w charakterze informatorów pozyskano wielu księży zaliczanych do najbliższego otoczenia papieża. wśród nich znaleźli się m.in. księża: janusz bolonek (do 1989 roku pracował w sekretariacie stanu, potem mianowany arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim), henryk nowacki (dyplomata, pracownik sekretariatu stanu, nuncjusz w wielu krajach), o. konrad hejmo (dominikanin, wieloletni opiekun polskich pielgrzymów). za kontakt informacyjny sb uważała także ks. józefa kowalczyka – członka zespołu stolicy apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z przedstawicielami rządu prl, potem kierownika sekcji polskiej w sekretariacie stanu, arcybiskupa, długoletniego nuncjusza apostolskiego w polsce i wreszcie prymasa.

podobny transfer informacji genetycznej może zachodzić nie tylko jako skutek szczepienia, ale również naturalnie. chodzi o te sytuacje, w których rośliny różnych gatunków, rosnąc blisko siebie, stykając się i ocierając, miejscowo się także zrastają. takie „całujące się” rośliny, połączone pniami lub gałęziami można spotkać podczas spaceru w plenerze. w miejscu roślinnego „pocałunku” może również dochodzić do przeniesienia materiału genetycznego.

żeromski stefan. utalentowany pisarz, mistrz słowa polskiego, entuzjasta pragnący odegrać rolę nauczyciela narodu — rolę, do której nie dorósł… dzieje grzechu… ohyda. wierna rzeka, powieść z roku 1863, w której ranny powstaniec bałamuci dziewczynę — to jest wszystka treść… przedwiośnie, ohydny paszkwil na polskę i na inteligencję wiejską, stronnicze i niezgodne z rzeczywistością apoteozowanie warstwy robotniczej i żydów. pozatem wybujały erotyzm i wywrotowa ideologja.

szukasz ekologicznej i zdrowej żywności, która zachwyca bogactwem swojskich smaków i aromatów? znalazłeś. tylko u nas zawsze świeże wyroby z dziada pradziada.

mit o potopie znany jest na całym świecie.

jeansy są tym elementem garderoby, po który sięga większość osób, gdy czuje się przygnębiona.

witam wynajmę pracowników fizycznych (bengalczyków) ze znajomością języka angielskiego 26 zł r-g. wynajem długo terminowy.

mały koń i duży słoń są w zoo.

jak ustalili śledczy, dochodziła godzina 23, kiedy ulicą szkolną w kielcach spacerował leszek p. (†43 l.). był w okolicy znany – od lat prowadził zakład pogrzebowy „kondukt”. nagle podbiegł do niego mężczyzna i zaatakował – jak się potem okazało – siekierą. oszalały rąbał na oślep, aż jego zalana krwią ofiara osunęła się na ziemię. po zabójstwie napastnik ukrył siekierę kilkaset metrów dalej, na brzegu rzeki.

matki przekazują dzieciom swe lęki za pośrednictwem zapachu – twierdzi dr jacek debiec ze szkoły medycznej uniwersytetu michigan.

belden i jego zespół wykorzystali wykonane z powietrza nagrania peletonów i sprawdzali, co powoduje zmiany w zachowaniu całej grupy. odkryli, że ruch poszczególnych kolarzy w peletonie przypomina cyrkulację płynu. zaobserwowali też dwa rodzaje propagowania się fali w peletonie. pierwszy z nich to fala poruszająca się w tył i w przód. zwykle pojawia się ona, gdy jeden z rowerzystów naciśnie hamulec i inni również zwalniają, by uniknąć kolizji. drugi typ fali to taka, która przesuwa się w prawo lub lewo. jest ona związana albo z omijaniem przeszkody, albo z zajmowaniem przez kolarza korzystniejszej pozycji w grupie.

spartanie jedli głównie gulasz wieprzowy.

odważnik z sevres od początku swojego istnienia stracił na wadze ok. 50 mikrogramów. to mniej więcej tyle ile waży jedna rzęsa. zmieniający wagę wzorzec nie jest najlepszym pomysłem, dlatego zastąpiono go nowym.

ustawy norymberskie, które stały się podstawą rasistowskiego prawodawstwa iii rzeszy, nie były wcale nowym pomysłem. naziści wzorowali się na ówczesnych amerykańskich regulacjach, znanych jako prawa jima crowa.

aż 98 proc. cztero- i pięciolatków posiada umiejętność generowania innowacyjnych pomysłów, ale zdolność tę obserwujemy jedynie u 12 proc. 15-latków.

właściwości czasu i przestrzeni zależą od przyjętej perspektywy, a każdy punkt widzenia jest tak samo dobry, jak inne.

dzięki kombinacji laserów i wyjątkowej pułapki, w którą schwytano niezwykle zimne atomy, naukowcom z lawrence berkeley national laboratory i university of california berkeley udało się zmierzyć najmniejszą znaną nam siłę. wynosi ona 42 joktoniutony. joktoniuton to jedna kwadrylionowa (10-24) niutona.

zapytany, jakie jest współczesne znaczenie zen, mistrz zen xuedou odpowiedział: góry są wysokie, oceany szerokie.

kiedy raki lenieią, znayduią się w ich głowach kamienie, ktore my od podobieństwa rakowemi oczami nazywamy. kamienie te są białe, coraz większemi się staią, a na ostatku wcale nikną. z czego się staią? dlaczego? i w co się obracaią? nie wiadomo ieszcze, tyle wiadomo, że do lekarstw są zdatne.

czesław miłosz przytaczał słowa józefa wittlina, bliskiego przyjaciela poety, który mawiał, że tuwim jest dowodem istnienia boga, bo niemożliwe, żeby taki głupi człowiek był tak wielkim poetą.

w miejscowości karczówka (woj. lubuskie) podczas czyszczenia szamba, mężczyzna wpadł do środka. do pomocy rzuciło się kilka innych osób. siedem z nich utonęło w zbiorniku. cztery z siedmiu osób, które zginęły to rodzina. zginęli ojciec, jego dwóch synów i synowa.

żabka polska sp. z o.o zastrzega sobie prawo do pomyłek i błędów w druku. zdjęcia umieszczone w katalogu mogą odbiegać od produktów znajdujących się w sprzedaży.

verstehen, rozumieć – to śledzić dynamikę dzieła, iść za jego ruchem od tego, co ono mówi, do tego, o czym mówi. ponad moją sytuacją jako czytelnika, ponad sytuacją autora oddaję się możliwemu sposobowi bycia w świecie, który tekst dla mnie otwiera i odkrywa.

szpital w skierniewicach wezwał karetkę pogotowia z oddalonej o 70 km łodzi, aby przewieźć pacjentkę z oddziału na inny oddział, oddalony ok. 200 metrów. kobieta zmarła.

według specjalistów optymalny czas mycia rąk, czyli taki, w którym uda się zniwelować bakterie chorobotwórcze nie powinien być krótszy niż 30 sekund, a ludzie przeciętnie myją ręce zaledwie 5 sekund.

badania nad ewolucją języka to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się współczesna nauka. rozwój języka nie pozostawił po sobie bowiem żadnych skamieniałości. jednym ze sposobów poznania ewolucji mowy jest zbadanie mechaniki wytwarzania dźwięków.

zespół z exeter wykorzystał 96 kamer i mikrofonów. monitorowano populację świerszczy polnych z północnej hiszpanii. na grzbiecie każdego osobnika umieszczano miniaturową tabliczkę z numerem. by zbadać dna, pobierano wycinek odnóża. naukowcy sprawdzali, które osobniki ze sobą spółkowały, ile czasu samiec i samica spędzili razem, ile czasu każdy samiec poświęcił na zwabienie samic oraz ile odbyło się walk, kiedy jeden samiec próbował podejść do norki, w której znajdował się inny samiec.

żyjemy w świecie rządzonym wyłącznie przypadkiem, w którym przyczyny nakładają się na skutki, zgodnie z modelem wstęgi möbiusa, i w którym nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie skutki przyniosą owe skutki.

w 1980 r. elfryda trybowska, jacek sadowski, paweł filas i bogdan psarski z oddziału rabczańskiego pttk wyznakowali niebieski szlak z rzek doliną kamienicy i stokami kudłonia na przełęcz borek, zielony szlak z doliny kamienicy przez polanę stawieniec na kudłoń oraz czarny szlak z koniny przez kopę na kudłoń.

muzyka to przerwana cisza.

w biegu życia, człowiek nabywa umiejętności myślenia o myślach innych. już w wieku 4 lat dziecko zaczyna rozumieć, że inni mogą myśleć inaczej niż ono samo – a zrozumienie tego jest kluczowe dla rozwoju osądów moralnych człowieka.

kobiety, które właśnie skończyły jajeczkować, wykrywają węże lepiej niż na jakimkolwiek innym etapie cyklu miesiączkowego.

kandydat na szpiega uczył się kodu, według którego zbierał informacje. zapamiętywał słowo amboz – po niemiecku kowadło. kolejne litery oznazały w nim rodzaj (art), ilość (menge), stan (beschaffenheit), miejscowość (ort) i czas (zeit) obserwacji.

na szczególną uwagę w tej grupie zasługują rzeczowniki męskie z sufiksem -ek, od których ankietowani najczęściej tworzyli feminatywa przez zmianę paradygmatu fleksyjnego:
głupek > głupka (72 procent), głupia (7 procent)
dupek > dupka (73 procent), dupeczka (7 procent), dupczyni (5 procent)

w 1958 r., krótko po opisaniu formica archboldi jako nowego gatunku, naukowcy donosili o dziwnym zjawisku – opowiada adrian smith, specjalista z muzeum historii naturalnej karoliny północnej. okazało się, że w ich gniazdach znajdują się kolekcje zdekapitowanych głów mrówek z rodzaju odontomachus.

przedmiotem badań objęty jest tak zwany geniusz kobiety. termin ten wywodzi się z papieskiego nauczania jana pawła ii, który w ten sposób chciał zwrócić uwagę na zasadnicze kwestie dotyczące kobiecej natury i jej osoby.

jak, będąc biedronką siedmiokropką (coccinella septempunctata), najskuteczniej chwytać mszyce grochowe (acyrthosiphon pisum)? warto zacząć myśleć jak ofiary i zastanowić się, gdzie mogą one znaleźć smaczne kąski. później wystarczy zaczaić się w tym miejscu i cierpliwie poczekać.

pewien człowiek wziął parę królików i umieścił je w miejscu otoczonym ze wszystkich stron murem. ile par królików urodzi się z tej pary w ciągu roku, jeśli założymy, że z każdej pary po miesiącu rodzi się nowa para, która staje się płodna po upływie kolejnego miesiąca?

zegar przestał być przyrządem pomiarowym, zamienił się w bicz.

bronią bandytów na madagaskarze coraz częściej stają się węże – informują tamtejsze media. wrzucony przez okno do samochodu wąż sprawia, że kierowca i pasażerowie uciekają w panice, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe, itp.

dzień dobry. siateczka dla pana? tak zazwyczaj witają klientów pracownicy marketów i dyskontów – kasjerzy.

choć stosunki homoseksualne są wśród owadów dość powszechnym zjawiskiem, entomolodzy długo dociekali, czemu właściwie mają służyć. proponowano różne teorie. wg części naukowców, to rodzaj wprawki przed kontaktem seksualnym z samicą. inni skłaniali się raczej ku tezie, że w ten sposób silniejszemu osobnikowi udaje się zdominować słabszego.

przepis z bald’s leechbook zaleca wykonanie mieszaniny z wina, czosnku, dodatkowej rośliny z rodzaju czosnku (np. cebuli) oraz żółci wołu. mieszanina przez 9 nocy powinna pozostawać w mosiężnym naczyniu, po czym można jej użyć. gdy naukowcy zastosowali średniowieczny przepis okazało się, że środek jest potężną bronią przeciwko gronkowcowi złocistemu. zabija on biofilmy gronkowca w modelach infekcji in vitro, świetnie radzi sobie też z mrsa w laboratoryjnym modelu infekcji rany u myszy.

finowie przeanalizowali dane dotyczące 100 000 podań o nominacje profesorskie, które były rozpatrywane we włoszech i hiszpanii przez 8000 członków komitetów naukowych. okazało się, że większa liczba kobiet w komitetach naukowych nie powoduje zwiększenia liczby kobiet otrzymujących nominacje. w wielu przypadkach okazało się, że im więcej kobiet w ciałach decyzyjnych, tym mniejsze szanse, że kobieta otrzyma nominację.

do wytworzenia się większości organów, mięśni, skóry czy kości, a także do reprodukcji, konieczne jest łączenie się komórek. dochodzi do niego dzięki pomocy protein obecnych na ich powierzchni. proteiny te najpierw doprowadzają do złączenia się ścian komórkowych, a następnie do ich przerwania, co umożliwia zlanie się zawartości komórek.

francesco maria i stefano galassi dowodzą na łamach pisma urology, że rzymski bóg płodności priap z fresku z domu wettiuszów w pompejach cierpi na stulejkę, a konkretnie stulejkę całkowitą, która uniemożliwia ściąganie napletka.

by lawenda zadziałała uspokajająco, wchodzący w skład olejku eterycznego linalol nie musi być absorbowany do krwiobiegu. wystarczą sam nos i powonienie.

lucy żyła 3,2 mln lat temu. umarła w skutek upadku z dużej wysokości. głównym podejrzanym jest drzewo.

mówiąc krótko: szczęścia można się nauczyć.

metropolita kolonii kardynał rainer maria woelki otrzymał z okazji 60. rocznicy urodzin od kardynała stanisława dziwisza zaschniętą kroplę krwi św. jana pawła ii.

wykorzystanie neuronów lustrzanych w praktyce staje się wielką szansą dla świata marketingu i reklamy. w ten sposób producenci będą mogli w istotny sposób wpłynąć na gusta i wybory konsumentów!

egipcjanie co prawda uważali swoich władców za bogów stąpających po ziemi, ale byli też ludźmi praktycznymi. w ich czasach wierzono – jak to określa dr popielska-grzybowska – w uzupełniające się paradoksy. dlatego imię boga stwórcy – atuma – można przetłumaczyć zarówno jako wszystko i nic, wszechświat i nicość, inercję sprzed stworzenia, kompletny i (jeszcze) nieistniejący.

w oparciu o psychiczny przepływ wyobrażeń jesteśmy zarazem twórcą i dziełem, sobą i innym, tożsamością i różnicą; korzystamy z istniejących instytucji społecznych oraz konwencji kulturowych i tworzymy nowe obrazy samych siebie i społeczeństwa, które następnie powracają do obiegu przedstawień i wyobrażeń.

ostatnio takie podejście do nauki ustąpiło w powszechnym mniemaniu czemuś, co nazywam perspektywą akumulacyjną – czyli pogodzeniu się z tym, że nagromadzonego stosu danych już nigdy nie uporządkujemy.

im bardziej fizycy zagłębiają się w rzeczywistość, tym bardziej rzeczywistość ta wyparowuje.

naukowcy zidentyfikowali 35 najważniejszych obszarów bioróżnorodności. zajmują one zaledwie 2,3% powierzchni naszej planety, ale żyje w nich ponad połowa roślin naczyniowych i 43% lądowych kręgowców. obszary te są zamieszkiwane przez ludzi mówiących w sumie 3202 językami. uczeni nie wiedzą, dlaczego bioróżnorodność jest powiązana z występowaniem dużej liczby języków.

z topoli, którą codziennie oglądał miron białoszewski wyrzeźbiono ławkę dla poety.

ogółem, na terenach brytyjskich posiadłości kolonialnych w afryce wschodniej powstało sześć, wzniesionych od podstaw, stałych polskich osiedli uchodźczych. cztery, z których największym było tengeru, utworzono na terenie tanganiki, dwa kolejne powstały w ugandzie. były to koja, niedaleko entebbe (siedziba rządu protektoratu ugandy, około 50 km od kampali) i położone w głębi kraju, porównywalne wielkością z tengeru, osiedle masindi (dziś nyabyeya, blisko 250 km od stolicy).

okazało się, że osoby, które w godzinach popołudniowych mogły zobaczyć więcej ptaków, cechowały się lepszym zdrowiem psychicznym – rzadziej doświadczały objawów depresji, lęku i stresu. lepszym samopoczuciem mogły pochwalić się też osoby, które więcej czasu spędzały na zewnątrz.

rzeczywistość jak wiadomo nie istniała od zawsze. zaczęto o niej mówić dopiero w momencie, w którym ukształtowała się racjonalność pozwalająca na jej wypowiedzenie, pojawiły się współrzędne umożliwiające jej przedstawienie za pomocą zakodowanych i możliwych do odkodowania znaków.

w centralnej części pustyni atakama znajduje się obszar, na którym – do 2015 roku – od 500 lat nie spadła kropla deszczu. jednak niespodziewane opady w marcu i sierpniu 2015 roku, a potem jeszcze w 2017 roku okazały się katastrofalne w skutkach dla życia występującego na pustyni. z szesnastu różnych gatunków drobnoustrojów, które występowały na pustyni, przetrwały jedynie dwa-cztery.

poniżej prezentuję listę 29 kreteńskich nazw świni domowej, które zostały wyszczególnione i omówione w dziewięciu podstawowych grupach etymologicznych. uwzględniłam w swych rozważaniach literaturę kreteńską epoki renesansu (xvi–xvii w.), stwierdzając, że nazwy świń zawierają trzy następujące komedie kreteńskie:
„kadzurbos” georgiosa chortatsisa (komedia powstała w latach 1585–1600),
„stathis” folasa lub chortatsisa z roku 1604,
„fortunatos” markosa antoniosa foskolosa z roku 1660.

szympansy lubią rozwiązywać zagadki dla samej przyjemności poradzenia sobie z wyzwaniem.

sedno przepływu to równowaga pomiędzy umiejętnościami a poziomem trudności zadania. aby osiągnąć stan przepływu, powinniśmy z jednej strony nieustannie poszukiwać wyzwań i stawiać sobie wysokie wymagania. z drugiej strony, musimy być przekonani, że poradzimy sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami. dzięki temu będziemy utrzymywać nasze umiejętności na najwyższym poziomie.

wzniecenie pożaru spowodowało w ciągu nocy, że żydzi, ukrywający się – pomimo wszystkich akcji przeszukiwawczych – na poddaszach, w piwnicach i innych kryjówkach, ukazywali się na zewnątrz na fasadach domów, aby w jakikolwiek sposób ujść przed ogniem. żydzi objęci już płomieniami masowo, całymi rodzinami wyskakiwali z okien albo usiłowali opuścić się na dół za pomocą powiązanych prześcieradeł itp. zatroszczono się o to, by zarówno ci, jak i inni żydzi byli natychmiast likwidowani.

nasze dialogi erotyczne, seksualne, niechby najbardziej intymne, najbardziej osobiste powodu zupełnie prywatnych i utajonych wyobrażeń, są żałośnie publiczne.

na aukcji w paryżu za 434,5 tys. euro sprzedano broń, z której po kłótni paul verlaine postrzelił w 1873 r. arthura rimbauda. poeci byli kochankami. w 1872 r. dwudziestodziewięcioletni verlaine porzucił dla nastoletniego rimbauda żonę (mathilde maute) i syna. chcąc zakończyć burzliwy 2-letni związek, rankiem 10 lipca 1873 r. kupił w brukseli 6-strzałowy rewolwer. po kłótni wystrzelił 2 razy w kierunku rimbauda. jedna z kul trafiła kochanka w nadgarstek.

jak przystało na pisarza tworzącego w prl, lem miał moc zmartwień materialnych i okresy wpadania w depresję, choćby z powodu niedopieszczenia.

a pewnego dnia masturbując się na placu targowym oświadczył: gdybyż i głód można było zaspokoić przez pocieranie pustego żołądka!

według wszystkich badanych najatrakcyjniejsze były te zdjęcia, na których aktor płci przeciwnej zaspokajany był oralnie. poza tym i panie i panowie najdłużej przyglądali się ciałom aktorek. jednak dla pań najbardziej atrakcyjne okazały się zdjęcia w których aktorka nie patrzyła bezpośrednio w obiektyw aparatu, gdy dla panów nie miało to znaczenia.

kanadyjki zauważyły, że ich krajanie pozytywniej oceniali antyk, gdy w reklamie jego obraz umieszczono po lewej stronie. w przypadku produktu odnoszącego się do przyszłości (sztuki współczesnej) obiekt spotykał się z cieplejszym przyjęciem, gdy wizerunek umieszczano nie z lewej, ale po prawej stronie. w izraelu, gdzie czyta się od prawej do lewej, zaobserwowano przeciwny trend.

dyrektywa hannibal pozwala izraelskiej armii zabijać własnych żołnierzy. ostatni raz wojska izraela użyły jej 1 sierpnia i zabiły pojmanego przez hamas hadara goldina. wolą takie rozwiązanie niż wymianę uprowadzonych żołnierzy na więzionych palestyńczyków.

rywalizując o dostęp do samicy, samce rhinella proboscidea tworzą na niej zwartą kulę. niestety, razem ważą naprawdę dużo, w dodatku intensywnie i długo się przepychają, dlatego z różnych powodów czasem dochodzi do zgonu nieszczęśnicy. thiago izzo z narodowego instytutu badań nad amazonią wykazał, że w takich przypadkach samce niekiedy wyduszają i zapładniają jaja z martwych wybranek. brazylijczyk nazywa to funkcjonalną nekrofilią.

nic nie powstaje i nic nie znika lecz istnieje tylko mieszanie i rozdział rzeczy które są.

sprawa związana jest z budową ludzkiego oka, które posiada dwa rodzaje receptorów: czopki i pręciki. czopki pozwalają rozróżniać barwy (widzenie fotopowe), ale by działały, musi być odpowiednia ilość światła – co najmniej 6 luxów. przy słabszym oświetleniu działają w oku pręciki. są czulsze. ale nie pozwalają rozróżniać barw (widzenie pręcikowe). dlatego przy bardzo słabym świetle widzimy świat jako „czarno-biały”.

donald trump jest znany z tego, że bardzo rzadko ogranicza się do czytania przygotowanych przemówień, często popada w dygresje, uwielbia się chwalić. bardzo często mija się z prawdą – według fact-checkerów „washington post” zrobił to w ciągu 869 dni prezydentury co najmniej 10 tys. 796 razy. kłamie, manipuluje albo nieświadomie mówi nieprawdę publicznie średnio 16 razy dziennie.

typowe kryształy – sól, diament czy lód tworzący płatki śniegu – zbudowane są z atomów ułożonych w trójwymiarowe, powtarzalne struktury. w roku 2012 frank wilczek, pracujący w massachusetts institute of technology laureat nagrody nobla z fizyki doszedł do wniosku, że oprócz kryształów, które tworzą wzory powtarzalne w przestrzeni, mogą istnieć również takie, których właściwości regularnie zmieniają się w czasie.

w ważnych chwilach nie można nic zrobić.

wobec tego, że dzisiaj stwierdzono w wielu wypadkach, iż żydówki miały schowane pistolety w szarawarach, począwszy od dzisiaj wzywano wszystkich żydów i bandytów, by przy rewizji kompletnie się rozbierali.

zadaniem ministranta jest obsługa zgromadzenia liturgicznego w zakresie:
dzwonienia dzwonkami podczas przeistoczenia i w innych fragmentach mszy
obsługa przygotowania darów
trzymanie pateny podczas komunii w celu ochrony ciała pańskiego przed profanacją
pomoc księdzu przy puryfikacji (w zakresie nalania wody do kielicha, lub odebrania go z ołtarza).

podjęliśmy decyzję, którą premier zaakceptował, i będziemy uruchamiać zakład w bielsku podlaskim, państwowy zakład ubojowy. uruchomienie może potrwać około trzech miesięcy – będą tam ubijane wszystkie przerośnięte świnie.

smak produktu nie jest utworem i nie podlega ochronie prawa autorskiego.

naukowcy na podstawie obserwacji aktywności mózgu są w stanie powiedzieć o kim myślimy w danym momencie – zawiadamia cornell university na swojej stronie internetowej. amerykańscy badacze dzięki zastosowaniu techniki funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fmri) potrafią wskazać osobę, która zaprząta nam myśli, ponieważ każdy człowiek wywołuje u nas odmienną, specyficzną aktywność mózgu.

37-letni milan jurisic został zabity uderzeniem młotka przez członków klanu zemun, organizacji mafijnej z serbii. do morderstwa doszło w madrycie. jego szczątki zostały następnie zmielone, ugotowane i zjedzone – zeznał członek klanu, zemun sretko kalinic, nazywany „rzeźnikiem”. po wszystkim gangsterzy wyrzucili kości zdrajcy do rzeki manzanares.

pierwszym człowiekiem zamieszkującym arkadię był zrodzony z ziemi pelazgos, według innej wersji mitu syn zeusa i niobe. syn pelazgosa, likaon miał z wieloma żonami 50 synów, eponimów miast na peloponezie i córkę kallisto. za podanie zeusowi do zjedzenia ludzkiego mięsa likaon i jego 50 synów zostali zabici lub zamienieni w wilki, a na tronie arkadii zasiadł syn zeusa i kallisto, arkas.

powracając jeszcze do kwestii logosu rozsianego, to jednak justyn nigdzie nie stwierdza, że logos-nasienie i logos-chrystus są tożsame. zatem, jakby apologeta mówił o dwóch nieidentycznych logosach.

czy różne kształty makaronów służą jakimikolwiek celom, czy tylko dla zabawy? pewna różnica wydaje się być kulturowa (lo mein vs spaghetti), ale jest tak wiele różnych stylów włoskiego makaronu, czy istnieje ku temu powód?

mieszkały we wsiach, lasach i wodach. były duchami pól i ogólnie całej przyrody. stanowiły uosobienie jej płodności i wdzięku. zamieszkiwały groty, gdzie spędzały czas przędąc i śpiewając. dzieliły się na różne grupy w zależności od miejsca zamieszkania: nimfy wodne nazywano najadami, leśne driadami, drzewne hamadriadami, górskie oreadami, a łąkowe lejmoniadami.

organy uznały, że podatniczka nie uprawdopodobniła, iż łącząca ją z jej znajomym relacja miała charakter nierządny. organy krytycznie oceniły w szczególności to, że przez okres jedenastu lat rzekomego świadczenia usług seksualnych, stawki za te usługi miały nie ulec zmianie. poza tym organy za niewiarygodne uznały twierdzenia wymienionych, że dopiero w 2009 r. mieli oni stworzyć związek partnerski i razem zamieszkać.

coraz częściej w ostatnich latach mówi się np. o zjawisku określanym fomo (ang. fear of missing out) – chodzi tutaj o lęk przed odłączeniem od internetu i mediów społecznościowych, a przez to „wypadnięciem z obiegu”. jest to problem również w polsce: według niedawnego badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetu warszawskiego, fomo odczuwa 16 proc. polskich internautów, czyli ponad 4 mln osób!

w październiku 1961 roku, henryk jabłoński powiedział lewandowskiemu, że stanisław baczyński był z pochodzenia żydem i nazywał się pierwotnie bittner.

co ciekawe: podczas tej samej rozmowy glemp poskarżył się janu pawłowi ii na księży, którzy przysparzają kłopotów episkopatowi. chodziło o księży zaangażowanych w działalność opozycyjną i wspierających solidarność.

stres jest zespołem nieswoistych zmian, którymi układ biologiczny dostosowuje się do zmian w otoczeniu.

kot czczony w starożytnym egipcie i uznawany przez islam jako ulubione zwierzę proroka mahometa – w kulturze chrześcijańskiej nie miał już tyle szczęścia. zabobony i przesądy uczyniły z tego niezależnego i dumnego zwierzęcia przyjaciela a czasem i ucieleśnienie diabła, dlatego też nierzadko płonęły one na stosach wraz z kobietami oskarżonymi o czary.

okazało się także, że na czerwonej planecie istnieje solanka. duża zawartość soli zapobiega zamarzaniu wody. pozostaje ona płynna, dzięki czemu może się w niej rozpuszczać tlen. mimo niskich temperatur powstają więc warunki przyjazne dla mikroorganizmów.

w świecie pełnym wieloznaczności, zmienności i niepewności jednym z fundamentalnych zadań percepcji jest przekształcanie informacji płynących z otoczenia w jasną i dla nas zrozumiałą interpretację, którą będziemy się posługiwać z pełnym zaufaniem (zimbardo i gerrig 2006).

kiedy w ubiegłym roku sierżant sztabowy radosław ś. (+38 l.) zaczynał służbę, nie przypuszczał, że razem z kolegą uratują życie desperata. – 5 września o godz. 20.30 dyżurny poinformował ich o mężczyźnie, który grozi, że się zabije – informował asp. piotr szczepaniak, oficer prasowy tamtejszej policji. po dotarciu na miejsce policjanci usłyszeli, że mężczyzna nagle zamilkł. wyważyli wówczas drzwi i rzucili się na pomoc wisielcowi. jeden z policjantów podniósł go, a drugi błyskawicznie odciął linę. desperat nie oddychał, ale uratowała go szybka reanimacja. niestety nie minął nawet rok, a radosław ś. sam targnął się na własne życie. zastrzelił się w domu, posługując się służbową bronią.

niższe podatki zamiast sztuki nowoczesnej – zażądali zgromadzeni przed teatrem powszechnym w warszawie uczestnicy nabożeństwa różańcowego.

naukowcy od lat zastanawiają się, dlaczego płaczemy.

gdyby nie wojna, henryk szatkowski zapewne miałby dzisiaj w zakopanem własną ulicę. w czasie i wojny światowej służył on w legionach, walcząc o niepodległość polski. był doktorem praw, władał siedmioma językami. studiował w berlinie i we wrocławiu, a na uniwersytecie jagiellońskim napisał rozprawkę doktorską o prawnych aspektach ochrony przyrody. w latach 30. przeprowadził się do zakopanego, gdzie zaprzyjaźnił się z miejscową elitą i ożenił z góralką, budował kolejkę na kasprowy i na gubałówkę, przy jego pomocy odbyły się również w zakopanem ostatnie przedwojenne narciarskie mistrzostwa świata.

na trzy miesiące przed urodzeniem mózg wciąż się formuje. neurony migrują do miejsca swojego przeznaczenia, wciąż tworzą się połączenia pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu oraz pomiędzy mózgiem a słuchem. mimo tego, iż proces formowania się mózgu wciąż nie jest zakończony, okazało się, że dzieci są w stanie odróżnić głos żeński od męskiego oraz sylaby „ba” i „ga”.

starsi ludzie, którzy nie spodziewają się wiele po przyszłości, żyją dłużej i są zdrowsi od rówieśników z nadmiernie optymistycznym nastawieniem.

rytuały religijne aktywują ośrodek nagrody w mózgu, tak samo jak miłość, seks, hazard, alkohol, narkotyki, słodycze czy przyjemna muzyka – naukowcy dowiedli tego, badając mormonów.

w ten sposób powstały w chinach m.in. miasto parma, aby sprzedawać wyrób pod nazwą „oryginalna szynka parmeńska” i miasto cremona produkujące podróbki słynnych skrzypiec.

pod wpływem tej pracy harry harlow, psycholog z university of wisconsin-madison, przeprowadził klasyczne już dziś eksperymenty na rezusach. małpki odbierał ich rodzicielkom i wychowywał w pokoju, w którym znajdowały się dwa sztuczne odpowiedniki matek: jedna z drutu, druga szmaciana. w pierwszym eksperymencie matka frotté dawała mleko, a druciana nie. w kolejnym – na odwrót. potem sprawdzono, do której chętniej przytulają się rezuski. tak wyszło na jaw, że zawsze wybierały szmacianą matkę, nawet jeśli pożywienie dostawały od tej drucianej.

mieszkańcy augustowa mają kilka swoich teorii dotyczących beaty, jednej z siedmiu kelnerek z „albatrosa”. jedni sugerują, że beata mieszkała nad nettą. drudzy jednak uważają, że nastolatka pochodziła z suwałk. miała być córką znanego dygnitarza partyjnego i wraz z koleżankami przyjeżdżać do albatrosa na dancingi. ale są też i tacy, którzy utrzymują, że słynna beata jest białostoczanką i pół wieku temu spędzała nad neckiem wakacje.

sprawdzając, czy i w jakim stopniu mózg potrafi zinterpretować sygnały docierające z nietypowych lokalizacji, zespół z tufts university usuwał kijankom żaby szponiastej (xenopus laevis) oczy i wszczepiał je na ogonie lub tułowiu. po implantacji 134 kijanki przeszły testy wzrokowe. jedną połowę okrągłej areny oświetlano niebieskim, a drugą czerwonym światłem. oprogramowanie regularnie zamieniało barwę rzutowaną na wydzielone części. gdy kijanka wpływała w obszar czerwieni, była delikatnie porażana prądem. sześć okazów z oczami na ogonie musiało widzieć. wskazywało na to systematyczne wybieranie bezpiecznego niebieskiego rejonu.

wyniki pokazały, że plotki rzeczywiście mają wpływ na postrzeganie, ale tylko jeśli są negatywne. najszybciej badani spostrzegali twarze tych ludzi, o których wcześniej słyszeli paskudna plotkę „rzucił krzesłem w kolegę”. twarz tej osoby pojawiała się w świadomości uczestników o 0,5 s szybciej niż dom oraz twarze ludzi, o których słyszeli pozytywną albo neutralną informację.

większość pająków kopuluje tylko raz w życiu. „samce, gdy osiągną dojrzałość płciową, tracą zainteresowanie pożywieniem, czasem w ogóle przestają się odżywiać, skupiając się jedynie na poszukiwaniu partnerek, przez co wkrótce giną z głodu i wyczerpania. samice żyją nieco dłużej, a nasienie przechowywane w zbiornikach nasiennych sukcesywnie zużywają do produkcji kolejnych kokonów” – powiedział dr rozwałka.

bezprecedensowy gest papieża franciszka. podczas wieczornej mszy wieczerzy pańskiej w zakładzie karnym na obrzeżach rzymu papież umył nogi 12 osobom. po raz pierwszy w historii w tym gronie znalazły się dwie dziewczyny – włoszka i serbka, obie przebywające w zakładzie karnym. do tej pory żaden papież nie umył nóg kobietom.

jeszcze niemal 4 tys. lat temu tropikalne wyspy na pacyfiku, np. hawaje czy fidżi, przypominały raj na ziemi – zauważają piszący w pnas naukowcy z australii, usa, wielkiej brytanii i arabii saudyjskiej. pojawienie się tam pierwszych ludzi oznaczało nagłe wylesianie i polowania.

wiecznie zakochany romantyk z olśniewającym uśmiechem. zakochiwał się czasem nawet bez powodu. nawet wielka marlena dietrich, która go poznała osobiście, fascynowała się nim, chciała, by nakręcili razem film. pisała po latach w notesiku pod hasłem tzybulski: kochałam go?

pewnego dnia petri wracała powozem do domu z niedalekiego lwowa. w lesie zauważyła sześcioro nagich żydowskich dzieci. (żydów przewożono do obozów bez ubrań, aby w razie ucieczki można było szybko ich rozpoznać.) petri zabrała przerażone dzieciaki do domu. nakarmiła je, pocieszyła, a następnie wywiozła na swoje pola i wszystkie po kolei zabiła strzałem w tył głowy.

ekonomiści szacują, że koszty związane ze spadkiem liczebności sępów wyniosły w indiach 34 miliardy dolarów w ciągu ostatnich 14 lat. trzeba pamiętać, że sępy żywią się padłymi zwierzętami. zjadając ciała chorych osobników powodują, że nie dochodzi do zarażeń wśród ssaków żywiących się m.in. padliną, a te z kolei nie zarażają innych gatunków. jeśli sępy wyginą będziemy siedzieli na wielkiej bombie chorób zakaźnych.

w procesie czytania chodzi o to, aby połączyć znaki widzialne, czyli litery z całą siecią neuronów w mózgu, które zajmują się językiem. dla istoty tego procesu nie ma różnicy czy czytamy książki elektroniczne, czy tradycyjne.

lewin zauważył, że plemiona, mieszkające na wzgórzach czitagana, nie mówią: pocałuj mnie, lecz – powąchaj mnie.

niektórzy przywiązują się do marki, inni są skłonni przepłacać bez konkretnego powodu, a jeszcze inni nieświadomie wybierają produkty odwołujące się do ich przekonań duchowych i intuicji. nie do końca wiadomo, co skłania ludzi do wydawania pieniędzy w ten czy inny sposób. zachowania konsumentów to obszar, który dopiero zaczęliśmy badać i który kryje w sobie niezmierzony potencjał marketingowy.

członkowie sekty potulnie ustawiali się w kolejkach po napój owocowy z cyjankiem potasu. osadę otaczał kordon uzbrojonych wiernych. najpierw otrute zostały wszystkie dzieci. to złamało wolę życia ich rodziców. następnie truciznę przyjęli prawie wszyscy dorośli. niewielka część ofiar została zastrzelona w niewiadomych okolicznościach. guru został znaleziony martwy z dziurą od kuli w głowie. nie ustalono jednak, czy zastrzelił się sam, czy ktoś mu pomógł zejść z tego świata. sejf sekty był wyczyszczony. nikt nie wie, jakie były ostatnie chwile człowieka, który doprowadził do śmierci prawie tysiąca osób.

pochodzenie szabatu pozostaje ciągle kwestią niewyjaśnioną.

tworzenie produkcji pod masowego gracza spowodowało zanik różnorodności gatunków i wtórność. z gier komputerowych zrobiła się korporacyjna maszynka do robienia pieniędzy. dziś nie tworzy się gier nowych i przełomowych, bo oznacza to zbyt duże ryzyko dla producenta. gra ma zarobić na siebie, na setki osób zaangażowanych w jej tworzenie oraz akcjonariuszy. główny nurt dzisiejszych gier komputerowych jest kalką świata filmu, który zdominowało kino efekciarskie, robione według szablonu.

wyniki badań wskazują, że ludzie postrzegają właściwości przestrzenne otoczenia w kategoriach zdolności do wykonania w nim zamierzonego działania. brockmole wyjaśnia, że na takiej zasadzie osoby z szerszymi ramionami postrzegają drzwi jako węższe.

sposób polowania humbaków określa się mianem lunge feeding, co oznacza, że zwierzęta uderzają rozwartym pyskiem w ławicę rybek, a następnie pochłaniają je z wodą i odfiltrowują.

kolej transwersalna sprawiła pierwotnie śliczne i wygodne wagony. obecnie te wagony znikły, a na ich miejsce pojawiły się stare wybiórki ze wszystkich kolei austriackich, zużyte trzęsące i staroświecko ogrzewane flaszkami blaszanemi. urzędowa komisya kolejowa jadąca temi dniami w tych wagonach, zaskoczona zimnem, nie mogła opędzić się zmarznięciu, mimo że w pierwszej klasie się ulokowała. przeniosła się więc do klasy trzeciej, gdzie stał piecyk żelazny, i tam zwróciwszy nogi ku piecykowi ratowała się od zmarznięcia.

inna wersja śmierci empedoklesa wygląda tak: gdy zaraza srożyła się wśród ludności selinuntu na skutek wyziewów płynącej obok rzeki i mnóstwo ludzi ginęło, a kobiety z trudnością przechodziły porody, empedokles wpadł na pomysł, aby skierować do rzeki dwa płynące obok potoki, i uczynił to na własny koszt. w ten sposób zmieszane wody oczyściły się, zaraza ustała, a mieszkańcy selinuntu ucztowali nad rzeką. na widok empedoklesa powstali z miejsc, pokłonili się i modlili się do niego jak do boga. chcąc to mniemanie utwierdzić, empedokles rzucił się w ogień.

czas trwania czegoś mierzymy według tego, jak się poruszamy. za jednostkę czasu służą nam nie minuty czy sekundy, lecz mgnienie oka, krok lub zgnięcie palca.

oko znajduje się na końcu zmodyfikowanej nóżki ambulakralnej i składa się ze 150-200 fasetek. przypomina oko złożone stawonogów, lecz próżno w nim szukać stożków krystalicznych. każde z oczu charakteryzuje się szerokim polem widzenia (210° w poziomie i 170° w pionie). ponieważ rozgwiazda ma 5 oczu – po jednym na ramię – oznacza to, że może patrzeć we wszystkich kierunkach naraz.

askja to koń, z bardzo wygodnym toltem od wolnego do bardzo szybkiego, łatwo przechodzi też w kłus i galop. askja to klacz o dużym potencjale, ale wyraźnie poszukująca jednego jeźdźca, człowieka, który ją zrozumie i pokocha taką jaką jest.

dzieje kostiumu kąpielowego przez stulecia okrywał mrok.

turner był zafascynowany groźną potęgą gór i często malował burzę, mgłę i strome urwiska.

ostatnie lata życia spędził sam, maria umarła w 1971 roku. wciąż szalały w nim namiętności. mycielski pisał: andrzejewski myśli tylko o wartości tego, co pisze, niepokoi się, czy to nie grafomania, pije, bełkocze, i chwyta się nagich chłopców, chce utrzymać, złapać młodość.

odtwarzanie w zwolnionym tempie nagrań przestępstw może wpływać na wyroki sądowe. widzowie uznają wtedy bowiem chęć wyrządzenia krzywdy za większą niż przy odtwarzaniu z normalną prędkością.

wszech­świat jest po prostu jedną z tych rzeczy, które zdarzają się od czasu do czasu.

człowiek jest sługą swoich narzędzi.

mężczyźni z mniejszymi jądrami z większym prawdopodobieństwem angażują się w opiekę nad dziećmi. badacze z emory university zauważyli także, że gdy tacy ojcowie patrzą na zdjęcia swoich pociech, silniej aktywuje się u nich pole brzuszne nakrywki, rejon mózgu związany z nagrodą i motywacją rodzicielską.

schadenfreude oznacza radość z cudzego nieszczęścia. mimo, iż w wielu językach nie ma odpowiednika tego słowa (np. w języku polskim czy angielskim), badania wskazują, że jest to uniwersalna emocja i występuje w wielu kulturach.

jest coś pięknego w widoku wielu ubogich, których przyjmuję. muszą cierpieć jak chrystus na krzyżu. świat zyskuje wiele dzięki cierpieniu – cytuje eurekalert.org i przypomina: – mimo takiego podejścia, gdy matka teresa sama potrzebowała opieki paliatywnej, otrzymała ją w nowoczesnym szpitalu amerykańskim.

czas zjada ludzi bo tak jest najprościej.

twórczość to przede wszystkim droga do szczęścia – twierdzi mihály csíkszentmihályi, szef centrum badan nad jakością życia claremont graduate university w usa.

okazało się, że kobiety będące w regularnych związkach były bardziej religijne niż singielki. jednak efekt ten zależał od płodności. singielki w dni niepłodne były bardziej religijne niż w dni płodne, natomiast kobiety w związkach odwrotnie, w dni płodne były bardziej religijne niż w dni niepłodne.

za pomocą dzioba ptaki rozprowadzają tłustą wydzielinę na piórach i nogach. kiedyś uważano, że czynność ta po prostu zwiększa wytrzymałość piór, jednak zespół z uniwersytetu stanowego michigan wykazał, że odgrywa ona kluczową rolę w komunikowaniu zdrowia reprodukcyjnego.

legendarny włoski kompozytor ennio morricone, zdobywca oscara za muzykę do „nienawistnej ósemki”, nazwał reżysera tego filmu – quentina tarantino – „kretynem”, a jego filmy określił mianem „śmieci”.

dzięki mowie geny osiągają swój cel.

w zachowaniu santino ciekawe jest to, że na spotkanie z ludźmi przygotowuje się on z dużym wyprzedzeniem. obserwacje pokazały, że szympans nie rezygnuje z gromadzenia pocisków na zapas, do późniejszego użycia wobec gości zoo. szympans podszedł też twórczo do kwestii organizacji swych arsenałów. przeznaczył na nie schowki naturalne, ale też tworzył nowe, z siana, które przynosił z legowiska. kryjówki na kamienie organizował blisko ścieżek dla ludzi, dzięki czemu później nadążał z rzucaniem, nim ludzie byli w stanie umknąć z jego zasięgu.

jaki jest zatem sens kupowania samochodu na prąd? w krajach, gdzie węgiel kamienny stanowi główne źródło produkcji energii elektrycznej – żaden.

boiga irregularis to nadrzewny wąż o długości ciała około metra, może jednak dorastać do 3 metrów. ptaki na guam są całkowicie wobec niego bezbronne.

bardzo podobnie sprawy się mają w przypadku pytania „czy mężczyzna może poślubić siostrę wdowy po sobie?”. większość osób stwierdza wtedy, że tak.

czy wiesz, że w momencie narodzin billie holiday jej ojciec miał 15 a matka 13 lat?

dzień winien być tak zaplanowany, by czas dnia i nocy wydawał się krótki i niewystarczający i by zawsze pozostawało więcej rzeczy do zarobienia niż czasu na to przeznaczonego. bezczynność jest bowiem jednym z głównych wrogów duszy.

hipoteza cacioppo jest taka, że ​​świadomość musi być dzielona z innymi, aby była użyteczna.

nawet bardzo małe dzieci mają niesamowitą zdolność uczenia się słów. już w wieku 6 miesięcy wykazują podstawową znajomość dobrze znanych słów (bergelson i swingley, 2013), zaczynają tworzyć pierwsze słowa w okolicach pierwszych urodzin, a drugi rok życia charakteryzuje się szybkim wzrostem wielkości słownictwa (np. fenson i in., 1994). w przełomowym badaniu stager i werker (1997) donieśli o wynikach pokazujących, że 14-miesięczne niemowlęta uczące się języka angielskiego mają zdolność do uczenia się skojarzeń słowo-obiekt po krótkiej ekspozycji w środowisku eksperymentalnym, znanym obecnie jako paradygmat zmiany nawyków.

tuż przed dramatem dziadkowie rozmawiali m.in. o swoich wnukach i ich relacji z ojcem, który przed laty zabił matkę. dziadek chłopców nigdy nie pogodził się z jej śmiercią. w czasie tej rozmowy nagle sięgnął po nóż i zaatakował swoją żonę. starszy z wnuków stanął w obronie babci i wtedy dziadek zaatakował i jego. chłopiec zmarł na rękach kobiety. kiedy dziadek odzyskał świadomość natychmiast wyskoczył przez okno.

omawiana na gruncie logoterapii wola sensu, w przekonaniu joanny trzópek bywa czasem błędnie rozumiana jako dążenie do samorealizacji.

delfiny mogą się obyć bez snu przez 15 dni.

žižek celuje we wszelkich próbach sabotowania jaźni.

z kolei w utworach atonalnych, dysonansowych, narracja muzyczna nieustannie zaskakuje, więc nowoczesna muzyka poważna jest oceniana jako hermetyczna, trudna, przeznaczona dla wyrobionej publiczności.

wydziergał ją własnoręcznie naczelnik kościuszko. w części środkowej jest rozcięcie, przez które wkładało się pieniądze do obu stron sakiewki. po przewieszeniu przez pas – pozwalało to na wygodne jej noszenie. zachwycający jest kunszt wykonania szydełkiem sakiewki pięknie ozdobionej frędzlami.

na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszył się odsetek osób współżyjących seksualnie, tzn. takich, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały przynajmniej jeden stosunek dopochwowy (z 86% w 1997 r. do 76% w 2017 r.). zaobserwowano również skrócenie czasu trwania samego stosunku seksualnego – z ponad 18 minut w 2001 r. do 14 minut w 2017 r.

studium przeprowadzone na magotach (macaca sylvanus) ujawniło, że małpy zajmujące pośrednie miejsce w hierarchii doświadczają najsilniejszego stresu społecznego. wg naukowców z uniwersytetów w liverpoolu i manchesterze, jego źródłem jest konflikt z osobnikami ważniejszymi i podległymi. brytyjczycy twierdzą, że w ten sposób można próbować wyjaśnić sytuację i kondycję ludzkich menedżerów średniego szczebla.

służące były łatwym łupem dla miejskich lowelasów. poznawały mężczyzn, z którymi desperacko chciały stworzyć związki, ale okazywało się, że amanci widzieli w nich tylko szansę na udany rabunek w zamożnych domach.

to samo tyczy się bielizny czarnej oraz kolorowej. zasada jest prosta – pod białą koszulę zakładamy jedynie cielisty stanik, który nie przyciąga uwagi. osobnym wyzwaniem jest jakość bielizny. nawet jeśli jej nie widać, to poczucie, że mamy na sobie wygodną i dobrej jakości bieliznę dodaje nam pewności, a to już widać! – podkreśla stylistka.

naukowcy z european centre for environment and human health zbadali wpływ różnych typów krajobrazu na ludzi. okazało się, że nadmorska plaża oddziaływała na nich bardziej pozytywnie niż wieś czy miejski park.

lady makbet próbowała usunąć niewidoczne plamy krwi z własnego sumienia obsesyjnie myjąc ręce.

wczoraj około południa, do rutynowej kontroli zatrzymany został kierowca osobowej mazdy w miejscowości kaczki średnie, w woj. wielkopolskim. jak się okazało, kierującym był ksiądz który przewoził 4-letnią dziewczynkę. po badaniu alkomatem ustalono, że duchowny miał w wydychanym powietrzu 3 promile alkoholu.

soliton to krótki impuls optyczny dużej mocy, który nie ulega rozmyciu w czasie rozchodzenia się.

w przerwach między oglądaniem corridy, strzelaninami, pisaniem i upijaniem się na umór, hemingway znalazł czas na szpiegowanie. pisarz miał się spotkać z rosjanami na początku lat 40, sam zaoferował im swoje usługi.

kiedy następnego dnia po egzekucji rodzina odcięła wisielca z gałęzi, znaleziono w jego kieszeni napisany w ostatniej chwili testament: „ja niżej podpisany wacław krzeptowski urodzony 1897 r. dnia 24 czerwca w kościeliskach przekazuję cały swój nieruchomy i ruchomy majątek uwidoczniony w księgach hipotecznych w zakopanem na rzecz oddziału partyzanckiego kurniawa grupy chełm ak z własnej nieprzymuszonej woli, jako jedyne zadośćuczynienie dla narodu polskiego za błędy i winy popełnione przez mnie wobec polskiej ludności podhala w okresie okupacji niemieckiej od roku 1939 do 1945. kościelisko, 20 stycznia 1945, 22.30″.

aresztowany pod zarzutem pedofilii arcybiskup józef wesołowski miał w komputerach, w tym jednym należącym do watykanu, tajne archiwum. znajdowało się w nim ponad 100 000 plików z pornografią dziecięcą, w tym 86 tys. zdjęć.

gwieździe wypadł ząb na wizji.

watykan połączył się następnie telemostem z miastem rovereto w trydencie na północy włoch, gdzie znajduje się wielki dzwon „maria dolens”, zbudowany w hołdzie poległym na wszystkich wojnach i pobłogosławiony przez papieża pawła vi w 1965 roku. tysiące ludzi zebranych na placu świętego piotra wysłuchały wraz z papieżem uderzeń tego dzwonu.

kiedy po studiach w kijowie powrócił do warszawy, wpadł w depresję psychiczną i nosił się z zamiarem samobójstwa. stanisław przybyszewski nie mógł darować takiej okazji i przyniósł leśmianowi rewolwer. niestety, poeta się nie zastrzelił, tylko sprzedał broń. a uzyskane pieniądze niezwłocznie przepił z przyjaciółmi.

jeśli chodzi o zabawy motoryczne to zaobserwować można młode aligatory wielokrotnie ześlizgujące się po stokach, krokodyle surfujące na falach i kajmany pozwalające unosić się prądom.

jedną z najlepiej udokumentowanych różnic międzypłciowych jest sposób, w jaki mężczyźni i kobiety spostrzegają niewierność. dla pań największym ciosem jest zdrada emocjonalna, jednak dla panów bardziej przygnębiająca jest niewierność seksualna.

felipe reinoso carvalho z vrije university, podkreśla, że eksperyment wykazał, iż dźwięk wpływa nie tylko na smak, który jest podatny na manipulacje, ale również na bardziej subtelne właściwości pokarmów. tutaj chodzi o teksturę, nie o smak. o bardziej złożone odczucia. gładkość jest powiązana z harmonią, legato, płynnymi przejściami, pogłosem. szorstkość jest na drugim krańcu doświadczeń muzycznych – stwierdza.

właściwością pragnienia jest właśnie jego niewypełnialność; żywy byt jest wiecznie odnawiającą się różnicą z samym sobą, jest, jak to celnie określa barbaras, otwartością różnicy w łonie świata.

w tym okresie poziom naszej drużyny był szczególnie wysoki. wygrywała prawie wszystkie mecze. a grano między innymi z drużynami prezentującymi również wysoki poziom, jak unia niedomice, ks odporyszów, olimpia wojnicz, ks radłów, lzs mędrzechów, lzs wola żelichowska.

lobby gejowskie w kościele może zniszczyć każdego, kto wejdzie mu w drogę.

kłusownicy wyginają gałąź bambusa za pomocą liny. zawiązaną na jej końcu pętlę przytwierdzają do podłoża za pomocą kijka lub kamienia. gdy na wierzchu rozrzuci się trochę roślin, pułapka staje się praktycznie niewidoczna. później wystarczy, by jakieś zwierzę potrąciło obciążnik. bambus się prostuje, a pętla zaciska na kończynie ofiary. jeśli jest ona wystarczająco lekka, zawiśnie nad ziemią.

wykazano też, że osoby, które swobodnie chodziły po sali i nie trzymały się linii narysowanej na podłodze przez eksperymentatorów, tak więc dosłownie wychodziły poza narzucony schemat, układały następnie ciekawsze budowle z klocków lego od osób, które siedziały w jednym miejscu albo sztywno trzymały się wyznaczonej trasy.

jankowski, który już się onanizował, pchnął mnie na ścianę i spuścił mi się na sukienkę. pamiętam, że już w mieszkaniu chciałam ją wyprać, ale wymiotowałam. boguś przynosił mi wodę i powiedział: „jak dorosnę, to go zabiję”.

jeśli pisać, to tylko w drugiej osobie! to pomaga czytelnikowi lepiej zapamiętać, co chcesz mu przekazać i łatwiej identyfikować się z twoimi słowami. jak pokazuje badanie, opublikowane w przeglądzie journal of cognitive psychology, taki typ narracji w powieści ułatwia nam patrzenie na świat oczami bohatera przez przyjęcie perspektywy “jakbyśmy tak byli”.“twój sen to twoja przepustka do baśniowego świata pełnego niesamowitych mieszkańców. otwierając nagle oczy, wydajesz się zdziwiony, że te wszystkie postacie są tylko marami.”

nasze jelita, których powierzchnia jest sto razy większa niż powierzchnia naszej skóry, kontaktują się ze światem zewnętrznym podobnie jak skóra. na powierzchni jelit jest sto milionów komórek nerwowych. jelita mogą wysyłać informację do mózgu wpływając na to, co tam się będzie działo.

jako międzynarodowy ruch jest obecny na wszystkich kontynentach i ma członków z wszystkich powołań i chodzi w życiu. jest to duchowa rodzina, która mieści w sobie wiele odgałęzień i społeczności połączonych w jedną rodzinę szensztacką. jako miejsce łaski, szensztat dotknął życie milionów ludzi. sanktuarium szensztackie jest duchowym domem i centrum życia tego ruchu. sanktuarium jest poświęcone maryi jako matki bożej trzykroć przedziwnej i zwycięska królowa z szensztat.

jestem młodym facetem z 19 lat, z okolic kolding, który jest mega zajebiście ssać i zabrać go w dupę za darmo, prosimy wysłać nam e-mail, jeśli są świeże wieczorem! osoba musi mieć swój własny samochód.

liść kasztanowca, choć ma wielkość talerza, w rzeczywistości składa się z siedmiu mniejszych listków (to tzw. liść złożony). dzięki temu sprawniej oddaje nadmiar ciepła podczas bezwietrznej pogody, niż gdyby był jednolitą płaszczyzną.

niektórzy filozofowie twierdzą nawet, że cała kategoria rzeczy to złudzenie. zgodnie z poglądem znanym jako realizm strukturalny, podstawowym składnikiem natury są relacje, a to, co postrzegamy jako rzeczy, to koncentracja relacji.

wpisόw w dzienniku okrętowym należy dokonywać czarnym atramentem, lub czarnym długopisem.

anonimowy nabywca za 11,5 tys. dol. kupił czarno-białe zdjęcie adolfa hitlera obejmującego sześcioletnią rosę bernile nienau, której babcia była żydówką. jego autorem jest heinrich hoffmann. zrobiona w 1933 roku fotografia miała służyć jako materiał propagandowy i ukazać nazistowskiego przywódcę w dobrym świetle. w przeszłości dom aukcyjny w maryland wystawiał na licytacje inne przedmioty związane z hitlerem. w lutym 2017 roku za 243 tys. dol. wylicytowano telefon, z którego korzystał führer. z kolei należąca do hitlera porcelanowa figurka przedstawiająca psa została sprzedana za 24,3 tys. dol.

władze zamknęły jibaozhai museum w chińskiej prowincji hebei. okazało się bowiem, że zakupiono wiele fałszywych eksponatów. wśród podróbek wymienia się m.in. wazę, która miała powstać za czasów dynastii qing, lecz dziwnym trafem widniały na niej postaci ze współczesnych kreskówek.

sumienie prawdziwej kobiety zawsze ją usprawiedliwia.

wstręt zaczyna nas chronić jeszcze przed urodzeniem.

na początku i pod koniec xv wieku islandię nawiedziły dwie fale zarazy. uczeni przypuszczają, że podczas pierwszej z nich wymarła połowa populacji. jak by tego było mało częste erupcje wulkaniczne spowodowały, że znaczna część ziemi uprawnej nie nadawała się do użytku. ponadto od początku xiv wieku w europie było coraz chłodniej, nastała mała epoka lodowcowa. wszystkie te czynniki mogły zmusić islandczyków do opuszczenia swojej wyspy. jednak tak się nie stało.

po dekapitacji wypławki potrafią zregenerować głowy ze starymi wspomnieniami. tal shomrat i michael levin z tufts university wykazali, że gdy zdolne do tworzenia długotrwałych wspomnień wypławki przyzwyczają się do wyboistego podłoża, to gdy odtworzą sobie usunięty mózg, nadal nie będą mieć z tym problemu.

niestety polska „refleksja” jest jest uboższa od angielskiej reflexion i niemieckiej reflexion, tam bowiem obok składnika „namysł” silnie obecny jest też źródłosłowowy aspekt fizyczny – odbicie.

ennos i jego koledzy opublikowali w pnas artykuł, w którym opisują wyniki swoich badań nad gniazdami orangutanów zamieszkujących indonezję. małpy tworzą gniazda odpowiednio zginając i splatając gałęzie grubości około 3 centymetrów. „one są po prostu zginane. pozostają żywe, więc można je badać. te wszystkie powyginane gniazda są jak żywe archeologiczne artefakty. to jest bardzo podobne do wyplatania koszy“ – mówi uczony. naukowcy zauważyli, że z najmniejszych gałęzi wyplatane jest coś w rodzaju poduszki i materaca.

okazało się, że w bocznych uliczkach w heywood, miasteczku pod rochdale w hrabstwie greater manchester, w zrujnowanych mieszkaniach, opuszczonych domach i brudnych barach z kebabem funkcjonowało coś, co można by uznać za modelowy przykład zjawiska rozkładu społeczeństwa.

aktu ratyfikacji europejskiego porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (agn) prezydent andrzej duda podpisał dzisiaj w pałacu prezydenckim w obecności m.in. marka gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, kierownictwa resortu, przedstawicieli kancelarii prezydenta i kancelarii premier polskiego rządu, środowisk żeglugi śródlądowej i całej gospodarki morskiej a także szkolnictwa branżowego różnych szczebli.

na całym świecie co 7 sekund za mąż wydawana jest dziewczynka, która nie ukończyła jeszcze 15. roku życia. związki muszą zawierać też młodsze dzieci. z biedy, bo tak każe tradycja, bo nie ma innego wyjścia, a czasem po prostu dlatego, że kobiety są traktowane jako coś, co trzeba mieć.

tworzenie nie oznacza z konieczności „dobrego” tworzenie ani tworzenia pozytywnych wartości, na ogół wręcz przeciwnie. auschwitz i gułag są w równej mierze efektem działań twórczych, co partenon i principia mathematica.

wyd. i. nakład 10 000 + 283 egz. oddano do składania 27 ix 1982. podpisano do druku 18 iv 1983. druk ukończono w maju 1983. zam. nr 587. t-11-15.

autorzy pracy ze słuszną dumą ogłosili, że jest to jedna z niewielu prac w ogóle pokazująca pieszczoty oralne u zwierząt. w dodatku w czasie stosunku. dołączyli do pracy filmik, na którym samica nietoperza (cynopterus sphinx) w trakcie stosunku liże co jakiś czas penis swojego partnera, przy czym liże tylko trzon, bo żołądź w trakcie tych wesołych praktyk nie opuszcza pochwy.

szynka nie posiadająca ulepszaczy, nie ma ładnego różowego koloru, który świadczy o dodanych azotynach. złotawa skórka szynki to znak, że została ona pomalowana preparatem wędzarniczym, a nie uwędzona. jeśli po przekrojeniu wędlina błyszczy się i mieni kolorami tęczy, oznacza to, że zostały dodane do niej wypełniacze.

kreatywność odróżnia nas od zwierząt i jest siłą napędowa ludzkości – nie ma wątpliwości michael s. gazzaniga, psycholog z university of california.

praca w mediach! zdarzyło ci się coś ukraść? a może robiłeś/robiłaś to regularnie? zgłoś się do programu telewizyjnego!

samce modliszki chińskiej wolą kopulować na liściach i gałązkach poruszanych przez wiatr. zdezorientowana partnerka nie odróżnia wtedy drgań wywołanych przez podmuchy i amanta, przez co ten ostatni może ujść z życiem.

curtis dorastał w south jamaica, dzielnicy queens w nowym jorku. początkowo wychowywany przez matkę o imieniu sabrina, następnie przez dziadków, ponieważ matka została zamordowana z powodu długów. ojca nigdy nie poznał.

według edmunda burke’a jakieś zjawisko, przedmiot czy stworzenie należy uznać wzniosłym, gdy towarzyszy mu zdumienie, podziw czy nawet trwoga.

rocznie w polsce umiera ok. 800 osób o nieznanej tożsamości. po śmierci udaje się zidentyfikować ok. 700. setka pozostaje nieznana. w całym kraju jest 3,7 tys. nagrobków non notus.

muzeum auschwitz to trzecie pod względem popularności muzeum w europie i dziesiąte w świecie. muzeum wyprzedziło m.in.: luwr, british museum i muzea watykańskie.

13 maja 1939 roku z hamburga wyruszył niemiecki statek „st. louis” z 930 niemieckimi żydami na pokładzie.

nie bez racji mówi się, że w społeczeństwach zachodnich symbolem statusu jest brak czasu.

lepiej nie wchodzić do pomieszczeń, w których ktoś kicha i kaszle. kiedy kichamy, rozpylona wydzielina wydobywa się z naszych ust i nosa z prędkością aż 40 km/godz. jedno kichnięcie składa się z 40 tys. mikroskopijnych kropli, z których każda może przenosić chorobotwórcze bakterie.

szympansica zachowywała się w stosunku do swojego zmarłego potomka w sposób, który nie dał się zaobserwować wobec żywego osobnika. matka nosiła zwłoki przez cały dzień na grzbiecie. następnie, ułożyła je na ziemi, co jakiś czas kładąc dłoń na szyi zmarłego. w dalszej kolejności oddalała się o kilka metrów. stawała nieruchomo i obserwowała twarz. drugi typ zachowania to zbliżanie się i wpatrywanie się z odległości kilkunastu centymetrów w twarz malucha. później zaniosła zwłoki, by pokazać je grupie szympansów. następnego dnia, zwłoki zostały porzucone.

podobnie imiona nadawane przez rzymian męskim potomkom (dziewczynki nie miały wtedy imion!) miały aż do czwartego z kolei syna brzmienie, które je wyróżniało jako imiona własne, na przykład appius, aulus, gaius, lucius, marcus, servius itd. ale począwszy od piątego synów po prostu numerowano; quintus (piąty), sextus (szósty), octavius (ósmy), decimus (dziesiąty), a bywało i numerius (liczny).

ślimaki morskie crepidula marginalis zmieniają płeć, gdy osiągają pewien rozmiar. okazuje się jednak, że towarzystwo sprawia, że większe samce stają się samicami szybciej, a mniejsze później. naukowcy z uniwersytetu smithsoniana uważają, że nie chodzi o uwalniane do wody związki chemiczne, ale o siłę dotyku.

czy to możliwe, że kobieta rodzi, zabija, zawija zwłoki swoich dzieci w foliowe worki i chowa do lodówki, a nikt wokół tego nie widzi?

samica orangutana rodzi jedno małe raz na 6-9 lat. żaden inny gatunek nie ma tak długich przerw w płodzeniu potomstwa. tymczasem obecnie w indonezji ginie 25 orangutanów dziennie.

cechą charakterystyczną titanica były cztery wielkie kominy. jeden z nich był jednak atrapą, zamontowaną dla spotęgowania wrażenia. śruby statku (zewnętrzne miały średnicę 7,2 metra, środkowa 5,2 metra) były napędzane przez dwa ogromne parowe silniki tłokowe i jedną turbinę. oddzielne silniki musiały obsługiwać ster okrętu, który był wysoki na ~24 metry, długi na 4,65 m i ważył 100 ton.

czemu leniwce schodzą pod drzewo, by oddać stolec, skoro cotygodniowa podróż w tę i z powrotem kosztuje je 8% spożywanych w ciągu dnia kalorii, a w dodatku niesie za sobą realne ryzyko utraty życia?

udany stosunek trwa od 3 do 13 minut, a nie jak głosi powtarzany od lat mit, do paru godzin – twierdzą kanadyjscy i amerykańscy seksterapeuci.

my, posybiliści, mówimy wprost, że nie mamy pojęcia jak się sprawy mają – tłumaczy. żyjemy w ogromnym, dziwnym i pięknym wszechświecie, a jedyne co jest tu zupełnie pewne, to fakt że nasza ignorancja jest zbyt wielka, aby móc uczciwie przyjąć założenia ateizmu, a jednocześnie wiemy zbyt dużo, aby móc wyznawać konkretną religię.

by dostać się do środka lizaka, potrzeba ok. 1000 liźnięć. model matematyczny naukowców z new york university (nyu) opiera się na świeżo zdobytej wiedzy dotyczącej rozpuszczania ciał stałych przez płynącą ciecz.

horacy szerzył przesądy, preferując jajka podłużne, jako mające „męskie żółtko”. zresztą do dziś konsumenci wolą jajo o ciemniejszej skorupce jako bardziej odżywcze (choć skład ma taki sam jak białe).

czajniczek russella krąży wokół słońca po eliptycznej orbicie, lecz jest za mały do wykrycia przez nawet najlepsze teleskopy. w związku z tą jego właściwością nie można dowieść jego nieistnienia.

czy nam się to podoba, czy nie, serwisy społecznościowe stały się platformą porównań społecznych. bycie świadkiem wspaniałego rozwoju czyjejś kariery zawodowej czy imponujących podbojów miłosnych wywołuje nie tylko zawiść, ale i uczucie samotności czy niespełnienia.

patrzenie na własne zdjęcia czy wpisy z facebooka poprawia nastrój i działa na ludzi uspokajająco. dzieje się tak, bo przeważnie użytkownicy zamieszczają fotografie dokumentujące przyjemne zdarzenia, a ich posty również mają najczęściej pozytywny charakter.

miniaturowość może stać się nawet zaletą, dzięki kulturze indyjskiej, która jest jeszcze bardziej krzykliwa i egzotyczna, niż się przypuszcza, ze swoimi 22 tysiącami dialektów, 330 milionami bogów i 300 sposobami przyrządzania ziemniaków. w indiach to, co niewiarygodne, należy do podstawowego wyposażenia, im ktoś jest bardziej dziwaczny, tym lepiej. jyoti amge ma 18 lat i 62,8 centymetra wzrostu.

zasada nieoznaczoności to niezwykły koncept. absolutna podstawa funkcjonowania świata, o istnieniu którego dowiedzieliśmy się zaledwie sto lat temu.

przyzwyczailiśmy się do doniesień o ssakach czy ptakach używających narzędzi. teraz dowiadujemy się, że korzystają z nich również gady, a konkretnie indyjskie krokodyle błotne oraz aligator amerykański. zwierzęta te podpływają pod kolonie czaplowatych z patykami w pyskach i, częściowo zanurzone, czekają, aż któryś z ptaków zdecyduje się zabrać patyki, by zbudować gniazdo.

socjolożka, europeistka, absolwentka gender studies uj. edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna. współzałożycielka fundacji przestrzeń kobiet, członkini-założycielka towarzystwa edukacji antydyskryminacyjnej, w latach 2009-2012 członkini zarządu tea. współkoordynatorka koalicji na rzecz edukacji antydyskryminacyjnej. laureatka nagrody fundacji polcul za działalność obywatelską. współautorka programu krakowski szlak kobiet, autorka jedynej herstorycznej gry planszowej w polsce.

kobiety nawet najbardziej wykształcone, mają więcej apetytu, niż smaku.

chiny, by utrzymać wzrost gospodarczy, budują miasta widma, które pozostają niezamieszkane. w ubiegłym roku – według danych oficjalnych – 65 mln zbudowanych domów nie znalazło lokatorów.

dotąd nikt nie wie, jakie są podstawowe składniki świata.

rozważmy garść przykładów.

jest tysiąc razy większy od wirusa grypy, ma ponad 2,5 tys. genów i żyje w morzu – to główne cechy największego dotychczas odkrytego wirusa – pandoravirusa. jego odkrywcy sugerują, że może należeć do niewyodrębnionej wcześniej domeny życia – najwyższej jednostki w systematyce biologicznej.

rozumiem temu, że bez wątpienia nie jednego to obruszy, gdy przeczyta tytuł ten nowy książek tych: o ślachetności a zacności pogłowia niewieściego. ale gdy dobrze zrozumieją przyczynę przedsięwzięcia naszego, wierzę, że im to rzecz znośniejsza będzie, i mam tę nadzieję, że podanie tych książek między ludzi pochwalą.

pawiany czakma papio ursinus wolą spędzać czas z osobnikami w tym samym wieku, z podobną pozycją, a nawet osobowością.

grass całą sytuację widzi inaczej. jego zdaniem to „mocarstwo atomowe izrael zagraża i tak już kruchemu pokojowi na świecie”, bo rości sobie „prawo do uprzedzającego uderzenia”, które mogłoby „unicestwić naród irański”. wypomina też, że europa potępia teheran za to, że nie dopuszcza międzynarodowych inspektorów do swoich instalacji atomowych, choć to samo robi izrael, który od zawsze utrzymuje swój program atomowy w tajemnicy.

karuzele lodowe były na mazurach popularne przed wojną i krótko po niej. jesienią wbijano w ziemię pal, do którego potem przymocowywano drąg i sanki. zdarzało się, że karuzele takie konstruowano na jeziorach – po lodzie sanki mknęły znacznie szybciej

mamy tendencję do wierzenia, że nasza motywacja pochodzi z wnętrza osobowości, z naszych skłonności, genów, cech charakteru i usposobienia, a jednocześnie ignorujemy kontekst naszego życia.

w społecznościach zamieszkujących himalaje związek jednej kobiety z kilkoma mężczyznami nie należy do rzadkości, w północnych indiach czy dorzeczu amazonki mężczyźni nieraz mają po kilka żon.

filozofia wychowania wojciecha chudego nabudowana jest na personalistycznej koncepcji człowieka, która łączy podejście metafizyczne (podkreślając stałość i niezmienność pierwiastków osobowych) z nowożytnym (akcentując podmiotowość i dynamizm osoby), co skutkuje koncepcją człowieka jako będącego i zarazem stającego się osobą w toku całego swego życia.

muzyka ta zainspirowana jest życiem na stepach i słowa piosenek często opowiadają o koniach.

liposomy to małe lipidowe kuleczki, wypełnione płynnym roztworem. w naturze służą do transportu różnych substancji pomiędzy komórkami organizmu (np. cholesterolu i trójglicerydów).

w mieście jinhua na wschodzie chin strażacy wydobyli z rury kanalizacyjnej kilkudniowego chłopca – dziecko prawdopodobnie zostało wrzucone do toalety przez matkę tuż po urodzeniu lub wpadło do niej w trakcie porodu. mimo iż dziecko spędziło w rurze co najmniej kilka dni – udało się je uratować.

jak mówił bł. jan paweł ii przy okazji wejścia w życie konwencji przeciw minom przeciwpiechotnym, broń ta uniemożliwia ludziom kroczyć wspólnie po drogach życia bez lęku przed zasadzkami zniszczenia i śmierci – przypomniał benedykt xvi.

najbardziej przyspieszyli mieszkańcy singapuru (o 30 proc., 18 metrów pokonują dziś w 10,55 sekundy). trudno również nadążyć za mieszkańcami kopenhagi (ten sam dystans w 10,82 s) i madrytu (10,89 s).

najwyższym celem jest nie mieć celu w ogóle. jest się wówczas w zgodzie z naturą w jej sposobie działania.

być może budulec czasu jest zupełnie inny, niż nam się wydaje.

idealna długość rzęs odpowiada jednej trzeciej szerokości oka – twierdzi zespół dr. davida hu z georgia institute of technology. wtedy tworzą one ochronną strefę nieruchomego powietrza. jeśli są dłuższe, ułatwiają dopływ powietrza nad gałkę oczną, wysuszając ją i narażając na kontakt z zanieczyszczeniami.

teraz okazuje się, że sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. odkryliśmy naprawdę ogólny mechanizm, który powoduje, że struktura czasoprzestrzeni odczuwanej przez cząstkę musi się zmieniać nie tylko w zależności od jej rodzaju, ale nawet od jej energii – mówi prof. lewandowski.

ksenofobia od zarania dziejów służyła więc po prostu profilaktyce zdrowotnej. w rezultacie grupy ludzi – choć żyją obok siebie – różnią się od siebie tak, jakby rozdzielały je nieprzebyte pasma górskie. to idealne warunki do powstawania różnych kultur i języków. 

jak dowodzą naukowcy z chicago, zapach śmierci to raczej brak zapachów. zbliżająca się śmierć może osłabiać nasze możliwości odróżniania zapachów z otoczenia.

do spektakularnego samobójstwa doszło we wtorek po południu w jednym z najsłynniejszych na całym świecie kościele – katedrze notre dame. mężczyzna strzelił sobie w usta z pistoletu na oczach setek przebywających wówczas w świątyni osób. z zabytkowego budynku ewakuowano tłumnie zebranych turystów, a kościół zamknięto.

mimo, że „na pierwszy rzut oka” występowanie fałszywych wspomnień może wydawać się zjawiskiem negatywnym, niewykluczone, że właśnie ten aspekt funkcjonowania umysłu czyni nas tym, kim jesteśmy. w świecie ludzi o pamięci doskonałej nie byłoby miejsca na subiektywne doświadczenia, czy indywidualną interpretację rzeczywistości, a więc wszystko to, co sprawia, że jesteśmy ludźmi.

w uzbekistanie więźniów nie tylko się torturuje, ale też gotuje żywcem.

mieszkańcy akragas żyją tak, jakby mieli jutro umrzeć, domy zaś budują tak, jakby mieli żyć wiecznie.

jaźń jest czymś elastycznym, zmiennym, spękanym, rozczłonkowanym, zdecentrowanym i kruchym: tego rodzaju koncepcja tożsamości jednostkowej stanowi obecnie prawdopodobnie przeważający pogląd w myśli społecznej i politycznej.

tę samą tematykę poruszała napisana przez szymanowskiego powieść „efebos”, którą artysta dedykował 15-letniemu borisowi kochno. u niego właśnie badaczka twórczości szymanowskiego, teresa chylińska, odnalazła jedyny zachowany rozdział tej powieści.

okazało się, że pod wpływem dotyku badane osoby oceniały sprzedawcę jako bardziej przyjaznego, szczerego, sympatycznego, uczciwego i życzliwego. mało tego, dotknięte osoby częściej uważały, że negocjacje z tym sprzedawcą wiązałyby się z minimalnym ryzykiem oraz że jest to osoba, którą mogliby przedstawić w kręgu swoich znajomych.

chrześcijanie stworzyli odwrotny mechanizm. najbardziej inteligentni również szli do stanu kapłańskiego. celibat kleru usuwał ich geny z ogólnej puli. od tysiąca lat, odkąd księżom zakazano ożenku, a życie zakonne stało się popularne – odsiewaliśmy najlepszy materiał genetyczny.

masowe wywózki na pustynie mezopotamii i syrii, tworzenie wielkich obozów koncentracyjnych, marsze śmierci, zrzucanie ludzi do przepaści, zatapianie barek z kobietami i dziećmi na morzu czarnym, palenie i zakopywanie ludzi żywcem, ukrzyżowania, wstrzykiwanie ormiańskim dzieciom śmiertelnych dawek morfiny – to wstrząsający obraz eksterminacji narodu ormiańskiego. na 30 lat przed zagładą europejskich żydów w tureckim obozie koncentracyjnym deir-eszor zginęło 400 tys. ormian. więźniowie umierali z głodu, chorób i pragnienia. kanibalizm był jedynym sposobem na przeżycie.

etyka nie jest mocną stroną firm z sektora żywności – uważa profesor stanisław kowalczyk – główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno spożywczych.

istnieje kilka kobiecych sposobów na podtrzymanie dobrego wrażenia przed mężczyzną. 60 proc. pań stosuje prostą sztuczkę: nie zmywa makijażu przed snem.

kulka kulce nierówna. te największe mają po 200-300 mikrometrów średnicy (jedna trzecia milimetra). gdy taki okaz wpadnie ci do nosa, zanim dotrze do płuc, zatrzyma go wilgotna włosowata ścianka i sprowokuje kichnięcie lub każe spłynąć z wydzieliną. najwredniejsze są te najmniejsze, poniżej 10 mikrometrów średnicy (sześć razy mniej niż przeciętny włos ludzki). nazywają się pm10. dla nich twój układ oddechowy to dopiero początek rejsu. mniejsze frakcje wchodzące w ich skład (tzw. pm 2,5) nie mają problemów, by wniknąć w pęcherzyki płucne, a jeszcze drobniejsze monstra bez trudu przenikną do krwi, a wraz z krwiobiegiem ruszają w tournée po narządach wewnętrznych.

był wśród nich walter mattner, uprzejmy wiedeński policjant, który 5 października 1943 roku tak pisał do swojej żony: gdy przyjechał pierwszy samochód, podczas strzelania drżała mi nieco ręka, ale można się do tego przyzwyczaić. gdy przyjechała dziesiąta ciężarówka, celowałem już spokojnie i strzelałem pewnie do tych wielu kobiet, dzieci i niemowląt, pamiętając o tym, że mam w domu także dwoje. niemowlęta leciały wielkim łukiem w powietrzu, a my strzelaliśmy do nich w locie, zanim spadły do dołu lub w wodę.

pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. zwykle zapamiętuje się pi jako 3,14. ale liczba pi ma nieskończenie więcej miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.

na malowniczym placu avissinias znajduje się loukoumi bar. „loukoumi” po grecku oznacza coś wyjątkowo pysznego. tym samym nawiązuje też do loukoumades – małych greckich pączków polewanych miodem, które również można tam zjeść.

6055 migrantów uratowano w poniedziałek na morzu śródziemnym. to rekordowa liczba uratowanych jednego dnia. migranci wypłynęli z libii na 36 łodziach i pontonach. dziewięć osób nie przeżyło przeprawy przez cieśninę sycylijską. na jednej z łodzi znaleziono 7 ciał, na drugiej – jedno. jedna z osób, która została zabrana z pokładu pontonu w ciężkim stanie zmarła w trakcie transportu na ląd.

nawet jeśli zmuszeni jesteśmy do spania z głową opartą o blat biurka, powinna zmniejszyć się nasza senność i zmęczenie, poprawiając tym samym nastrój – tłumaczy badacz. wyniki eksperymentu sugerują, że krótka, 20 minutowa drzemka w ciągu dnia wpływa wzmacniająco na organizm – podsumowuje zhao. jeśli jednak mamy wybór między łóżkiem, a biurkiem powinniśmy wybrać pierwszą opcję, ponieważ korzyści będą o wiele większe – dodaje.

koncepcja poliamorii dopuszcza natomiast utrzymywanie kilku równoległych związków, o charakterze zarówno seksualnym, jak i emocjonalnym. istnieją różne konfiguracje tego rodzaju związków. niektórzy preferują bycie w związku z jednym, głównym (primary) partnerem oraz jednym lub kilkoma partnerami pobocznymi (secondary), inni sprzeciwiają się jakiejkolwiek hierarchii.

większość ludzi i naukowców myśli o pająkach wyłącznie jako o zwierzętach drapieżnych. w rodzinie pająków krzyżakowatych jest jednak inaczej. wykazaliśmy, że żywiły się one pyłkiem, wpadającym w ich sieci, nawet jeśli miały co jeść – i że pyłki stanowiły ważną część ich jadłospisu – mówi sanders.

kometa c/2011 w3, zwana lovejoy, zostawia za sobą ogromne ilości alkoholu etylowego. w ciągu sekundy produkuje tyle alkoholu, ile zmieściłoby się w co najmniej 500 butelkach wina.

książka „proza stojąca, proza lecąca” ukaże się 18 marca nakładem państwowego instytutu wydawniczego w likwidacji.

beata jałocha, jedna z najlepszych w polsce fizjoterapeutek i trenerek, szła w sobotę 18 maja do swojej pacjentki. nagle z siódmego piętra bloku przy ulicy grójeckiej w warszawie spadł na nią samobójca.

podobny los spotkał mumię nefertari. po wejściu do jej grobowca schiaparelli znalazł jedynie fragmenty potłuczonego sarkofagu, lekko znoszone, kosztowne sandały, kilkadziesiąt figurek uszebti z wypisanym jej imieniem, potrzaskane meble i porzucone w gruzowisku zmumifikowane nogi.

lucid dream oznacza śnienie w którym wiesz, że śnisz. termin został wymyślony przez frederika van eedena, który użył słowa „lucid” w sensie klarowności umysłu. jasność zwykle zaczyna się w środku snu, gdy śniący zdaje sobie sprawę, że doświadczenie nie występuje w rzeczywistości fizycznej, ale jest snem. 

podczas rejestracji trzeba wykupić pakiet pielgrzyma. są jeszcze trzy opcje do wyboru: tygodniowa za 160 euro, weekendowa (29 lipca–1 sierpnia) w cenie 50 euro oraz czuwania (na 30–31 lipca) – 40 euro. nie ma już pakietów z noclegiem.

z naszymi upadającymi demokracjami i implozją biosfery nic dziwnego, że ludzie rozpaczają.

u dorosłego człowieka w treści jelitowej jest od 1,5 do 2 kilogramów bakterii. to ok. 2 tysięcy gatunków, aby to unaocznić można powiedzieć, że liczba bakterii jest 10 razy większa niż komórek, z których jesteśmy zbudowani. żyją dzięki nam i ciężko dla nas pracują, zabezpieczają nas także przed drobnoustrojami chorobotwórczymi – podkreśliła dr anna majkowska z laboratorium pan.

wenetowie przejęli wiele z obyczajów sarmatów. przebiegają bowiem w celach łupieskich wszystkie lasy i góry znajdujące się między peucynami a fennami. jednak powinni być raczej zaliczani do germanów, ponieważ budują domy, noszą tarcze i lubią szybkie, piesze marsze. odróżnia ich to od sarmatów żyjących na wozie i na koniu.

turritopsis dohrnii, jeden z gatunków stułbiopława, charakteryzuje to, że jego komórki mogą się różnicować w nieskończoność.

o ile dorośli, którzy korzystają z porannego światła, są szczuplejsi, o tyle przedszkolaki wystawiane na jego oddziaływanie są cięższe.

tak, jak wahadło w końcu uzyskuje stan równowagi i przestaje się poruczać tak typowy gaz w określonej przestrzeni uzyskuje taki stan, gdy ciepło przestaje przepływać. w obu przypadkach równowaga zostaje osiągnięta dzięki wzrostowi entropii, czyli zmniejszeniu amplitudy oscylacji.

analiza skanów osób badanych, zajętych mówieniem o sobie udowodniła, że ta forma aktywności prowadzi do znaczącego pobudzenia szlaku mezolimbicznego, który odpowiedzialny jest za transportowanie dopaminy z jednego rejonu mózgu do drugiego. zwiększenie stężenie neuroprzekaźnika dopaminy wiąże się z odczuwaniem przyjemności, tak więc mówienie na swój temat jest przyjemne.

świadkowie powiedzieli policji, że 32-letni ojciec szedł z nagim, sześcioletnim synem oraz czteroletnią córką. w pewnym momencie mężczyzna zatrzymał się i nakazał chłopcu wziąć do ust jego penisa. gdy sześciolatek odmówił, mężczyzna chwycił w zęby jego genitalia i je odgryzł.

herbatnik, który znajdował się w jednej z łodzi ratunkowych z titanica został sprzedany na aukcji za 15 tys. funtów – informuje bbc.

dla większości ludzi czas płynie gdzieś obok nich. nie ma z nimi nic wspólnego.

owoce i warzywa nie umierają podczas zbiorów. reagują na środowisko przez szereg dni. odkryliśmy, że możemy posłużyć się światłem, by oszukać je, aby produkowały więcej przeciwutleniaczy o określonych porach dnia.

taktyka walk we wsi polega na tym, że żołnierze przemieszczają się od chaty do chaty, kryjąc za ścianami i strzelając na oślep, w kierunku słabo widocznego wroga. tam, skąd padały w ich kierunku strzały, z okien czy piwnic, wrzucano granaty. w takich warunkach nie da się sprawdzić, kto oprócz uzbrojonego wroga znajduje się w takim pomieszczeniu.

na tej podstawie naukowcy sformułowali teorię ubranego poznania (enclothed cognition), zgodnie z którą ubiór mający symboliczne znaczenie sprawia, że nosząca go osoba podświadomie wczuwa się i zachowuje jak jego prawowity posiadacz.

jeroen de vries z uniwerstytetu w twente opracował dysk, który pozwala na przechowywanie danych przez co najmniej milion lat.

co roku nad rzeką loretojako odbywa się olimpiada amazońska. przedstawiciele okolicznych plemion testują swoje zdolności przetrwania w trudnych warunkach. jej uczestnicy ścinają drzewa, ścigają się w kanu, a także strzelają z własnoręcznie wykonanego łuku lub dmuchawki.

zdrowi młodzi mężczyźni spędzający przed telewizorem ponad 20 godzin tygodniowo mają niemal o połowę mniej plemników niż mężczyźni, którzy prawie nie spędzają w ten sposób czasu.

dwudziestodwuletni michael watkins włamał się na wybieg koczkodanów rudych zoo w boise. próbował ukraść jedną z małp, a gdy mu się to nie udało, pobił zwierzę ze skutkiem śmiertelnym.

wynik sugeruje, że w porównaniu do innych typów reklam, te surrealistyczne i absurdalne są przetwarzane intensywniej w różnych funkcjonalnych szlakach mózgu. taka zwiększona aktywacja mózgu prowadzi do lepszego pamiętania treści reklam – podsumowuje wyniki profesor mostafa.

biurokratyczne bariery, niepewność związana z wywiązaniem się z założeń programowych oraz niewystarczające kompetencje w zespołach projektowych to główne powody, dla których polscy przedsiębiorcy nie decydują się na prowadzenie badań naukowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami.

badacze przeprowadzili analizę treści ponad 5 milionów książek, znajdujących się w internetowych bazach danych, wykorzystując w tym celu program, który zazwyczaj służy do badania nastrojów panujących w społeczeństwie na podstawie wypowiedzi na portalach internetowych. okazało się, że od lat 60. systematycznie zmniejsza się liczba emocjonalnych zwrotów, opisujących uczucia złości, wstrętu, radości, smutku i zaskoczenia, wykorzystywanych w utworach. obserwuje się z kolei wzrost wyrażeń powiązanych ze strachem.

sąd uznał w czwartek piotra r. winnym tego, że w marcu ub.r. podczas grillowania przy ognisku wszczął awanturę, a następnie zadał 27-letniemu sąsiadowi cios nożem, powodując jego zgon. sąd nie dał wiary oskarżonemu, że ofiara sama „nadziała” się na nóż, gdy on robił sobie nim kanapki.

zdaniem naukowców z uniwersytetu kalifornijskiego w san diego struktura wszechświata i prawa rządzące jego rozszerzaniem się są podobne do struktury mózgu czy innych złożonych sieci (jak np. internet) i rządzących nimi praw.

najczęściej spotykana nazwa to toxotes jaculatrix, dlaczego? a no dlatego że ludzie nie wiedzą jak je identyfikować, a importerom też się nie chce.

tylko 4,4-10,4% kobiet usuwa pierwszą warstwę pomadki przed nałożeniem drugiej.

mazowsze jest tu płaskie i puste. małe miasta szare i zniszczone. najbardziej emocjonującą budowlą wielu wiosek jest przystanek autobusowy – opisuje korespondent „faz”.

proszę państwa oto kolejna ze schroniskowych perełek. zapewne zastanawiacie się czym można wyróżnić tego niezwykłego psa pomimo, iż jego (dla nas piękny wygląd) go nie wyróżnia? uszatek to taka mała iskierka powodująca ogromny wyrzut endorfin do krwi w ciele człowieka. nie ma osoby, która po spotkaniu z uszatkiem nie byłaby choć odrobinę szczęśliwsza. uszatek nosi w sobie niesamowity dar uszczęśliwiania wszystkich wokół. jego niesforny wygląd, zachowanie szczeniaka i wiecznie uśmiechnięta mordka działają jak magia.

kłaniam się tym co walczyli z komuną, ale nie będę się kłaniał żydówie parszywej, degeneratce która jest takim samym „ałótorytetem” dla mnie jak stalin – a ten zamordował dużo więcej ludzi od hitlera dlatego wolę hitlera od stalina i piewców tego padalca jak wisia czosnkowa gnida.

kropka (z ang. dot stroke, koreańskie: jeom, japońskie: ten, mandaryńskie: dian), to najprostsza kreska we wschodnioazjatyckich systemach zapisu. pomimo swojej nazwy kropka nie musi być kropką, wyglądem może przypominać kreskę!

jak wynika z powyższego, brzoza została przełamana na wysokości ok. 666 cm, licząc od poziomu podłoża, a nie jak wcześniej podano omyłkowo ok. 770 cm. wojskowa prokuratura okręgowa w warszawie przeprasza za błędne podanie danych, będące niezamierzonym efektem oczywistej omyłki rachunkowej. należy mieć przy tym na uwadze, że drzewo zostało przełamane w sposób nieregularny oraz że rośnie na podłożu, które utrudnia precyzyjny pomiar.

naukowcy odkryli, że mózgi osób z wysokim iq są bardziej selektywne, jeśli chodzi o postrzeganie poruszających się obiektów. oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że kierują swoją uwagę w stronę istotniejszych informacji, a za to pomijają to, co dzieje się w tle.

dotąd sądzono, że zdolność całościowego rozpoznawania cech twarzy (czyli twarzy jako takiej) jest typowa tylko dla ludzi, ewentualnie dla naczelnych. tymczasem okazuje się, że psy rozpoznają znajome twarze na zdjęciach.

bohaterowie „m jak miłość” świetnie radzą sobie w stolicy. wyjechali ze wsi. pracują, zarabiają, jeżdżą dobrymi autami. ciągle gdzieś dzwonią. gdyby zliczyć ich rozmowy telefoniczne, wyszłoby, że na same rachunki za komórkę potrzebują jakiś tysiąc złotych! ale ich stać!

skomplikowane gniazda budują również np. szympansy i bonobo. co ciekawe, u szympansów zaobserwowano dwa różne zachowania. część małp buduje gniazda na drzewach, a inne na ziemi. naukowcy nie potrafią wyjaśnić sensu spania na ziemi. jest zimniej, mniej bezpiecznie, a śpiące zwierzę narażone jest też na ataki większej liczby insektów. dotychczasowe badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego są szympansy, które wolą spać na ziemi.

analizując dna myszy badacze określali pokrewieństwo między nimi. ustalili, że myszy dostały się ze skandynawskimi żeglarzami na islandię w x w. z norwegii albo północnej części wysp brytyjskich. z islandii zaś popłynęły na grenlandię, gdzie żyły w osadach skandynawskich kolonistów.

to jest zresztą właśnie powód, dla którego nie powinno się nazwać wiesenthala kłamcą. on kłamał tak nieporadnie i niefrasobliwie! w jego historiach nie zgadzały się daty, nie pasowały nazwiska i miejsca. gdyby on rzeczywiście kłamał, pamiętałby jedną wersję i powtarzał w kółko to samo. po prostu był niepoprawnym gawędziarzem.

kalifornijczycy podejrzewają, że obrazowanie czasu yupno można wyjaśnić pochodzeniem. ludzie ci przypłynęli od ujścia rzeki, a później wspięli się do położonej na wysokości 2500 m n.p.m. doliny, dlatego niziny kojarzą im się z przeszłością, a góry z przyszłością. co ciekawe, czas nie jest dla yupno linią. dzieje się tak, bo przez ujście rzeki, wioskę gua i źródła rzeki nie da się przeprowadzić prostej.

w czasie choroby marysi dotarliśmy do wielu lekarzy, do wielu koncepcji leczenia, również do berlina. i wielu profesorów się pochylało na tym przypadkiem. pomyślałem sobie, że moje nazwisko tu wiele zdziałało, a co ma zrobić kolejarz z grudziądza, któremu dziecko choruje? nie dotrze do znanego profesora.

rozumowanie takie implikuje paradoksalny stan rzeczy: że istnieje nie jeden czas, lecz wiele czasów; że dwa zjawiska mogą być i zarazem (z innego punktu widzenia) nie mogą być jednoczesne; że kolejność zjawisk może być względna.

złożoność dzisiejszych systemów technologicznych jest taka, że nikt tego nie ogrania, nawet ich twórcy. systemy, które dziś powstają, wytwarzają niezamierzone efekty, które rozpoznajemy z dużym opóźnieniem.

japończycy obserwowali mięczaki złowione na płytkich rafach koralowych. w sumie prześledzili 31 kopulacji. trwały one od kilku sekund do kilku minut. później następowała autotomia penisów. zaskoczeni biolodzy stwierdzili, że zaledwie dobę później nagoskrzelne mogły znowu odbyć akt płciowy.

facebook jest reklamowany jako narzędzie do komunikowania się z innymi, tymczasem wykazano, że z większym prawdopodobieństwem korzystamy z niego, by podtrzymać łączność z własnymi ja z przeszłości (zwłaszcza w momentach, gdy współczesne ja potrzebuje utwierdzenia) – wyjaśnia clare wilson.

biustonosz ma sto dwadzieścia pięć lat i jest rówieśnikiem samochodu.

gorszy pieniądz wypiera lepszy. z każdymi wyborami w polsce na szczyt dochodzą coraz mniejsi ludzie. obecna ekipa rządząca jest tak mikra, że przerasta ją własna małość. biorą ją za wielkość.

bagno zwyczajne – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. występuje w stanie dzikim w środkowej i północnej europie oraz w północno-wschodniej azji. osiąga w polsce południową granicę zasięgu.

bardzo mi się podoba ta książka. chciałabym spotkać mickiewicza, i żeby powiedział na jakiej podstawie te książkę napisał.

pawiany potrafią odróżnić prawdziwe słowa od nonsensownych zbitek na podstawie ustawienia liter. nie rozumieją ich znaczenia, ale w ogóle im to nie przeszkadza.

wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami – mówił lider pis jarosław kaczyński.

masz problem – pogrzeb sobie. brytyjscy naukowcy wykazali, że bakterie glebowe poprawiają nastrój, aktywując grupę neuronów wytwarzających serotoninę.

poza czasem wszystko zostało stworzone. czas jest stwórcą; czas nie ma granic, dolnej ani górnej. zawsze był i będzie. nikt rozsądny nie może powiedzieć, skąd pochodzi czas. pomimo majestatu, którym jest spowity, nie było nikogo, kto nazwałby go stwórcą; nie było jeszcze bowiem wtedy stworzenia.

rottweiler nie ustępował. wskoczył za matką i córką do busa. tam ponownie gryzł – głównie dziewczynkę. w sukurs przyszedł im spacerujący w pobliżu mężczyzna – informuje policja. złapał psa za ogon i wyrzucił go z auta.

wkładają ludzi w skaner fmri i podczas gdy oni tam leżą, przez rurkę podaje im się wino. przed nimi na ekranie jest informacja o winie. każdy, oczywiście, pije dokładnie to samo wino. ale jeśli wierzysz, że pijesz coś drogiego, obszary mózgu związane z przyjemnością i nagrodą świecą się jak świąteczna choinka.

nie wiadomo, na jakie dokładnie cechy działa dobór w wylęgarniach. wydaje się, że na zdolność radzenia sobie ze skrajnym zatłoczeniem.

humanistyka cyfrowa to dziedzina nauki, która operuje na wielkich zbiorach danych w postaci cyfrowej – tysiącach powieści, setkach tysięcy czasopism albo korpusach tekstów, których objętość liczy się w miliardach wyrazów.

szczupła twarz, mimo iż niezdrowa, prezentowana jest jako atrakcyjniejsza w kulturze masowej – w efekcie preferowana jest chuda twarz mimo, że może sygnalizować brak środków do utrzymania ewentualnego potomstwa i choroby. i tak masowo popularyzowany kontekst twarzy atrakcyjnej w społeczeństwach bogatych i zdrowych, wpływa również na oceny wydawane w najbiedniejszych zakątkach świata.

russell i moore przekonani byli, że wiele tradycyjnych problemów filozoficznych to pseudoproblemy, wytwór językowego zamętu.

oczy piwne są najczęściej spotykane z włosami brązowymi.

za każdym pniem dębu, sosny i świerka, w stłoczonej gmatwaninie podszytu, po jarach i kaleniach czaił się mieszkaniec puszczański. w ciszy leśnej warczał kamień, znienacka z procy ciśnięty, ze świstem mknęła strzała pierzasta i z głuchym jękiem padał człek obcy, przebity oszczepem lub zdzielony toporem z zasadzki.

dlaczego jednak koty nie pożerają myszy? odpowiedź – według bradshawa – jest banalna: bo są wybredne i bardziej smakuje im pokarm z puszki, gryzoń ląduje więc na podłodze w domu.

tylko boks zbliża ludzi.

pociąg doznał opóźnienia z powodu awarii zwrotnicy na stacji warszawa centrala.

starożytni nie znali wcale pewnego rodzaju uśmiechu, który dopiero myśmy wynaleźli, a który też wynalazek nam przynosi niemały zaszczyt. to jest, oni nie znali uśmiechu zatęchłego umysłu i zupełnie zwątpiałego serca, z jakim odpowiadają dziś mędrkowie na zapytania ludzi naiwnych, świeżych i coraz rzadszych! — zacny dyogenes przeczuwał zbliżanie się tej epoki wtórej, skoro, w księgozbiorze akademii widząc zapracowanych starców, pyiał, ktoby to byli? — ci, co prawdy szukają — odrzeczono. — „ah! a kiedyż oni będą mieli czas ją praktykować!

ludzki mózg jest miękki, wilgotny i czerwonawy.

emma bovary to efekt pewnej ilości atramentu rozprowadzonego po pewnej ilości papieru.

wzięłam około ośmiuset naboi do pasa specjalnie na ten cel przeznaczonego, który wkładało się na siebie, pod szeroką bluzkę; poradziłam mej towarzyszce, by zrobiła to samo. ona jednak miała lepszy sposób, jak się jej zdawało; włożyła naboje do szerokich majtek, zawiązanych pod kolanami. szłyśmy ulicą marszałkowską w stronę dworca.

rio hamza posiada szerokość od około 200 do 400 kilometrów, przy długości niemal identycznej jak długość amazonki – 6000 kilometrów. jeśli jednak porównamy przepływ wody to przez całą hamzę w ciągu sekundy przelatuje „zaledwie” 3900 metrów sześciennych h20 (podczas gdy dla amazonki wartość ta wynosi 133000 m3/s), co biorąc pod uwagę jej szerokość oznacza, że woda porusza się tam z prędkością mniejszą niż milimetr na godzinę.

kary uniknął także kolejarz franz klakus, od listopada 1939 r. do lipca 1944 r. dyspozytor na dworcu kolejowym auschwitz. do jego zadań należało eskortowanie więźniów z dworca do bramy wejściowej obozu. chociaż obowiązujące w nrd przepisy umożliwiały wytoczenie mu procesu, stasi nie poinformowała prokuratury. od 1964 roku klakus działał, choć bez większych sukcesów, jako informator policji politycznej.

eksperci z holenderskiego instytutu psycholingwistyki im. maksa plancka w nijmegen odkryli, że w ludzkich językach na całym świecie istnieje bliźniaczo podobny uniwersalny wyraz. jest nim huh?, który używany jest wówczas, gdy nie zrozumieliśmy lub nie usłyszeliśmy co ktoś do nas mówi.

przeprowadzone badanie sugeruje, że przetwarzanie zmysłowe może odbywać się przedświadomie. czy jakaś informacja zostanie uświadomiona, czy nie, zależy od późniejszego jej wzmocnienia. można to porównać do sytuacji, kiedy w ogóle nie słuchamy, co ktoś do nas mówi, a mimo to, potrafimy odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do zignorowanej wypowiedzi.

bóg ma postać kuli i w niczym nie jest podobny do człowieka; jest cały widzeniem i słyszeniem ale nie oddycha; jest cały rozumem i myślą i jest niemy.

zasada jest prosta: im bardziej rozłożyste biodra ma kobieta, tym jej potomek jest mądrzejszy. do budowy mózgu płodu niezbędne są bowiem tłuszcze, a najbardziej potrzebne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są składowane głównie w okolicach bioder i ud. stąd panie o sylwetce w kształcie gruszki są najlepszym materiałem na przyszłe mamy i dlatego ewolucja będzie dążyła, by wszystkie tak wyglądały.

powierzch­nia nie jest wiel­ko­ścią ciągłą, lecz ziar­ni­stą. wydaje się nam gładka tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie dostrzec nie­zwy­kle małych kwantów prze­strzeni. to tak jak z koszulką – dopiero kiedy przy­glą­damy się jej z bliska, widzimy, że jest utkana z cienkich nitek.

1 stycznia 1909 roku w antoninach przychodzi na świat skowronek, ogier krwi arabskiej, szary. jego identyfikator życiowy to ahsb vol i p. ojcem jego był ibrahim. mamę nazywano jaskółką. klacz zadała się jeszcze z tybetem, z czego narodziły się sikora i pośmiejucha.

był wielki wąż i czcili go babilończycy. król powiedział do daniela: „nie możesz powiedzieć, że ten nie jest bogiem żyjącym. oddaj więc mu pokłon”. daniel zaś powiedział: „panu, bogu mojemu, będę oddawał pokłon, bo on jest bogiem żyjącym. ty zaś, królu, daj mi władzę, a zabiję węża bez miecza i kija”. i powiedział król: „daję ci”. wziął więc daniel smołę, łój i włosie, ugotował to razem, zrobił placki i rzucił w paszczę węża. a wąż, zjadłszy, rozpękł się.

aby mieć obraz, jak działają oddziaływania silne, wyobraźmy sobie dwa kwarki połączone struną. gdy znajdują się one blisko siebie, struna zwisa luźno i kwarki wydają się nie doznawać żadnej siły; jeśli jednak zaczyna się oddalać od siebie, naprężona struna nie dopuści do ich rozdzielenia.

muzyka sprawia, że męskie twarze wydają się bardziej atrakcyjne.

trzech chłopców przyglądających się skrzynce. czy to rysunek brunona schulza?

zrozumienie nie następuje w czasie, nigdy nie przychodzi z czasem. zrozumienie nie powstaje stopniowo przez powolne, cierpliwe gromadzenie wiedzy. albo jest teraz, albo w ogóle go nie ma. zrozumienie nie jest swojskim doznaniem – to niszczycielski błysk.

zawartość pamięci roboczej zaczyna się rozwiewać już po około 2 sekundach.

choć wydaje się to paradoksalne, do subiektywności dochodzi się z trudem.

wiele par nie doprowadza fellatio do momentu wytrysku, tylko o chwilę krócej traktując je jako formę pieszczot wstępnych, po których następuje stosunek. tutaj sekret polega na rozpoznaniu typowych dla twojego mężczyzny oznak fazy tuż przed wytryskiem przez obserwację naprężenia mięśni, zmian w oddychaniu i innych odgłosów zbliżającego się orgazmu. jeśli trzeba, ściśnij główkę członka między palcami, aby zmniejszyć podniecenie, aż ty osiągniesz gotowość do penetracji.

wśród kuzynów krokodyli było wielu wegetarian.

~200 000 pojawia się homo sapiens.

uwaga to towar deficytowy.

dzień ma tylko 86 400 sekund.

zanieczyszczenie światłem przyczyną zmniejszania się populacji owadów.

droga do piękna jest niemożliwa.

nie możemy po prostu nic nie robić. podobnie jak pusta butelka wrzucona do jeziora od razu napełnia, tak pusty umysł natychmiast wypełnia się myślami.

naprawdę jest tylko śmierć – długo się na nią czeka ale warto.

hotamışlıgil, badacz chorób metabolicznych z harvard th chan school of public health w bostonie, porównuje związek między er a mitochondriami do zmysłowego i dynamicznego występu flamenco. podobnie jak tancerze, organelle „kontaktują się i oddzielają, a następnie ponownie schodzą się i oddzielają, a następnie ponownie wchodzą w kontakt i flirtują trochę i odchodzą”, mówi. 

świat jest tak zrobiony, że jak go dotkniesz, tak pęknie w siebie.

w każdej chwili możemy zrozumieć kolejny aspekt świata, ale nigdy wszystko. kiedy jakieś przełomowe odkrycie dorzuca kolejny piksel, musimy na nowo uporządkować to, co wiedzieliśmy dotychczas. stara wiedza wciąż jest częścią prawdy, ale trzeba ją wyłuskać i ponownie umiejscowić w nowej optyce.

330. do mądrości się przytrafia.

ustalić interpunkcję w dziele heraklita, to nie lada zadanie, gdyż często nie wiemy, czy poszczególne słowo należy do tego, co je poprzedza, czy do tego, co po nim następuje, tak np. jak na początku jego dzieła „bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze ludzie tego nie pojmują”. nie jest wszak jasne do czego zawsze powinno być punktacją przydzielone.

podłe, haniebne lata – rozkładowe, nikczemne. przedwojenne, kłamliwe, zakłamane. – przeklęte. nie chciało się żyć. błoto. cuchnące błoto.

postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panował będzie ład.

na początku nie było ani lądu, ani nieba, ani ziemi, tylko przepastna otchłań zwana ginnungapap.

pod koniec lat 80. zaczęłam malować. kiedy nie miałam pracy w kinie, żyłam dzięki sprzedawaniu płócien. odkryłam, że najważniejszym elementem obrazu jest czytelny podpis. kto nie chciałby mieć w sypialni obrazów seksownej emmanuelle?

świat musi minąć żeby się stać.

miałam kiedyś fana w finlandii, którego naprawdę się obawiałam. to był baryton z tamtejszego chóru.

nierzetelny przegląd instalacji przyczyną śmierci sprzątaczki.